Մշակույթ 14:43 12/09/2015
Թուրքական ծագումով գերմանացի ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի` Հայոց ցեղասպանության թեմայով նկարահանված «Սպի» ֆիլմը սեպտեմբերից 18-ից ցուցադրվելու է Նյու Յորքում և Լոս Անջելեսում: Այս մասին տեղեկանում ենք asbarez.com կայքից:
«Սպի» ֆիլմի գործողությունները տեղի են ունենում 1915 թ.` Հայոց ցեղասպանության ժամանակ և դրան հաջորող մի քանի տարիների ընթացքում: Գլխավոր հերոսը` Նազարեթ Մանուկյանը, կորցնում է ընտանիքը, իսկ տարիներ անց պարզում, որ իր երկվորյակ դուստրերը փրկվել են: Հայրը մեկնում է փնտրելու իր զավակներին: Ի վերջո նա գտնում է, սակայն աղջիկներից միայն մեկին: 15,5 մլն եվրո բյուջեով և 138 րոպե տևողությամբ «Սպի» դրամայի նկարահանումները սկսվել են 2013 թ. մարտին և իրականացվել են Հորդանանում, Գերմանիայում, Կուբայում և Մալթայում: Ժապավենի պրոդյուսերների թվում են հայազգի Ռուբեն Դիշդիշյանը և Արամ Մովսեսյանը: Ֆիլմի ստեղծմանը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը:
Ֆաթիհ Աքինը Մոսկվայում էլ է պատմել, թե ինչու է ֆիլմ նկարահանել Հայոց ցեղասպանության թեմայով
«Ով ասել է, թե Հայոց ցեղասպանությունը հայտնի իրողություն չէ, ղալաթ է արել». Ծագումով թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքին

Miscellaneous 17:09 12/09/2015
‘THE CUT’ film directed by Fatih Akin opens in New York (Lincoln Plaza and Landmark Sunshine) and Los Angeles (Sundance Sunset Cinema, Laemmle Playhouse 7 and Laemmle Royal Theatre) on September 18 followed a national rollout, ‘Azbarez’ Armenian-American daily reported.
THE CUT is Fatih Akin’s epic drama about one man’s journey through the Ottoman Empire after surviving the 1915 Armenian genocide. Deported from his home in Mardin, Nazareth (A Prophet’s Tahar Rahim) moves onwards as a forced laborer.
When he learns that his daughters may still be alive, his hope is revived and he travels to America, via Cuba, to find them. Co-written by Armenian screenwriter, USC professor and Martin Scorsese collaborator Mardik Martin (Raging Bull, Mean Streets, New York, New York), THE CUT was an official selection of the Venice Film Festival, and opens on Friday, September 18 in NY and LA followed by a national release. This year marks the 100th anniversary of the Armenian genocide.