Օրվա մամուլ 09:17 05/11/2015
«ՀՀ կառավարությունը այսօրվա նիստում քննարկելու է «Հայաստան համահայկական հիմնադրամին» 1.5 միլիարդ դրամ հատկացնելու հարցը: Գումարը ուղղվելու է Հիմնադրամի կողմից իրականացվող Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու հիմնանորոգմանը: Մեծ կարևորություն ունեցող 116 կիլոմետրանոց այս մայրուղու հիմնանորոգումը սկսվել է դեռ անցած տարի, և կառավարությունը արդեն մոտ 3.8 միլիարդ դրամ է հատկացրել իր պահուստային ֆոնդից»:
«Հայկական ժամանակ»-ի փոխանցմամբ՝ ամբողջ աշխատանքի արժեքը կազմում է մոտ 13 միլիարդ դրամ: Սա հիմնադրամի կողմից իրականացվող միակ խոշոր ծրագիրն է, որին այսպիսի մասնակցություն է ունենում կառավարությունը: Ըստ որոշ տեղեկությունների, կառավարության կողմից շինարարության փաստացի ֆինանսավորումը պայմանավորված է նրանով, որ Հիմնադրամը գնալով ավելի քիչ գումարներ է կարողանում հավաքել մարաթոններով և հավաքված գումարը այլևս չի բավարարում բոլոր ծրագրերի իրականացմանը:

Пресса дня 09:44 05/11/2015
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что правительство Армении на сегодняшнем заседании обсудит вопрос о предоставлении 1,5 млрд драмов Всеармянскому фонду «Айастан», которые будут направлены на строительство автодороги Варденис-Мартакерт. Строительство стратегической дороги протяженностью 116 км началось в прошлом году, и правительство уже выделило 3,8 млрд драмов из своего резервного фонда.
Издание отмечает, что общая стоимость работ составляет около 13 млрд драмов. Это единственная крупная программа фонда, реализации которой содействует правительство.
По некоторым данным, финансирование правительство обусловлено тем, что фонду постепенно собирает все меньше денег в рамках проводимых телемарафонов, и собранные средства не хватают на реализацию всех программ.