Հասարակություն 15:35 15/09/2016 Հայաստան
2015 թվականից պեղումներ են սկսվել Արագածոտնի մարզի Աշտարակ տարածաշրջանի Աղձք համայնքում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանաը հայտնեց Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն, հնագետ, Հակոբ Սիմոնյանը՝ տեղեկացնելով, որ արդեն իսկ այնտեղ  հետաքրքիր  գտածոներ կան այնտեղից:
«Եկեղեցու խորանի առջևում, սալահատակի տակ բացվեցին քարե 3 մասունքատուփեր, որոնցից մեկի վրա պահպանվել էր խաչի պատկերը: Բացեցինք դրանցից երկուսը.մարդկային մասունքներ էին: Պարզ է, որ դրանք պետք է նախատեսված լինեին բարձրաստիճան անձանց համար: Շատ հավանական է, որ դրանք հենց հայոց արքաների մի մասի ոսկորներն են»,-նշեց հնագետը:
Հակոբ Սիմոնյանը  պատմեց, որ Շապուհ 2-րդ արքան չկարողանալով ընկճել Հայաստանի ոգին, լսում է իր մոգերին, որոնք ասում են, որ եթե ցանկանում եք հաղթել Հայաստանին, պետք է այնտեղից հափշատկեք ու մեզ բերեք հայոց արքաների ոսկորները: Արշավել են, անակնկալի բերել հայոց բանակին,  թալանել են բոլոր արքաների գերեզմանները, տարել ոսկորները՝ բացառությամբ Սանատրուկ արքայի, որի գերեզմանը ծածկված է եղել ժայռաբեկորով:
«Բուզանդի տվյալներով՝ հայկական հեծելազորը, հասնում, ջախջախում են նրանց՝ հետ վերցնելով ոսկորները: Թաղելու համար Աղձքում հատուկ դամբարան է կառուցվում: Ցավոք, այդ խորշերում ոչ մի ոսկոր չի մնացել ու մեզ թվում էր, թե հայոց արքաների աճյուններն անդարձ կորել են ժամանակի թոհուբոհի մեջ»,-հավելեց Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի փոխտնօրենը:
«2020 թվականից հետո Ադրբեջանը, Թուրքիան, Հայաստանը, ապա այլ խաղացողներ, որոնք հետաքրքրված են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի...

Culture 16:25 15/09/2016 Armenia
Excavations in Aghtsk village of Aragatsotn province have stared since 2015, deputy director of the Scientific-Research Center of Historic-Cultural Heritage, archaeologist Hakob Simonyan said during a press conference adding that interesting findings have been made there.
“Under the paving in front of the altar of the church, 3 stone boxes containing relics were found. A cross was preserved on one of them. When opening two of them we found human remains. It is clear that they were specifically designed for people of higher statuses. It is likely that those are the bones of the Armenian kings,” the archaeologist said.
Hakob Simonyan also said that King Shapur II couldn’t quell the spirit of Armenia and following the advice of his sorcerers invaded on Armenia taking away the bones of the kings, except for Sanatruk’s.
“According to Buzand (Faustus of Byzantium), the Armenian cavalry, defeated them and took the bones. A special mausoleum was built in Aghtsk for burial. Unfortunately, none of the bones were preserved in these cells. It seemed that the remains of the Armenian kings have been lost forever in the turmoil of time,” the archaeologist added.