Գինեգործների միության նախագահ. Ծայրահեղ վատ վիճակ է
«Խաղող վերամշակողները շատ ծանր վիճակում են հայտնվել, չի իրացվել անցած տարվա բերքի 10 տոկոսը և չի իրացվել նախանցած տարվա բերքի 30 տոկոսը: Արդեն վարկ վերցնելու ռեսուրսներ չկան, գրավներ էլ չկան: Մի խոսքով՝ ծայրահեղ վատ վիճակ է: Այս տարի ավելի վատ կլինի, քան անցած տարի»,- «Մթերված խաղողի գումարները արդեն 1 տարի է, չեն վճարել խաղողագործներին. ոլորտում առկա խնդիրները» թեմայով քննարկմանն ասաց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ այսօր գյուղացիները խաղողի մթերումը վեր են ածում շոու-պոպուլիստական ներկայացման:
«25 տարի առաջ գյուղացիները 30 հազար հեկտար նվեր ստացան: 25 տարվա ընթացքում գյուղացին մեկ անգամ չմտածեց դիվերսիֆիկացնի իր շուկան: Մենք այսօր կոնյակ ենք վաճառում ինքնարժեքից 2 անգամ ցածր, կռիվ ենք տալիս յուրաքանչյուր ցենտի համար: Այսօր կառավարությունը մեզ պարտադրում է, որ գյուղացիներից որոշակի գնով խաղող վերցնենք: Աբսուրդ վիճակ է: Գյուղացին 25 տարի մտածելու ժամանակ է ունեցել: Չմտածեց, այլ՝ էէէէ, կգնամ, ճանապարհը կփակեմ, խաղողը կվերցնեն: Չի լինի այդպես»,- ասաց Ա. Հարությունյանը:
Շարունակելով  խոսքը նշեց, որ մեկ շիշ գինին վաճառում են 1,5 դոլար 2,5-3 դոլար ինքնարժեքի պարագայում, որպեսզի շուկայից դուրս չմղվեն, չկորցնեն տարիների ընթացքում քրտինքով ձեռք բերած ռուսական շուկայի դարակները:
«Վերջին երեք տարում գինեգործարանները 300 միլիոն դոլար  չեն ստացել շուկայից: Պատկերացնում եք: Ընդամենը պարտք են մնացել 800 միլիոն դրամ»,- նշեց Ա.Հարությունյանը:
Քննարկմանը ներկա Արմավիրի մարզի Նոր Ամասիա համայնքի խաղողագործ Սոխակ Հովհաննիսյանը հարց ուղղեց, թե ի՞նչ պետք է մտածեր գյուղացին:
«Ինչո՞ւ եք 5 հեկտար այգի տնկել»,- հարցին հարցով պատասխանեց Ա. Հարությունյանը:
Ս. Հովհաննիսյանն ասաց, որ կառավարությունը, գինեգործները խոստում էին տվել, որ կվերցնեն:
«Այդպիսի բան չի եղել»,- հակադարձեց Գինեգործների միության նախագահը:
«Մենք ունեցել ենք 40 հազար գյուղացիական տնտեսություն, միջին հաշվով յուրաքանչյուրը 3000 քմ այգի է սեփականաշնորհել: 3000 քառակուսի մետրի ճակատագիրն այդքան դժվար էր որոշել 25 տարվա ընթացքում:
Այսօր մենք ման ենք գալիս «Մուսկատ» տեսակի խաղող, պատրաստ ենք  1 կիլոգրամը գնել 400-500 դրամով,  չկա»,- ասաց Ա.Հարությունյանը:
Նա առաջարկեց գյուղացիներին միավորվել, ստեղծել արհիմիություններ. «Ինչո՞ւ պետք է 40 հազար  գյուղացիական տնտեսություն առանձին պայքարեն, եթե կարող է արհմիություն լինել, 25-30 գյուղացու շահը մի իրավաբան ներկայացնի, գնա դատարան ու փողերը ստանա գործարար աշխարհի նորմերով»:

Economy 16:19 09/09/2016 Armenia
“Grape processing companies are in dire situation, since they haven’t sold 10% and 30% of the harvest of the past two consecutive years. No resources to take credits are available. Farmers have not been paid for more than a year. Expectations for his year are even worse,” Avag Harutyunyan, Chairman of Union of Armenian Winemakers, stated at a discussion devoted to the problems of the sphere.
He stressed that villagers make populist shows out of the grape procurement.
“25 years ago farmers were gifted received 25 thousand ha land. Over 25 years they never though of diversifying the market. We are selling cognac twice below the cost, fight for each cent. Today the government forces us to procure grapes from the farmers at a certain price. The situation amounts for an absurdity. The farmers had 25 years for thinking. They failed, instead preferring to protest and close roads,” Harutyunyan said.
Avagyan next informed that a bottle of wine is sold at 1,5 USD, with a cost of 2,5-3 USD which is done to secure their place in the market.
“Over the past three years wineries didn’t get 300 million USD from the market. Imagine that, while our debt to the farmers amounts for 800 million AMD,” maintained Harutyunyan.
The Chairman of the Union of Winemakers next said they are looking for Muscat grape and ready to pay 400-500 per kilogram.
Harutyuned suggested the farmers to unite and establish trade unions
“What is the reason for 40 thousand village households struggle on their own, while it is possible to establish a union with a layer representing the interests of 25-30 farmers, go to court and receive the money according to the norms of the business world,” concluded Harutyunyan.