Հասարակություն 15:06 02/11/2015
«Լրագրողները չպետք է ստիպված լինեն ինքնագրաքննություն կատարել իրենց կյանքի համար վախենալու պատճառով»
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը ուղերձ է հղել լրագրողների դեմ հանցագործությունների անպատժելիության վերացման միջազգային օրվա առթիվ:
«Այսօր մենք հիշում ենք այն լրագրողներին ու լրատվության ոլորտի աշխատկիցներին, ովքեր սպանվել են իրենց պարտականությունները կատարելիս:
Վերջին տասնամյակում ավելի քան 700 լրագրող է սպանվել (ամեն հինգ օրում՝ մեկը) պարզապես հանրությանը լուրեր ու տեղեկություններ հաղորդելու համար:
Շատերը զոհվում են այն հակամարտությունների ժամանակ, որոնք լուսաբանում են այնքան աներկյուղ: Սակայն չափազանց շատերն էլ գիտակցաբար լռեցվել են ճշմարտությունը հաղորդելու ձգտման համար: Նման դեպքերի միայն 7 տոկոսն է լուծում ստանում, և 10 հանցագործությունից միայն մեկն է լիակատար հետաքննվում:
Նման անպատժելիությունը խորացնում է վախը լրագրողների շրջանում և կառավարություններին հնարավորություն է տալիս հաջողությամբ գրաքննություն իրականացնել:
Մենք պետք է ավելին անենք՝ պայքարելու այս երևույթի դեմ ու ապահովելու, որ լրագրողները կարողանան ազատորեն լուսաբանել խնդիրները: Լրագրողները չպետք է ստիպված լինեն ինքնագրաքննություն կատարել իրենց կյանքի համար վախենալու պատճառով:
Լրագրողների դեմ հանցագործությունների անպատժելիության վերացման միջազգային օրը ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովի կողմից հռչակվել է, որպեսզի ընդգծվի լրագրողներին պաշտպանելու հրամայականը, ինչպես նաև ի հիշատակ 2013 թ. նոյեմբերի 2-ին Մալիում սպանված ֆրանսիացի երկու լրագրողների:
Ես ողջունում եմ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ Լրագրողների անվտանգության և անպատժելիության հարցի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի գործողությունների ծրագիրը նախաձեռնելու համար: Այդ ծրագիրը ՄԱԿ-ի գործակալությունների, կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության, կրթական հաստատությունների ու լրատվամիջոցների ջանքերը միավորող հզոր մեխանիզմ է:
Միասին մենք պետք է կոտրենք անպատժելիության շղթան ու պաշտպանենք լրագրողների` ցանկացած պարագայում ճշմարտության հաղթանակին նպաստելու իրավունքը»:

Общество 15:30 02/11/2015
Генсек ООН: Мы должны положить конец практике безнаказанности и гарантировать журналистам право говорить правду власть имущим
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун направил послание по случаю отмечаемого сегодня, 2 ноября, первого Международного дня борьбы с безнаказанностью за преступления против журналистов.
Текст послания приводится на веб-сайте генсека ООН:
«Сегодня мы вспоминаем журналистов и работников средств массовой информации, которые были убиты при исполнении служебного долга.
Более 700 журналистов погибли за истекшее десятилетие: иными словами, каждые пять дней один журналист лишался жизни только за то, что он доводил до общественности последние известия и информацию.
Многие журналисты гибнут в конфликтах, которые они так бесстрашно освещают. Вместе с тем очень многих насилием заставляют замолчать, чтобы не дать им говорить правду. Лишь 7 процентов таких преступлений раскрывается, и всего в одном из десяти случаев расследование доводится до конца.
Подобная безнаказанность усугубляет страх среди журналистов и позволяет правительствам беспрепятственно применять цензуру.
Мы должны прилагать больше усилий к тому, чтобы противостоять этой тенденции и гарантировать свободу деятельности средств массовой информации. Нельзя допускать, чтобы журналисты были вынуждены заниматься самоцензурой, опасаясь за свою жизнь.
Международный день прекращения безнаказанности за преступления против журналистов был провозглашен Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций с целью привлечь внимание к настоятельной необходимости защитить работников средств массовой информации и чтобы отдать дань памяти двум французским журналистам, убитым в Мали 2 ноября 2013 года.
Я приветствую инициативу ЮНЕСКО, возглавившей работу по реализации Плана действий Организации Объединенных Наций по обеспечению безопасности журналистов и проблеме безнаказанности – мощного механизма консолидации усилий учреждений Организации Объединенных Наций, правительств, гражданского общества, научных кругов и средств массовой информации.
Вместе мы должны положить конец практике безнаказанности и гарантировать журналистам право говорить правду власть имущим».