Մշակույթ 09:23 29/08/2016 Հայաստան
Հայ թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը մատուցեց անկրկնելի երաժշտական կատարում՝ տեխնիկապես անթերի ներկայացնելով Հայդնի թավջութակի առաջին կոնցերտը:  Այսպես է բնութագրել The Guardian-ը Նարեկ Հախնազարյանի՝ օգոստոսի 21-ին Լոնդոնի «Ալբերտ Հոլլ» -խում Ուլսթերի սիմֆիոնիկ նվագախմբի հետ ունեցած ելույթը:
Նա նաև կատարել է ժամանակակից սիցիլիացի կոմպոզիտոր Ջիովանի Սոլլիմայի «Ողբ» ստեղծագործությունը՝ դրսևորելով բացառիկ երաժշտականություն:
Նարեկ Հախնազարյանը ծնվել է 1988 թվականին Երևանում։ Երաժշտական կրթությունը ստացել է պրոֆեսոր Զարեհ Սարգսյանի թավջութակի դասարանում։ Վերջինս 2000 թվականին հրավիրվել է Մոսկվա` պրոֆեսոր Ալեքսեյ Սելեզնյովի դասարանում ուսումը շարունակելու համար: Այսօր ԱՄՆ-ի Փասադենա քաղաքի սիմֆոնիկ նվագախմբի մենակատարն է։ Շրջագայություններով հանդես է եկել աշխարհի տարբեր պետություններում, այդ թվում՝ ԱՄՆ, Գերմանիա, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա և այլուր։ Ելույթ է ունեցել Մարիինյան թատրոնի, Չիկագոյի, Տոկիոյի և Լոնդոնի սիմֆոնիկ, «Նոր Ռուսաստան», ռուսական ազգային, Ռոտերդամի ֆիլհարմոնիկ, Վերդիի անվան և այլ աշխարհահռչակ նվագախմբերի հետ, Վ.Սպիվակովի, Ջ.Մեսթերի, Հ.Վոլֆի, Վ.Գյորգիևի, Մ.Յուրովսկու և այլ հանրաճանաչ դիրիժորների ղեկավարությամբ: Մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային մրցույթների և ամենուր արժանացել բարձր գնահատանքի, պատվոգրերի, մրցանակների: 2008թ. Նյու Յորքի «Young Concert Artists» մրցույթում արժանացել է 9 Հատուկ մրցանակի, 2006թ. Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթում` 1-ին մրցանակ և ոսկե մեդալ, 2007թ. Չայկովսկու անվան մրցույթում` դափնեկրի կոչմանը և մի շարք այլ հեղինակավոր մրցույթներ ու մրցանակներ: 2007թ. արժանացել է ՀՀ նախագահի երիտասարդական մրցանակին: «Վաշինգթոն փոսթ» թերթը նրան անվանել է «ֆենոմենալ թավջութակահար»: 2011թ. դարձել է Չայկովսկու անվան մրցույթի ոսկե մեդալակիր: 2013թ. արժանացել է ՀՀ «Մովսես Խորենացի» պետական մեդալի:

Культура 12:25 29/08/2016 В мире
Газета The Guardian рассказала о выступлении армянского виолончелиста Нарека Ахназаряна в Альберт-холле
Влиятельная британская газета The Guardian обратилась к выступлению армянского виолончелиста Нарека Ахназаряна во всемирно известном лондонском концертном зале – Королевском Альберт-холле (Royal Albert Hall).
Совместное выступление Нарека Ахназаряна и Ольстерского  оркестра состоялось в Альберт-холле 21 августа.
«Армянский виолончелист Нарек Ахназарян преподнес неповторимое музыкальное исполнение, технически безупречно представив Первый концерт для виолончели с оркестром композитора Йозефа Гайдна», – пишет британское издание.
В материале The Guardian указывается, что Н.Ахназарян также исполнил произведение современного сицилийского композитора Джованни Соллима (Giovanni Sollima) «Lamentatio» (Плач), продемонстрировав уникальную музыкальность.
Охарактеризованный газетой «The Washington  Post» как «зрелый феномен», Нарек Ахнязарян  – один из самых ярких и талантливых представителей молодого поколения виолончелистов мирового класса.
Н.Ахназарян родился в 1988 году в Ереване. Музыкальное образование он получил в классе виолончели у профессора Заре Саркисян. В 2000 году Н.Ахназарян был приглашен в Москву для продолжения образования в классе профессора Алексея Селезнева. На сегодняшний день Нарек Ахназарян является солистом симфонического оркестра Пасадены.
Ахназарян блестяще дебютировал с сольными концертами в таких престижных залах, как Carnegie Hall в Нью-Йорке, Kennedy Center в Вашингтоне, концертный зал Chanel в Токио, театр Champs Elysees в Париже, Suntory Hall в Токио, Barbican Hall в Лондоне и многих других. Виолончелист принимал участие в мировых музыкальных фестивалях и в мастер-классах таких грандов виолончельного искусства, как Мстислав Ростропович, Стивен Иссерлис, Давид Герингас, Пол Катц, Лоуренc Лессер, Ральф Киршбаум и Франц Хельмерсон.
Нарек Ахназарян – лауреат многих международных конкурсов. В 2011 году он стал победителем и золотым медалистом XIV Международного конкурса им. П.И. Чайковского, а также обладателем приза зрительских симпатий и приза за лучшее исполнения классического концерта во втором туре конкурса.
Музыкант был стипендиатом фонда Мстислава Ростроповича, фонда министерства культуры Российской Федерации, а в 2007 году был удостоен премии президента Республики Армения.