Կանադայի վարչապետը հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարությամբ
Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի ոգեկոչման օրվա կապակցությամբ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ուղղված Կանադայի հայկական համայնքին: Այս մասին հաղորդում է «Asbarez.com»-ը:
Ստորև ներկայացնում ենք Կանադայի վարչապետի ուղերձ-հայտարարությունը.
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության վերջին օրերի ընթացքում հայ ժողովրդի կյանքի ողբերգական կորստի 101-րդ տարելիցը: Թե՛ Կանադայի Սենատը և թե՛ համայնքների պալատն ընդունել են բանաձևեր, որոնցով այս իրադարձությունները որակվել են որպես Ցեղասպանություն:
Մենք պահում ենք այն մարդկանց հիշատակը, ովքեր կորցրեցին իրենց կյանքը, ինչպես նաև հիշում ենք նրանց, ովքեր տառապել են այս ցեղասպանության հետևանքով,  և մեր խորին հարգանքն ենք հայտնում նրանց ժառանգներին, այդ թվում և նրանց, ում համար Կանադան այժմ համարվում է տուն:
Ճանաչելով այս իրադարձությունները` թույլ տվեք օգտագործել այս պահը որպես առաջ նայելու և մեր հավաքական վճռականությունը ամրապնդելու հնարավորություն` երաշխավորելու, որ նման գործողություններն այլևս երբեք չեն կրկնվի:
Երբեք չմոռանալով պատմության դասերը` մենք պետք է նաև հիշենք, որ անցյալի անարդարությունները չեն ծառայում մեր համայնքներին, եթե դրանք անջատում են մեզ: Տարբեր ծագում և հավատք ունեցող բոլոր կանադացիները միասին են` բազմակարծության, մարդու իրավունքների և բազմազանության արժեքներում մեր հավաքական հանձնառությունը վերահաստատելու հարցում:
Այս տարելիցին խնդրում եմ ձեզ միանալ ինձ` հույս ունենալով խաղաղ ապագայի նկատմամբ, որը հիմնված կլինի հանդուրժողականության, հարգանքի և հաշտեցման վրա»:

Politics 12:48 23/04/2016 World
In his inaugural year in office, Prime Minister Justin Trudeau of Canada released a statement commemorating the 101st anniversary of the Armenian Genocide. In a statement dated April 24, 2016 which he shared with the Armenian National Committee of Canada (ANCC), Prime Minister Trudeau recalls resolutions of both the Senate and the House of Commons recognizing the Armenian Genocide and states that “[Canadians] preserve the memory of those who lost their lives, and those who suffered, during this genocide and pay our deepest respects to their descendants, including those who now call Canada home.”
Below is Prime Minister Trudeau’s statement in its entirety.
“On this day, we mark the 101st commemoration of the tragic loss of life of the Armenian population during the waning days of the Ottoman Empire in 1915.
Both the Senate of Canada and the House of Commons have adopted resolutions referring to these events as genocide.
We preserve the memory of those who lost their lives and those who suffered during this genocide, and pay our deepest respects to their descendants, including those who now call Canada home.
In solemnly acknowledging this event, let us use this moment as an opportunity to look forward and strengthen our collective resolve to ensure such acts are never again repeated.
While we must never forget the lessons of history, we must also be reminded that past injustices do not serve our communities if they divide us. Canadians of all backgrounds and faiths stand together in reaffirming our collective commitment to the values of pluralism, human rights, and diversity.
On this anniversary, please join me in my hope for a peaceful future based on tolerance, respect, and reconciliation.”