Մշակույթ 14:43 12/09/2015
Թուրքական ծագումով գերմանացի ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի` Հայոց ցեղասպանության թեմայով նկարահանված «Սպի» ֆիլմը սեպտեմբերից 18-ից ցուցադրվելու է Նյու Յորքում և Լոս Անջելեսում: Այս մասին տեղեկանում ենք asbarez.com կայքից:
«Սպի» ֆիլմի գործողությունները տեղի են ունենում 1915 թ.` Հայոց ցեղասպանության ժամանակ և դրան հաջորող մի քանի տարիների ընթացքում: Գլխավոր հերոսը` Նազարեթ Մանուկյանը, կորցնում է ընտանիքը, իսկ տարիներ անց պարզում, որ իր երկվորյակ դուստրերը փրկվել են: Հայրը մեկնում է փնտրելու իր զավակներին: Ի վերջո նա գտնում է, սակայն աղջիկներից միայն մեկին: 15,5 մլն եվրո բյուջեով և 138 րոպե տևողությամբ «Սպի» դրամայի նկարահանումները սկսվել են 2013 թ. մարտին և իրականացվել են Հորդանանում, Գերմանիայում, Կուբայում և Մալթայում: Ժապավենի պրոդյուսերների թվում են հայազգի Ռուբեն Դիշդիշյանը և Արամ Մովսեսյանը: Ֆիլմի ստեղծմանը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը:
Ֆաթիհ Աքինը Մոսկվայում էլ է պատմել, թե ինչու է ֆիլմ նկարահանել Հայոց ցեղասպանության թեմայով
«Ով ասել է, թե Հայոց ցեղասպանությունը հայտնի իրողություն չէ, ղալաթ է արել». Ծագումով թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքին

Культура 15:12 12/09/2015
Фильм немецкого режиссера турецкого происхождения Фатиха Акина «The Cut» («Шрам») о Геноциде армян в Османской империи 1915 года с 18 сентября выйдет на экраны в Нью-Йорке и Лос-Анджелесе. Об этом сообщает сайт asbarez.com.
Отметим, фильм «Шрам» рассказывает об армянине Назарете Манукяне, спасшемся во время Геноцида армян. Спустя годы он случайно узнает, что его дочки-близнецы тоже, возможно, спаслись, и начинает искать их и доходит до Северной Дакоты. Фильм вошел программу 71-ого Венецианского кинофестиваля. В съемках картины участвовали семь стран – Германия, Франция, Италия, Канада, Польша, Турция и Россия.
Режиссер Фатих Акин рассказал, почему он решил снять фильм о Геноциде армян и какая реакция на картину последовала
Турецкие националисты угрожают кинорежиссеру Фатиху Акину, снявшему фильм «The Cut» о Геноциде армян
На Венецианском кинофестивале показали фильм Ф. Акина «The Cut» о Геноциде армян
Режиссер Ф. Акин: В Турции растет число людей, признающих факт Геноцида армян
Отношение общества Турции к вопросу Геноцида армян изменилось. Интервью с Ф. Акином после премьеры фильма «The Cut» в Стамбуле