Քաղաքական 12:43 03/03/2016 Հայաստան
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց Ընտրական օրենսգրքի նոր նախագիծը: Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարոությունյանը ներկայացնելով նախագիծը՝ նշեց, որ վերջնական տարբերակը կձևավորվի ակտիվ քաղաքական քննարկումների միջոցով, որի ընդունման վերջնաժամկետը հունիսի 1-ն է:
«Հիմնական քննարկումների բեռը պետք է տեղափոխվի քաղաքական դաշտ, այդ իսկ պատճառով էլ քննարկումների մի մասը կկայանան ԱԺ-ում: Նախագծի ընդունմամբ ազդարարում ենք հանրային քննարկումների փուլը, որը պետք է տեղի ունենա խորհրդարանում: Ընտրական օրենսգրքում տեղի է ունեցել երկու կարևոր նորամուծություն: Մասնավորապես, առաջարկվում է Գյումրի և Վանաձոր քաղաքներում համայնքի ղեկավարի ընտրություններն անցկացնել անուղղակի, ինչպես Երևանում: Սա առաջին քայլն է, և  կարծում եմ, որ այս ցանկը հետագայում կընդլայնվի, ու մենք կգնանք քաղաքական ուժերի դերի մեծացման համայնքներում»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
Մյուս նորամուծությունը, որը սահմանված է Սահմանադրությամբ, ԱԺ-ն պետք է ձևավորվի համամասնական ընտրությունների արդյունքում: Մեծամասնականի տարբերակն այլևս չի նախատեսվում:
Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ օրենսգրքով լուրջ փոփոխություններ են կատարվել ԿԸՀ կազմի ընտրության կարգում: Ըստ այդմ, ԿԸՀ-ն պետք է ձևավորվի ԱԺ-ի կողմից, ընդ որում՝ ապահովելով պատշաճ քաղաքական բալանսը, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների 3/5-րդը, ինչը կազմում է խորհրդարանի պատգամավորների 60 տոկոսը:
«Նախագծում ընդունել ենք հիմնականում վերջին երկու ընտրությունների արդյունքներով ներկայացված ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտողություններն և առաջարկությունները»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
Օրենսգրքով սահմանված է նաև կայուն խորհրդարանական մեծամասնության մոդելը, որը կազմելու է պատգամավորների 54 տոկոսը. «Այս օրենսգրքում երկարաժամկետ նպատակներ են դրված, այս ընտրական մոդելը հնարավորություն է ընձեռում ժամանակի ընթացքում տարածքներում ձևավորել ուժեղ կուսակցական ներկայացվածություն»:
Միաժամանակ օրենսգրքի նախագծում նշվում է, որ Ազգային ժողովի պատգամավորների նվազագույն թիվը պետք է լինի 101: Ազգային ժողովի մանդատների սկզբնական բաշխումը կատարվելու է՝ հիմք ընդունելով 101 թիվը: Ազգային ժողովի ընտրություններն անցկացվելու են համամասնական ընտրակարգով, Հանրապետության ողջ տարածքն ընդգրկող մեկ բազմամանդատ ընտրատարածքից` կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքի համապետական և տարածքային ընտրական ցուցակներով առաջադրված պատգամավորի թեկնածուների թվից: Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունում կազմվելու է 13 ընտրական տարածք՝ 4-ը Երևանում, 9-ը մարզերում:
Ըստ նախագծի՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր կարող է ընտրվել քսանհինգ տարին լրացած, վերջին չորս տարում միայն ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, վերջին չորս տարում ՀՀ-ում մշտապես բնակվող, ընտրական իրավունք ունեցող և հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք: Ընտրություններին մասնակցող յուրաքանչյուր կուսակցություն, կուսակցությունների դաշինք առաջադրելու է թեկնածուների մեկ համապետական ընտրական ցուցակ և մեկական տարածքային ընտրական ցուցակ՝ յուրաքանչյուր տարածքի համար: Համապետական ընտրական ցուցակը բաղկացած է լինելու երկու մասից:
Նախագծում նշված է, որ Ազգային ժողովը, տեղական ինքնակառավարման մարմինները, բացի Երևանի, Գյումրիի և Վանաձորի ղեկավարներից, պետք է ընտրվեն ուղղակիորեն ընտրողների կողմից: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը պետք է բաղկացած լինի յոթ անդամից: Հանձնաժողովի նախագահը և մյուս անդամները պետք է ընտրվեն Ազգային ժողովի կողմից պատգամավորների ընդհանուր քանակի ձայների առնվազն երեք հինգերորդի կողմից՝ վեց տարի ժամկետով: Նույն մարդը չի կարող ընտրվել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ, այդ թվում նաև նախագահ՝ ավելի քան երկու հաջորդական ժամկետներով:
Կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի և դաշինքում ընդգրկված կուսակցություններից յուրաքանչյուրի համապետական ընտրական ցուցակի առաջին մասում 2-րդ համարից սկսած՝ ցանկացած ամբողջ թվով հնգյակներում (2-6, 2-11, 2-16 և այդպես շարունակ` մինչև ցուցակի ավարտը) յուրաքանչյուր սեռի ներկայացուցիչների թիվը չպետք է գերազանցի 80 տոկոսը: Կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակի առաջին մասում ընդգրկվելու է ոչ պակաս, քան 80 և ոչ ավելի, քան 300 թեկնածու:
Կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակի առաջին մասում կարող են ընդգրկվել նաև այդ կուսակցության, դաշինքի անդամ կուսակցություններից ոչ մեկի անդամ չհանդիսացող անձինք, որոնց թիվը չի կարող գերազանցել համապետական ցուցակի առաջին մասում ընդգրկված թեկնածուների ընդհանուր թվի 30 տոկոսը: Նախագծով սահմանվում է, որ քվեարկությունն անցկացվելու է միայն ՀՀ տարածքում կազմավորված տեղամասային կենտրոններում` ժամը 8.00-ից մինչև 20.00-ն՝ բացառությամբ սույն օրենսգրքով սահմանված դեպքերի: Ժամը 20.00-ին քվեարկության սենյակում գտնվող, բայց դեռևս չքվեարկած ընտրողները քվեարկելու իրավունք ունեն:
Ազգային ժողովի, Երևանի, Գյումրու, Վանաձորի ավագանու ընտրությունների ժամանակ ընտրություններին մասնակցող յուրաքանչյուր կուսակցության համար տպագրվելու է առանձին քվեաթերթիկ: Ընտրություններին մասնակցող յուրաքանչյուր կուսակցության քվեաթերթիկն իր գույնով պետք է ակնհայտորեն տարբերվի ընտրություններին մասնակցող մյուս կուսակցությունների քվեաթերթիկներից: Քվեաթերթիկների գույները ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների միջև բաշխվում են վիճակահանությամբ` կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի սահմանած կարգով:

Law 17:24 03/03/2016 Armenia
Draft Electoral Code of Armenia was adopted today at a Cabinet sitting. Chief of RA Government Staff Davit Harutyunyan presented the Draft and announced that the final version of the document will be prepared through active political debates to be conducted until June 1
“The focus of the key discussions should be transferred to the political field, and for that reason some discussions are proposed to be held at the National Assembly. The adoption of the Code signals the launch of public discussion phase to be held at the National Assembly,” Harutyunyan sajd.
Two major innovations were introduced into the new Code. One provision states that  the Head of local self-government bodies in Gyumri, Vanadzor communities shall be elected directly by electors like in Yerevan City. “This is the first step and I think the list will expand and we will move toward strengthening of the role of political forces in the communities,” Harutyunyan added.
The second innovation, set by the amended Constitution, is that Elections of the National Assembly shall be held under the proportional electoral system.
Davit Harutyunyan indicated that serious amendments are proposed with regard of the formation of Central Electoral Commission.
According to that, the powers of the Central Electoral Commission member shall be terminated by the National Assembly, by at least three fifths of votes of the total number of Deputies, which constitute 60%.
Harutyunyan added the Draft Code contains the OSCE/ODIHR recommendations for the two previous elections.
The code further establishes the absolute majority rule which shall comprise 54 % of all the seats.
«Long term goals are put at the baseline for this Code which will give an opportunity over the time to form a solid political representation in the places,” Harutyunyan said, reflecting on the provision.
The code establishes that the minimum number of Deputies of the National Assembly shall be 101. The preliminary distribution of the mandates of the National Assembly shall be carried out by taking number 101, as a basis. Elections of the National Assembly shall be held under the proportional electoral system, from a multi-mandate constituency covering the whole territory of the Republic from
among candidates for Deputies nominated in the national and district electoral lists of political parties, alliance of political parties.
During elections of the National Assembly 13 electoral districts shall be constituted: 4 —in Yerevan, 9 — in marzes.
The Code establishes that everyone who has attained the age of twenty-five, has been a citizen of Armenia for the preceding four years, has been permanently residing in the Republic of Armenia for the preceding four years, has the right of suffrage and has command of the Armenian language may be elected as a Deputy of the National Assembly.
Each political party, alliance of political parties running in elections shall nominate one national electoral list of candidates and one district electoral list for each district.
The National Assembly, local self-government bodies — except for the heads of Yerevan, Gyumri, Vanadzor communities — shall be elected directly by electors.
The Central Electoral Commission shall comprise of seven members. The chairperson and other members of the Central Electoral Commission shall, upon recommendation of the competent standing committee of the National Assembly, be elected by the National Assembly by at least three fifths of votes of the total number of Deputies, for a term  of six years.
The same person may not be elected as a member of the Central Electoral
Commission, including as chairperson of the commission for more than two consecutive terms.
Within the first part of the national electoral list of a political party, alliance of political parties and each of the political parties included in the alliance, the number of the representatives of each sex, starting from the second place on the list, must not exceed 80 percent of each integer group of five candidates (2-6, 2-11, 2-16 and subsequently till the end of the list).
The first part of the national electoral list of a political party, alliance of political parties there shall include not less than 80 and not more than 300 candidates
The electoral list of a political party, alliance of political parties may also include persons that are not members of that political party, of any of the member political parties to the alliance, the number of which may not exceed 30 per cent of the total number of candidates included in that electoral list.
The Draft Code establishes that voting shall take place only in the polling stations established on the territory of the Republic of Armenia, between 08:00 and 20:00, except for the cases prescribed by this Code.
Electors who are present in the voting room at 20:00, but who have not yet voted, shall have the right to vote.
During the elections of the National Assembly, Councils of Elders of Yerevan, Gyumri, Vanadzor, an individual ballot paper shall be printed for each political party running in elections. The ballot paper of each political party running in elections must, by its colour, clearly differ from the ballot papers of other political parties running in elections. The colors of the ballot papers shall be divided among the political parties running in elections by drawing of lots as prescribed by the Central Electoral Commission.