Օրվա մամուլ 09:17 05/11/2015
«ՀՀ կառավարությունը այսօրվա նիստում քննարկելու է «Հայաստան համահայկական հիմնադրամին» 1.5 միլիարդ դրամ հատկացնելու հարցը: Գումարը ուղղվելու է Հիմնադրամի կողմից իրականացվող Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու հիմնանորոգմանը: Մեծ կարևորություն ունեցող 116 կիլոմետրանոց այս մայրուղու հիմնանորոգումը սկսվել է դեռ անցած տարի, և կառավարությունը արդեն մոտ 3.8 միլիարդ դրամ է հատկացրել իր պահուստային ֆոնդից»:
«Հայկական ժամանակ»-ի փոխանցմամբ՝ ամբողջ աշխատանքի արժեքը կազմում է մոտ 13 միլիարդ դրամ: Սա հիմնադրամի կողմից իրականացվող միակ խոշոր ծրագիրն է, որին այսպիսի մասնակցություն է ունենում կառավարությունը: Ըստ որոշ տեղեկությունների, կառավարության կողմից շինարարության փաստացի ֆինանսավորումը պայմանավորված է նրանով, որ Հիմնադրամը գնալով ավելի քիչ գումարներ է կարողանում հավաքել մարաթոններով և հավաքված գումարը այլևս չի բավարարում բոլոր ծրագրերի իրականացմանը:

Haykakan Zhamanak: Donations to Hayastan Fund on the decline
‘Haykakan Zhamanak’ daily writes that the Armenian government will discuss at its regular session today the issue of allocating 1.5 billion drams to Hayastan All-Armenian Fund for construction of Vardenis-Martakert motorway. The construction of a 166km strategic road began last year, and 3.8 billion drams has already been allocated from the government’s reserve fund.
The paper says that the total cost of construction work is about 13 billion drams. It is Haystan Fund’s only major program assisted by the government.
The government funding is said to be due to the fact that the Fund is gradually raising less money through telethons, and the collected funds are insufficient to implement all the programs.