Ճապոնիայում 2020-ից կսկսեն աշխատել առանց վարորդների տաքսիներ
Ճապոնիայի կառավարությունն որոշում է ընդունել թույլ տալ 2020-ից օգտագործել առանց վարորդների տաքսիներ: Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին:
Ավտոմատ համակարգով կառավարվող և վարորդի կարիք չունեցող տաքսիները, արտադրող և   կառավարող ընկերությունների կողմից մի շարք պայմաններ կատարելու դեպքում, կարող են արդեն օգտագործվել 2020-ի Ամառային օլիմպիական և պարալիմպիկ խաղերի ժամանակ:
Մասնավորապես, ճանապարհատրանսպորտային պատահարներում նման տաքսիների մասնակցության դեպքում պատասխանատվություն պետք է կրի տրանսպորտային ընկերությունը:  Պարտադիր պայման է՝ մշակված լինի այնպիսի համակարգ, որի հնարավոր լինի հետևել երթուղին և կանգնցենել մեքենան անհրաժեշտության դեպքում:

Правительство Японии в пятницу приняло решение допустить использование такси без водителя к 2020 году. Информацию передает РИА Новости.
Такси, управляемое в автоматическом режиме и не требующее присутствия водителя, при выполнении ряда условий производителями и управляющими компаниями, могут быть использованы уже во время летних Олимпийских и Паралимпийских игр 2020 года, сообщила телекомпания NHК.
В частности, ответственность за ДТП с участием такого такси должна нести транспортная компания, обязательным должно стать оснащение этих такси системой, обеспечивающей дистанционное наблюдение за следованием по маршруту и остановку автомобиля в случае необходимости.
Правительство намерено внести соответствующие изменения в законодательство и форсировать скорейшие испытания таких такси.