Քաղաքական 18:23 03/03/2016 Աշխարհում
Պաշտոնական Սոֆիան հերքել է օտարերկյա պետությունների ղեկավարների մասնակցությունը Օսմանյան կայսրության լծից Բուլղարիայի ազատագրման 138-րդ տարելիցի նվիրված տոնակատարություններին։ Այս մասին ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել է Բուլղարիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Բետինա Ժոտևան, մեկնաբանելով, մասնավորապես, լրատվամիջոցներում շրջանառվող լուրը, թե միջացառումներին իր մասնակցությունն է բերելու Թուրքիայի նախագահ Թայիբ Էրդողանը։
«Լուրերն այն մասին, թե միջոցառումներին մասնակցելու հրավեր է ուղարկվել Թուրքիայի նախագահին, կոպիտ մանիպուլյացիա է և իրականությանը չի համապատասխանում», - հայտարարել է ԱԳ ներկայացուցիչը` հավելելով, թե տոնական միջոցառումներին նախատեսված է միայն Սոֆիայում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը։
Նշենք, ավելի վաղ «The Bulgarian Times» պարբերականը տեղեկություն էր տարածել այն մասին, թե Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանն հրավիրվել էր ազատագրման առթիվ տոնական միջոցառումներին։ Ընդ որում, պարբերականը նշել էր, թե միջոցառումներին չի հրավրիվել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն, արձագանքելով հրապարակմանը, հաստատել էր փաստն այն մասին, որ նախագահ Պուտինին հրավեր չի ուղարկվել  և հեգնանքով բուլղարացիներին հորդորել` «ցանկացած խաղից զերծ մնալ»։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ պետական այդ տոնի առթիվ սովորաբար հրավիրվում է Սոֆիայում դիվանագիտական կորպուսը: Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանը ստացել է հրավեր ու մասնակցել այսօրվա այդ միջոցառմանը:
Օսմանյան Թուրքիայի լծից Բուլղարիայի ազատագրումը ազգային տոն է այդ երկրում, որը նշվում է ամեն տարի մարտի 3-ին։ Հատկանշական է, որ Բուլղարիան ազատագրվել է 1877-1878 թթ. ռուս-թուրքական պատերազմի արդյունքներով։

Политика 20:45 03/03/2016 В мире
Официальный представитель министерства иностранных дел Болгарии Бетина Жотева сегодня опровергла информацию о приглашении президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана на празднование освобождения страны от османского ига. Об этом сообщает РИА Новости.
Как отмечается, ранее информационный портал The Bulgarian Times сообщил, что власти Болгарии якобы пригласили на торжества в честь освобождения страны от османского ига президента Турции Тайипа Эрдогана, при этом не выслав приглашения президенту России Владимиру Путину. В сообщении отмечалось, что причиной такого решения властей стало политическое сближение с Турцией, один из главных аргументов – в Болгарии погибли больше турецких солдат, чем русских.
«Это совершенно ложная информация, совершенная неправда», – заявила Жотева РИА Новости.
По ее словам, сомнения вызывает сам источник новости. «Мы его не знаем, там нет ни редактора, ни репортера. Появилась вечером такая статья, что мы пригласили Эрдогана на наш праздник – это совершенно неверно. Я отрицаю все, и, мне кажется, такая политика не помогает нашим отношениям с Россией», – цитирует информагентство официального представителя МИД Болгарии.
Она также добавила, что на празднования приглашались только представители дипломатического корпуса, а иностранных лидеров на праздничных мероприятиях не было. «Сейчас  138-я годовщина, когда будет круглая дата, мы будем приглашать лидеров стран мира, а сейчас отмечаем скромнее, поэтому мы пригласили представителей дипломатического корпуса. Премьер-министров, президентов не было среди приглашенных», – пояснила она.
РИА Новости указывает, осада болгарской Плевны, которая длилась с 20 июля по 10 декабря 1877 года, стала одним из ключевых эпизодов 11-й Русско-турецкой войны. Итогом осады стала капитуляция турецких войск. 3 марта 1878 года был подписан Сан-Стефанский предварительный мирный договор, которым завершалась русско-турецкая война 1877-1878 годов. Договор положил начало освобождению Болгарии от власти Османской империи, этот день является национальным праздником в Болгарии.