Հասարակություն 19:01 21/03/2016 Հայաստան
Հայուհի Աննա Մաթևոսյանը Հնդկաստանում կայացած Երիտասարդ խոհարարների օլիմպիադայում ճանաչվել է լավագույն մասնակիցը: «ՄԻՐ-24»-ը գրում է, որ «Լավագույն մասնակից» անվանակարգում ներկայացված են եղել  շեֆ-խոհարարներ 50 երկրից:
«Պետք է պատրաստեինք կամ ազգային, կամ եվրոպական ճաշատեսակ: Մենք, բնականաբար, ընտրեցինք ազգայինը»,- ասել է խոհարարը:
Նրա պատրաստած կերակրատեսակի բաղադրության մեջ եղել է՝ բրինձ, կարտոֆիլ՝ արտաքին շերտը, որի մեջ լցվել է մանր կտրատած և մի քիչ եփված սունկ, գազար և պղպեղ:
Խոհարարները պատրաստել են նաև աղանդեր:
«Այստեղ խնդիր ունեցանք. այն ուղղակի կորել էր սառնարանից: Բայց ամեն ինչ  անցավ»,- ասել է Աննան:
Ռեստորանի ղեկավարությունը որոշել էր ներառել Աննայի պատրաստած կերակրատեսակը իր ճաշացանկում: Հայուհին արդեն սկսել է մշակել նոր բաղադրատոմսեր հերթական խոհարարական մրցույթների համար:

Society 09:48 22/03/2016
Armenian chef Anna Matevosyan won for “Best Participant” at the Culinary Olympics held in India, MIR TV channel reports saying 50 chef were represented at the nomination.
“We were tasked to prepare either national, or European dishes. We chose the national one,” Matevosyan told. Her dish was made of rice, potato, with sliced and boiled mushrooms, cucumber and pepper in the face layer.
According to the source, chefs prepared salads as well: “We had a problem as the one we prepared disappeared from the fridge. But the matter was solved,” Anna told.
The restaurant management decided to include the dish prepared by Anna in its menu. The Armenian has started pondering over new recipes for future culinary competitions .