14:06 23/06/2016 Հայաստան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ընդունված «Թուրքիայում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության» վերաբերյալ զեկույցի նախնական տեքստն ու վերջնական արդյունքը շատ տարբեր էին․ զեկույցը բավական խստացվեց, քանի որ այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում Թուրքիայում ամեն օր, ուղղակի ոտնձգություն է Եվրոպական արժեհամակարգի նկատմամբ՝ մեկնաբանելով զեկույցը այս մասին Panorama.am-ին ասաց ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Արմեն Ռուստամյանը։
Պատգամավորի խոսքերով, թուրք-ադրբեջանական լոբբիի առկայությունն անգամ չօգնեց կասեցնել այն բոլոր ձևակերպումները, գնահատականները, որոնք ձեռնտու չեն Թուրքիայում գործող ռեժիմին։
«Հստակ է, որ Թուրքիայում հաստատվել է Էրդողանի ռեժիմը, որն ամբողջությամբ հակաժողովրդավարական է, ավտորիտար է։ Այժմ, երբ Էրդողանն անցավ պատգամավորների հետ հաշվեհարդար տեսնելուն, դա դարձավ վերջին կաթիլը, և այստեղ զգալի մասի համբերությունը հատվեց։ Բովանդակային առումով զեկույցը շատ խիստ է, սակայն չունի տրամաբանական ավարտ․ առնվազն պետք էր վերաբացել Թուրքիայի նկատմամաբ մոնիտորինգը։ Այն խնդիրները, որոնք նշվում են զեկույցում, անգամ մոնիտորիգի տակ գտնվող երկրներում չկա։ Այստեղ թուրքական լոբբիին հաջողվեց, որպեսզի վերջին քաղաքական գնահատականը չտրվի։ Ընդունվեց կոմպրոմիսային որոշում՝ մոնիտորիգի վերականգնմանն անդրադառնալ 2017թ․-ին։ Թուրքիան հասկացավ, որ հաջորդ տարի կիկին քննարկման առարկա է լինելու։ Այնուամենայնիվ, սա դեղին քարտ էր Թուրքիային»,-ասաց պատգամավորը։
Զեկույցը նաև Թուրքիայից պահանջում է չեղյալ համարել քրեական օրենսգրքի 301 հոդվածը (թուրք ազգի արժանապատվությունը նվաստացնել), որով արգելվում է Թուրքիայում Ցեղասպանության մասին խոսելը, ինչպես նաև 299-րդ հոդվածը՝ այն է նախագահին վիրավորելը։
Հարցին, թե որքանով է հավանական, որ Թուրքիան կատարի զեկույցի պահանջները՝ Արմեն Ռուստամյանը հավանական չհամարեց նման զարգացումն ու ասաց, որ իրենք այս հոդվածների մասին խոսում են արդեն տասնյակ տարիներ, սակայն այժմ արդեն հասել է գագաթնակետը, որ խորհրդարան ընտրված պատգամավորները կարող են դատապարտվել այս հոդվածներով։
«Թուրքիայի համար սա իրավական գործիք է՝ պայքարելու այլախոհների դեմ, իրենց կարծիքով, իրենց պետության անսասանության համար։ Սա ռազմավարական նշանակություն ունի։ Հնարավոր է, որոշ փոփոխություններ կատարվեն, բայց այս հոդվածները կշարունակեն իրենց սև գործը»,-ասաց Արմեն Ռուստամյանը՝ հավելելով, որ հաջորդ տարի արդեն այս ամենը հաշվի առնելով, արդեն իսկ հասունացած է լինելու պահը, որ պետք է Թուրքիային հետմոնիտորինգային գործընթացից վերադարձնել մոնիտոինգի տակ՝ չբացառելով անգամ լուրջ պատժամիջոցների հավանականությունը։

Politics 16:09 23/06/2016 Region
“The initial and final variants of the PACE report on “The functioning of democratic institutions in Turkey” were largely different. The report was made tougher because whatever is happening in Turkey on daily bases is a direct assault of European value system,” Armenian PACE delegation member, Armen Rustamyan told Panorama.am.
According to him, even the Turkish-Azerbaijani lobby didn’t help to prevent all the formulations and evaluations, which aren’t favourable for Turkey’s current regime.
“It is clear that Erdogan’s anti-democratic and authoritarian regime is established in Turkey. Now that Erdogan is considering taking revenge on the parliamentarians, most of the [delegates] have lost their patience. The premise of the report is rather strict, yet it lacks a logical ending. The problems mentioned in the report don’t even exist in countries under monitoring. The Turkish lobby managed to prevent the final political evaluation. A compromise decision was made to get back to monitoring in 2017. Turkey realized that it will be the centre of attention next year as well. Nevertheless, this was a yellow card for Turkey,” Mr. Rustamyan said.
The Assembly demands from Turkey to repeal Article 299 of the Penal Code (Insulting the President of Republic) and Article 301 (Degrading the Turkish Nation, the State of the Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State), which forbids speaking about Genocide in Turkey.
Speaking about whether Turkey will fulfil the demands, Armen Rustamyan said that it’s highly unlikely.
“This is a legal tool for Turkey to fight against dissidents. This is of strategic importance. It’s possible that slight changes will be introduced to these articles but they’ll continue to operate,” the delegate said.
Considering all this, next year, when it’s time for Turkey to pass from post-monitoring stage back to monitoring, Mr. Rustamyan doesn’t rule out that serious sanctions will also be imposed.