14:06 23/06/2016 Հայաստան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ընդունված «Թուրքիայում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության» վերաբերյալ զեկույցի նախնական տեքստն ու վերջնական արդյունքը շատ տարբեր էին․ զեկույցը բավական խստացվեց, քանի որ այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում Թուրքիայում ամեն օր, ուղղակի ոտնձգություն է Եվրոպական արժեհամակարգի նկատմամբ՝ մեկնաբանելով զեկույցը այս մասին Panorama.am-ին ասաց ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Արմեն Ռուստամյանը։
Պատգամավորի խոսքերով, թուրք-ադրբեջանական լոբբիի առկայությունն անգամ չօգնեց կասեցնել այն բոլոր ձևակերպումները, գնահատականները, որոնք ձեռնտու չեն Թուրքիայում գործող ռեժիմին։
«Հստակ է, որ Թուրքիայում հաստատվել է Էրդողանի ռեժիմը, որն ամբողջությամբ հակաժողովրդավարական է, ավտորիտար է։ Այժմ, երբ Էրդողանն անցավ պատգամավորների հետ հաշվեհարդար տեսնելուն, դա դարձավ վերջին կաթիլը, և այստեղ զգալի մասի համբերությունը հատվեց։ Բովանդակային առումով զեկույցը շատ խիստ է, սակայն չունի տրամաբանական ավարտ․ առնվազն պետք էր վերաբացել Թուրքիայի նկատմամաբ մոնիտորինգը։ Այն խնդիրները, որոնք նշվում են զեկույցում, անգամ մոնիտորիգի տակ գտնվող երկրներում չկա։ Այստեղ թուրքական լոբբիին հաջողվեց, որպեսզի վերջին քաղաքական գնահատականը չտրվի։ Ընդունվեց կոմպրոմիսային որոշում՝ մոնիտորիգի վերականգնմանն անդրադառնալ 2017թ․-ին։ Թուրքիան հասկացավ, որ հաջորդ տարի կիկին քննարկման առարկա է լինելու։ Այնուամենայնիվ, սա դեղին քարտ էր Թուրքիային»,-ասաց պատգամավորը։
Զեկույցը նաև Թուրքիայից պահանջում է չեղյալ համարել քրեական օրենսգրքի 301 հոդվածը (թուրք ազգի արժանապատվությունը նվաստացնել), որով արգելվում է Թուրքիայում Ցեղասպանության մասին խոսելը, ինչպես նաև 299-րդ հոդվածը՝ այն է նախագահին վիրավորելը։
Հարցին, թե որքանով է հավանական, որ Թուրքիան կատարի զեկույցի պահանջները՝ Արմեն Ռուստամյանը հավանական չհամարեց նման զարգացումն ու ասաց, որ իրենք այս հոդվածների մասին խոսում են արդեն տասնյակ տարիներ, սակայն այժմ արդեն հասել է գագաթնակետը, որ խորհրդարան ընտրված պատգամավորները կարող են դատապարտվել այս հոդվածներով։
«Թուրքիայի համար սա իրավական գործիք է՝ պայքարելու այլախոհների դեմ, իրենց կարծիքով, իրենց պետության անսասանության համար։ Սա ռազմավարական նշանակություն ունի։ Հնարավոր է, որոշ փոփոխություններ կատարվեն, բայց այս հոդվածները կշարունակեն իրենց սև գործը»,-ասաց Արմեն Ռուստամյանը՝ հավելելով, որ հաջորդ տարի արդեն այս ամենը հաշվի առնելով, արդեն իսկ հասունացած է լինելու պահը, որ պետք է Թուրքիային հետմոնիտորինգային գործընթացից վերադարձնել մոնիտոինգի տակ՝ չբացառելով անգամ լուրջ պատժամիջոցների հավանականությունը։

ПАСЕ приняла доклад против режима Эрдогана: депутат НС Армении о провале турецко-азербайджанского лобби
20:35 23/06/2016
Работа турецко-азербайджанского лобби не помогла исключить невыгодные для турецкого режима формулировки и оценки в принятом Парламентской Ассамблеей Совета Европы докладе «О функционировании демократических институтов в Турции». Об этом в интервью Panorama.am сообщил сегодня руководитель фракции Национального Собрания Армении АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), член армянской делегации в ПАСЕ Армен Рустамян.
«Совершенно очевидно, что в Турции установлен режим президента Реджепа Тайипа Эрдогана. Данный режим является полностью антидемократическим и авторитарным. Теперь, когда Эрдоган намерен свести счеты с депутатами, это стало последней каплей и терпение лопнуло», – отметил член армянской делегации в ПАСЕ.
Отметим, 20 мая стало известно, что депутаты Великого национального собрания Турции проголосовали за законопроект, лишающий парламентариев неприкосновенности от уголовного преследования. За конституционные поправки, инициатором которых стала правящая Партия справедливости и развития (ПСР), проголосовали 373 из 550 депутатов Великого национального собрания Турции.
«Данным докладом также требуется отменить статью 301 Уголовного кодекса Турции, которая предусматривает наказание за оскорбление достоинства турецкой нации. Данной статьей в Турции запрещается говорить о Геноциде армян в Османской империи 1915г. Также принятым докладом требуется отменить 299 статью, которая предусматривает наказание за оскорбление президента Турции», – подчеркнул депутат НС Армении.
«Для Турции подобные статьи являются правовыми инструментами для борьбы с инакомыслящими, и данные инструменты, по их мнению, обеспечивают непреклонность государства. Все это имеет стратегический подход. Возможно, что в связи с принятием этого доклада будут внесены определенные изменения, однако данные статьи продолжат действовать», – сказал А. Рустамян.