Մշակույթ 11:00 15/02/2016 Տարածաշրջան
Իրանահայ դիրիժոր, կոմպոզիտոր Լորիս Ճգնավորյանն իրանական  «Ֆաջր» 31-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի չորրորդ համերգային երեկոյի ընթացքում ղեկավարել է Իրանի ազգային նվագախումբը՝ ապշեցնելով հանդիսատեսին: Այս մասին գրում է tehrantimes.com կայքը:
Նվագախումբն առաջինը կատարել է  Լ. Ճգնավորյանի «Ararat Suite» ստեղծագործությունը, որը պատմում է Նոյան տապանի մասին:
«Ես դեռ մանկությունից սիրել եմ Նոյ մարգարեի մասին պատմությունը և դա է պատճառը, որ երբ մեծացա, երաժշտություն գրեցին»,- ասել է նա:
Նշենք, որ փառատոնը մեկնարկել է փետրվարի 10-ին,  շարունակվելու է մինչև փետրվարի 20-ը: Փառատոնային օրերին կազմակերպվում են տարբեր միջոցառումներ: Ասիայից և Եվրոպայի հայտնի արվեստագետներ են այս օրերին այցելում Իրան:

Общество 12:01 15/02/2016 В мире
Композитор и дирижер Лорис Чкнаворян произвел фурор на 31-м Международном музыкальном фестивале «Фаджр» в Иране
Известный армянский композитор и дирижер Лорис Чкнаворян во время четвертого концертного вечера в рамках 31-го международного музыкального фестиваля «Фаджр» дирижировал Иранским национальным оркестром, произведя фурор. Об этом пишет tehrantimes.com.
Оркестр сначала исполнил «Ararat Suite» Лориса Чкнаворяна.
«Я с детства любил историю о праведнике Ное. Именно в этом причина, что я, когда вырос, написал эту музыку», – отметил он.
Напомним, 31-й международный музыкальный фестиваль «Фаджр» стартовал 10 февраля и продлится до 20 февраля.