Տարածաշրջան 15:47 27/10/2015
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ստիպված են եղել զրահաբաճկոններով անցնել շփման գիծը. Ադրբեջանը խախտել է հրադադարի ռեժիմը
«Երբ մենք անցնում էինք Շփման գիծը, շարունակական կրակոցները ստիպեցին ԵԱՀԿ դիտորդներին զրահաբաճկոններ հագնել. սա անընդունելի է»: Այսպիսի գրառում է արել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter եւ Instagram սոցիալական կայքերի իր էջերում քիչ առաջ՝ հրապարակելով մի լուսանկար:
Ավելի վաղ ամերիկացի համանախագահը հրապարակել էր մեկ այլ լուսանկար, որտեղ նա ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի մյուս երկու համանախագահներ Իգոր Պոպովի (ՌԴ), Պիեռ Անդրիոյի (Ֆրանսիա) եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ միասին փորձում էին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի հակամարտ զորքերի շփման գծով անցել են դեպի Ադրբեջան:
Հիշեցնենք, որ այսօր, հոկտեմբերի 27-ին, համանախագահները Ստեփանակերտում հանդիպել էին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին եւ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանին:

Interviews 16:34 27/10/2015
OSCE Minsk Group co-Chairmen were “forced to take cover” crossing the Line of Contact as Azerbaijan opened gunfire
«During our Line of Contact crossing, repeated gunfire forced OSCE monitors to take cover. This is unacceptable», - wrote OSCE Minsk Group American co-Chairman James Warlick on his Twitter and Instagram accounts, publishing photo evidence with bulletproof jackets.
Earlier the U.S. co-Chairman had published another photo where, together with two other co-Chairmen Igor Popov of Russia and Pierre Andrieu of France, as well as Personal Representative of the OSCE CiO Ambassador Andrzej Kasprzyk were en route to crossing the Line of Contact between Nagorno Karabakh Republic and Azerbaijan.
Prior to this, on October 27, OSCE mediators met with NKR President Bako Sahakyan and Foreign Minister Karen Mirzoyan.