Համացանց 10:00 18/09/2015
Երևան-Ստեփանակերտ միջպետական նշանակության մայրուղում այս պահին երթևեկությունը խափանված է, հսկայական խցանումներ են: Արարատի մարզի Լուսառատ և հարակից գյուղերի բնակիչները գյուղոլորտի կազմակերպիչներից պահանջում են մթերել դաշտում փչացող խաղողը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում գյուղացիներն ասացին, որ մի մասի հետ Այգավանի գինու գործարանը պայմանագիր չի կնքել, իսկ պայմանագիր կնքածներն էլ բողոքեցին, որ այս տարի բերքը շատ է: Սահմանված չափով խաղողը մթերելուց հետո էլ բերքը մնացել է դաշտում:
Այս պահին գյուղացիների հետ բանակցելու է մեկնել Արարատի փոխմարզպետը, սակայն գյուղացիները չեն լսում նրան, քանի որ խնդրի մասին նրանք ավելի վաղ տեղյակ էին պահել մարզպետարանին: Նշենք, որ բողոքող բնակիչների երեխաները դպրոց չեն գնացել և ծնողների հետ մասնակցում են բողոքին:

Society 12:56 18/09/2015
Traffic jams have formed on Yerevan-Stepanakert interstate motorway: residents of villages in Armenia’s Ararat province blocked the motorway, demanding that officials responsible for the organization of grape procurement process assist them with selling their harvest.
Farmers told the correspondent of Panorama.am that this year’s grape harvest was rich, but procurement organizations are buying limited amounts of grapes. As a result the harvest remains in vineyards and already began to rot away.
Villagers of Armavir province are said to be in a similar situation.
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan said during a government consultation in August that according to Ministry of Agriculture, grape harvest is expected to total 280 thousand tons this year, 196 thousand tons of which will be purchased, but the demand amounted to 160 thousand tons. The prime minister said the government attaches importance to smooth and rapid organization of procurements and is prepared to assist processing companies with procurement of additional amounts of grapes.