Սերժ Սարգսյան. ՀՀ-ում առկա է գործարարության համար կարևորագույն նախապայման հանդիսացող կայուն մակրոտնտեսական միջավայր
10:12 11/10/2016
Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Նյու Յորքում հոկտեմբերի 10-ին մասնակցել է «Հայաստան. ներդրումային համաժողով 2016»-ին: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը համաժողովի առաջին` լիագումար նիստում, որն անցկացվել է «Հայաստանը՝ որպես դարպաս դեպի մեծ շուկաներ» խորագրի ներքո, հանդես է եկել ելույթով` անդրադառնալով Հայաստանի ներկա տնտեսական և քաղաքական առաջնահերթություններին, քառորդդարյա անկախությունից հետո Հայաստանի ձեռքբերումներին, երկրի մրցակցային առավելություններին ու ներդրումային հնարավորություններին, իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումներին, բարենպաստ գործարար միջավայրին, տարածաշրջանային շուկաներ Հայաստանի միջոցով մուտքի դյուրինությանը և մակրոտնտեսական կայուն միջավայրին: Նախագահը ներդրողներին առաջարկել է Հայաստանի հնարավորություններն օգտագործել որպես դարպաս դեպի տարածաշրջանի հիմնական շուկաներ։
Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է նաև համաժողովի մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կազմակերպած նյույորքյան համաժողովին մասնակցել են տնտեսության տարբեր ոլորտներ ներկայացնող առաջատար ընկերությունների, միջազգային ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ և շուրջ հարյուր միջազգային ներդրողներ: Լիագումար նիստը վարել է «Կուն» հիմնադրամի հիմնադիր, միջազգային կորպորատիվ ռազմավար, ներդրումային բանկիր և հասարակական հայտնի գործիչ, նեյրոգիտության դոկտոր Ռոբերտ Կունը: Քննարկմանը ներկա են եղել նաև ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ֆրանկ Փալլոնը, ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը, Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Վենկայ Ժանգը, Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրեն Ֆրանկ Հիմսկերկը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը «Հայաստան. ներդրումային համաժողով 2016» միջոցառմանը
Հարգելի՛ պարոն Կուն,
Մեծապես ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ այս նշանակալի միջոցառման շրջանակներում, որն անցկացվում է Հայաստանի ու համայն հայության համար խորհրդանշական պահի: Ամփոփելով անկախության 25 տարիները՝ հայ ժողովուրդը այսօր շարունակում է հարթել իր ապագա զարգացման ճանապարհը։ Անցած երկուս ու կես տասնամյակը լի էր ինչպես մարտահրավերներով, այնպես էլ՝ ձեռքբերումներով։ Քառորդդարյա անկախությունից հետո մենք վստահորեն ընթանում ենք առաջ՝ մեր նոր տեսլականը խարսխելով այն ձեռքբերումների վրա, որ արձանագրել ենք մեր աշխատասեր ու շնորհալի ժողովրդի և մեր բարեկամների ու գործընկերների ջանքերի շնորհիվ։
Այս միջոցառման խորագրի ընտրությունը` «Հայաստանը՝ դարպաս դեպի մեծ շուկաներ» պատահական չէ: Հայաստանի դերը, որպես այդպիսին, կանխորոշվել է դեռ վաղ անցյալում, մեր պատմությամբ, աշխարհագրությամբ և ինքնությամբ։ Գտնվելով մայրցամաքների խաչուղիներում` Հայաստանը մշտապես կամրջել է տարբեր քաղաքակրթություններ` հանդիսանալով մշակութային և առևտրային փոխանակումների համար շատ կարևոր կենտրոն։ Ապավինելով իր պատմական դերին ու փորձին՝ մերօրյա Հայաստանը հետամուտ է իր առևտրային, տնտեսական և քաղաքական գործընկերների միջև կամուրջներ կառուցելու ռազմավարությանը։
Ինչպես յուրաքանչյուր երկիր, Հայաստանն էլ ունի իր մրցակցային առավելությունները։ Հատկանշական է, որ մեր տնտեսության մրցակցային առավելություններն ինչ-որ առումով ծնունդ են Հայաստանի սահմանափակ ռեսուրսների ու անբարենպաստ աշխարհաքաղաքական իրողությունների։ Լինելով փոքր տնտեսություն` խորհրդային տնտեսվարության ժառանգությամբ, չունենալով ելք դեպի ծով, էներգետիկ պաշարներ, տարիներ ի վեր գտնվելով շրջափակման մեջ որոշ հարևանների կողմից՝ մենք երբեք չդարձանք դժվարությունների գերին: Հակառակը` դրանք օգտագործեցինք զարգացնելու ստեղծագործ միտքն ու հնարամտությունը։ Մարդկային կապիտալը դարձավ մեր բարեկեցության աղբյուրը, արդյունավետությունը՝ շարժիչ ուժը, իսկ հակադրվող շահերի համադրումը՝ մեր կենսակերպը։
Թեև ֆինանսական ճգնաժամերը չշրջանցեցին նաև Հայաստանը, մեր երկրում վերելք ապրեց գիտելիքահենք հասարակությունը, ինչի շնորհիվ ընդամենը 3 միլիոն բնակչություն ունեցող Հայաստանն իր տեղը զբաղեցրեց տեխնոլոգիապես առաջատար երկրների շարքում։ Անկախ ֆինանսական հնարավորություններից, յուրաքանչյուր հայ ընտանիք ձգտում է առավելագույնս ներդնել երեխաների կրթության հարցում։ Եվ օրինաչափ է, որ արդեն երկար տարիներ դպրոցականների համաշխարհային առարկայական օլիմպիադաներում մեր երեխաները շահում են շուրջ 20 մրցանակ:
Այսօր Հայաստանը գլխավորում է մաթեմատիկայի միջազգային դպրոցական օլիմպիադայի վարկանիշային աղյուսակը՝ բնակչության մեկ շնչին բաժին ընկնող մրցանակների քանակով: Նույն սկզբունքով մենք ունենք նաև շախմատի գրոսմայստերների ամենամեծ թիվը։ Ի դեպ, Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որտեղ շախմատը ներառվել է դպրոցական ծրագրերում՝ նպատակ ունենալով նոր սերնդի մոտ խթանել ռազմավարական մտածելակերպի զարգացումը։
Մեկ այլ հետաքրքիր օրինակ է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի գործունեությունը Հայաստանում, որը միջին և բարձր դասարանների աշակերտներին հնարավորություն է ընձեռում իրենց մտքերը վերածելու տեղեկատվական արտադրանքի։
Մեր նախաձեռնությամբ 2009թ. ստեղծվել և գործում է «Լույս» հիմնադրամը, որը կրթաթոշակ է շնորհում աշխարհասփյուռ հայ ուսանողներին` սովորելու աշխարհի լավագույն բուհերում, ապահովում Հայաստանի և հայության համաքայլ ընթացքը ժամանակի պահանջների հետ:
Բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի և մարդկային կապիտալի շնորհիվ այսօր Հայաստանը ձեռք է բերել մատչելի նորարարական և ՏՏ լուծումներ առաջարկող երկրի համբավ։ Մենք դառնում ենք հետազոտական և զարգացման ծրագրերի իրականացման, բարձր հավելյալ արժեք ունեցող, բարդ արտադրատեսակների նախագծման և արտադրության համար ցանկալի վայր։ Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների զարգացումը խթանելու համար մենք հարկային արտոնություններ ենք տրամադրում սկսնակներին՝ ազատելով նրանց շահութահարկից և կիրառելով ընդամենը 10% եկամտահարկ։ Որպես արդյունք՝ ոլորտում Հայաստանը վերջին տարիներին արձանագրել է միջինը 25% աճ։
ՏՏ ոլորտից բացի Հայաստանը հաջողություններ ունի նաև բժշկական զբոսաշրջության ոլորտում, հատկապես` ատամնաբուժական, որտեղ մատուցվում են որակյալ և անհամեմատ էժան ծառայություններ։
Տարեցտարի զարգացնում ենք որակյալ կրթություն տրամադրելու մեր կարողությունները, որոնք հնարավորություն են տալիս նաև օտարերկրյա ուսանողներին լիարժեք կրթություն ստանալ մեր երկրում։ Լավագույն օրինակներից է Հայաստանում գործող «Աշխարհի միացյալ քոլեջներ» կրթական ցանցի մաս կազմող Դիլիջանի միջազգային դպրոցը։ Այն իր հարկի տակ է միավորում մոտ 60, այդ թվում ամենաառաջատար երկրներից ժամանած ուսանողների:
Անցած 25 տարիների ընթացքում մենք իրականացրել ենք շրջադարձային բարեփոխումներ, որոնց շնորհիվ Հայաստանը բարելավել է իր վարկանիշային դիրքերը. Համաշխարհային բանկի գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության ցուցանիշով Հայաստանը 189 երկրների շարքում 35-րդն է, բիզնես հիմնադրելու ցուցանիշով՝ 5-րդը, իսկ սահմանային առևտրի ցուցանիշով՝ 29-րդը: Այսօր Հայաստանն առանձնանում է գերազանց ներդրումային հնարավորություններով իր բիզնես մշակույթի ազատականացման, գործարար բարենպաստ միջավայրի, ինչպես նաև շարունակական բարեփոխումներին անվերապահ հանձնառության շնորհիվ:
Այսօր մեր աշխարհագրական դիրքը, քաղաքական և տնտեսական պայմանավորվածությունները գործընկեր երկրների հետ Հայաստանին թույլ են տալիս դյուրին մուտք ունենալ ավելի քան 300 միլիոնանոց սպառողական շուկաներ, որտեղ բազմաթիվ հայկական ապրանքներ և ծառայություններ արդեն իսկ իրենց պահանջարկն են ձևավորել: Հանդիսանալով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ՝ մենք հնարավորություն ունենք առանց մաքսային տուրքերի դուրս գալու ավելի քան 180 միլիոնանոց ԵԱՏՄ սպառողական շուկա: Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ ընդհանուր սահմանը, առանց մուտքի արտոնագրի քաղաքացիների տեղաշարժը և ավանդական բարիդրացիական հարաբերությունները բացում են ևս 80 միլիոնանոց սպառողական շուկայի դռներ: Իսկ պատմականորեն բարեկամական հարաբերությունները Վրաստանի հետ հասանելի են դարձնում սևծովյան նավահանգիստները, ինչպես նաև ապահովում Ռուսաստանի Դաշնության, ԵԱՏՄ մնացյալ երկրների և Եվրոպական Միության հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը:
Շուտով խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերի կյանքի կոչումը, ինչպիսին է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը, Հայաստանը կդարձնի Պարսից ծոցի նավահանգիստները Սև ծովի նավահանգիստներին կամրջող ամենակարճ տարանցիկ երթուղին: Այս ամենից բացի, Հայաստանը, կիսելով ԵՄ ընդհանուր արժեքները, նաև օգտվում է Եվրամիության արտոնությունների ընդհանրացված GSP+ համակարգից:
Հայաստանի տնտեսության մեջ մեծանում է նաև Չինաստանի ներգրավվածությունը՝ նոր տնտեսական հեռանկարներով, այդ թվում` Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտի ծրագրի կյանքի կոչմամբ: Բացի դրանից, մենք պատմականորեն սերտ հարաբերություններ ունենք տարբեր մերձավորարևելյան երկրների հետ, որոնց հետ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում առևտրի ծավալները հետևողականորեն աճում են:
Հատուկ ցանկանում եմ ընդգծել աշխարհում հայկական մեծաթիվ սփյուռքի առկայությամբ պայմանավորված մեր առավելությունը: Մեր հայրենակիցների շնորհիվ մենք ոչ միայն ճանաչելի ենք մեզ համար կարևոր շուկաներ հանդիսացող երկրներում, այլև կարողանում ենք առավել արագ ծանոթանալ թիրախային շուկաների ներքին դինամիկային և արդյունավետ կապեր հաստատել այդ երկրների գործարար շրջանակների հետ: Նույն կերպ սփյուռքի շնորհիվ մենք կարողանում ենք Հայաստանի տնտեսական գրավչությունը հասանելի դարձնել օտարերկրյա ներդրողներին: Սփյուռքահայ բազմաթիվ գործարարներ Հայաստանի անկախացումից ի վեր խոշոր ներդրումներ են իրականացրել Հայաստանում, հիմնել ձեռնարկություններ` այդ կերպ նպաստելով ոչ միայն մեր տնտեսական աճին, այլև Հայաստան են ներմուծել լավագույն գործարար ավանդույթներ:
Հայաստանում առկա է գործարարության համար կարևորագույն նախապայման հանդիսացող կայուն մակրոտնտեսական միջավայր: Տարածաշրջանում և ԱՊՀ երկրներում վերջին զարգացումները՝ արժույթների կտրուկ արժեզրկումը ցույց տվեցին, որ Հայաստանն ունակ է դիմակայելու արտաքին բացասական ցնցումներին` ապահովելով երկրում կայուն և կանխատեսելի մակրոմիջավայր: Հայաստանի կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը բավարարում են հասարակության ակնկալիքները` թույլ տալով, որպեսզի մեր ազգային արժույթն արժեզրկվի տնտեսագիտական հիմնարարներին համապատասխան:
Մենք խստորեն հետևելու ենք արդյունավետ հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականության միջոցով մակրոտնտեսական կայունության պահպանման ոսկե կանոնին:
Անխոս, հանձնառու ենք մեր երկրի գործարար միջավայրի հետագա բարելավմանը։ Մենք առաջնահերթություն ենք տալիս թվային կառավարության ներդրմանը՝ մեր ժողովրդին և գործարար շրջանակներին 21-րդ դարի պահանջներին համահունչ ծառայություններ մատուցելու նպատակով։ Օրինակ, այսօր յուրաքանչյուրը կարող է առցանց հետևել բյուջետային բոլոր ծախսերին, հարցումներ ու հարցադրումներ կատարել ՀՀ հանրային ծառայությունների մարմիններին և հետևել իր դիմումի կատարման ընթացքին, էլեկտրոնային կարգով ստանալ արտոնագրեր և այլ պետական ծառայություններ:
Հայաստանում գործարար միջավայրն առավել արդյունավետ դարձնելու համար նախատեսում ենք շոշափելիորեն բարելավել նաև հարկային և մաքսային ոլորտները: Մեկ շաբաթ առաջ Հայաստանի խորհրդարանն ընդունեց նոր հարկային օրենսգիրքը, որը մի շարք արտոնություններ է տրամադրում գործարարներին և ներդրողներին։ Մենք պարզեցրել ենք հարկային մարմինների կողմից իրականացվող գործընթացները՝ այդպիսով հարկային վերահսկողության գործընթացը դարձնելով առավել գործարարամետ։ Վերջերս, մենք հանձնառություն ենք ստանձնել մեր գործարար միջավայրը դարձնելու առավել կայուն և կանխատեսելի՝ արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների իրականացմամբ և ներդրումների պաշտպանության սկզբունքներին հաստատուն հանձնառությամբ։ Այդ սկզբունքները, փաստացիորեն, ամրագրվեցին 2015 թվականին ընդունված սահմանադրական բարեփոխումներում, որտեղ գործարարության զարգացմանն ու ներդրումների դյուրացմանը նպաստող դրույթները հատուկ շեշտադրում ունեն։ Այդ փոփոխությունների արդյունքում Հայաստանը շուտով կիսանախագահական կառավարման ձևից անցում է կատարելու խորհրդարանականին։ Այս նախաձեռնությունը նաև տնտեսական նկատառումներով էր պայմանավորված, և մենք կարծում ենք, որ խորհրդարանական կառավարման մոդելն առավել արդյունավետ կլինի մեր երկրի համար, այդ թվում նաև՝ տնտեսական առումով։
Ընդամենը օրեր առաջ կազմավորված ՀՀ նոր կառավարությունը լայն լիազորություններ է ստացել համարձակ առաջ մղելու իրավական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը՝ Հայաստանի ներդրումային միջավայրը շատ ավելի գրավիչ դարձնելով ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան ներդրողների համար: Այս նպատակով մենք վերափոխեցինք մեր էկոնոմիկայի նախարարությունը «Տնտեսական զարգացման և ներդրումների» նախարարության, որպեսզի Հայաստանում ներդրումներ կատարելու ցանկություն ունեցող գործարարներն իրենց հարցերը բարձրացնելու և պատասխաններ ստանալու քաղաքական հարթակ ունենան: Բացի այդ, մենք լիազորել ենք նաև Հայաստանի զարգացման հիմնադրամին` բոլոր հարցերում անվերապահ աջակցել օտարերկրյա ներդրողներին:
Արտասահմանյան ներդրողների ներգրավվածությունը դիտում ենք որպես Հայաստանի տնտեսությունը խթանող շատ կարևոր բաղադրիչ: Հետևաբար, պարտավորվում ենք ապահովել նաև պիլոտային օրենսդրական լուծումներ խոշոր ներդրողների համար, որոնք կցանկանան այսօրվա ու վաղվա Հայաստանի հնարավորություններն օգտագործել որպես դարպաս դեպի տարածաշրջանի հիմնական շուկաներ։

Serzh Sargyan: Armenia provides stable macro environment - the major precondition for businesses in seeking stability for their investments
12:18 11/10/2016
President Serzh Sargsyan, who is at the United States on a working visit, on October 10 in New York, participated at the “Armenia: Investment Forum-2016.” As the press department of the President’s Office reported, at the first plenary meeting of the Forum, which held under the title “Armenia – a Gateway to Big Markets”, the President of Armenia made a statement, speaking about Armenia’s current economic and political priorities, achievements after twenty-five years of independence, about competitive advantages of the country and investment opportunities, large-scale reforms, favorable business climate, easy access through Armenia to the markets of the region and stable macroeconomic environment. The President suggested the investors to use opportunities provided by Armenia as a gateway to the major market of the region. SerzhSargsyan also responded to the questions from the participants of the Forum.
The Forum organized by Armenia’s Development Fund is attended by the leading companies from different areas, representatives of international financial institutions, experts and over one hundred international investors. The plenary session was chaired by the founder of the Kohn Foundation, international corporative strategist, investment banker and famous public figure, Doctor of Neuroscience Mr. Robert Kohn. Present at the discussions were the Member of the House of Representatives Frank Pallone, Chairman of the Eurasian Economic Union TigranSarkissian, Vice-President of the Asian Bank of Development Wencai Zhang, Executive Director of the World Bank Frank Heemskerk.
At the conclusion of the meeting, the Government of Armenia and National Instruments Company signed a Memorandum of Understanding.
Remarks by the President of the Republic of Armenia SerzhSargsyan at the Armenia Investment Forum
Dear Chairman Kuhn,
I am delighted to greet you all at this landmark event, which comes at a symbolic time for Armenia and Armenians around the globe. Having summed up 25 years of independence, Armenian nation continues to pave its way towards future. The past two and half decades have been challenging, yet equally rewarding. After 25 years of independence we look into the future with confidence, determined to build upon our achievements that we have attained through the hard work of our people and with the help of our friends and partners.
It is no coincidence that Armenia as a gateway to major markets has been selected as a heading for this event: Armenia’s role as such had been determined at the time primordial, outlined by the history and geography of our land and the identity of its people. Situated at the crossroads between continents, Armenia has always bridged various civilizations, thus becoming a very important center for the cultural and trade exchanges. True to its role and given its historic experience, modern Armenia adheres to a strategy designed to build bridges among its major trading, economic and political partners.
As any other country, Armenia has its own comparative advantages. Interestingly enough our comparative advantages as an economy to a certain extent grew out of our limited resources and disadvantageous geopolitical realities. A landlocked country with a small-size economy that had been inherently Soviet-styled, with no energy resources, and blockade imposed by some of our neighbors, we never surrendered to those impediments. Quite to the contrary, we took advantage of those to push the boundaries of our creativity and competitiveness. Thus, human capital has become the source our main wealth, efficiency has become our master tool and reconciling often opposing interests has become our lifestyle.
Although the financial crises did not pass by Armenia, we made significant strides in building a knowledge-based society and the constant drive to embrace cutting-edge innovation have placed our country of just 3 million among technologically advanced nations. Notwithstanding the financial resources available to it, almost every single Armenian family strives to heavily invest in the education of their children. It is quite natural that for many years now our schoolchildren at the World Subject Olympiads win over 20 awards.
Today we are leading the list of the ranks by countries for the young students per capita wining world prizes in mathematical Olympics. In the same vein, we have the highest number of Chess grand masters on per-capita basis. Incidentally, Armenia was the first country in the world that introduced chess in the school curriculum in order to promote strategic thinking among new generation.
Another interesting example to that effect is the Tumo Center for Creative Technologies that provides secondary and high school students with an opportunity to convert their ideas into IT solutions and products.
Luys Foundation was established upon our initiative back in 2009; since then it has provided with scholarships Armenian students around the globe to attend and study at the top-notch universities in order to make sure that Armenia keeps up with the developments of our times.
Today, the availability of qualified workforce and a highly developed human capital brought fame to Armenia among those who seek accessible innovative IT solutions. We are becoming a desired destination for carrying out R&D and complex projects, as well as undertake the design and production of high value added, sophisticated products.
To give more momentum to the development of Information and Communication Technologies we provide tax privileges to the start-ups exempting them from profit tax and levying only 10% tax on income. As a result in recent years we have seen 25% average increase in the field of ICT.
Other than IT, Armenia has also been successful in the area such as medical and especially dental tourism, providing best money for quality services.
Year in and year out we have been developing our capacity for providing high-quality education, which also create opportunities for foreign students to study in our country. A great example to that effect is the Dilijan International School, which makes part of the United World Colleges education network. It received students from about 60 countries, and some of them are from the most advanced ones.
In the course of the past 25 years we have implemented cardinal reforms that improved Armenia’s performance in the international rankings: according to the World Bank estimates, among 189 countries Armenia ranks 35th on the ease of doing business, 5th on starting business, and 29th on trading across border. Today Armenia stands out for excellent investment opportunities due to its liberal business culture, favorable business environment and an unswerving commitment to the ongoing reforms.
Today, our geographic location and political and economic arrangements with partner nations enable Armenia’s easy access and trade with markets of more than 300 million consumers, where many Armenian goods and services have already established brand value. As a member to the Eurasian Economic Union, we have customs-free access to more than 180 million consumers. A common border and visa free regime with the Islamic Republic of Iran open up a market of 80 million consumers. Historically friendly relations with Georgia give us access to the Black Sea ports as well as safeguard Armenia’s trade turnover with Russian Federation, other EEU countries and the European Union.
The forthcoming opening of the major infrastructure projects such as North-South highway corridor will make Armenia the shortest transit route connecting Persian Gulf to the Black Sea ports. Besides that, shared values with the EU have opened up privileged trade opportunities for Armenia with the EU as a part of the GSP+ arrangement.
China increasingly becomes more engaged in the Armenian market with new economic prospects, also through the project of the Silk Road Economic Belt. Besides that, we enjoy historically close relations with various Middle Eastern countries with whom our trade volumes have been growing consistently over the past few years.
I would like to especially underline the advantage we enjoy due to the presence of the large Armenian Diaspora around the globe. Due to these fellow Armenians we have been recognized widely at the markets of the countries that are important for us, and we have been able to quickly get acquainted with the internal dynamics of the targeted markets and establish contacts with their business circles. In the same vein, through the diaspora we are able to spread the word on the economic attractiveness of Armenia to the foreign investors. Since the independence was attained numerous entrepreneurs from Diaspora have made significant investments in Armenia; they also have established enterprises through which they contributed to the economic growth of ours and instilled best business practices in Armenia.
Distinguished Colleagues,
Armenia provides stable macro environment, which is the major precondition for businesses in seeking stability for their investments. Recent developments in the region and in CIS countries, with skyrocket currency depreciations, attest to Armenia’s capacity to cope with external negative shocks while keeping macro-environment stable and predictable. Armenian government and Central Bank effectively anchor public expectations allowing Armenian dram to depreciate in line with the path of economic fundamentals. Looking to the future Armenia will strongly continue to follow the golden rule of maintaining macro stability through the application of effective fiscal and monetary policies.
We most certainly are committed to further enhancing the business climate of the country. Our utmost priority is the introduction of a digital governance to provide for the services in line with the requirements of our people and business circles appropriate for the 21st century. For instance, nowadays everyone can track all treasury expenditures in real time, submit inquires and questions to our public service and follow up on the status of their applications online, to receive licenses and other state service electronically.
A lot more is envisaged to make business environment in Armenia highly efficient, especially with significantly improved customs and tax services. A week ago Armenia’s parliament adopted a new tax code that provides for a number of benefits to business and investors in Armenia. We have simplified the procedures followed by our tax administration bodies, thus making the tax monitoring processes much more business friendly.
Recently, we’ve committed ourselves to making our business environment much more stable and predictable through the application of judicial reforms and a commitment to strong principles of investment protection. These principles are in fact embedded in the Constitutional reform we have adopted in 2015. This reform will result in the soon to follow transition from the semi-presidential mode of governance to the parliamentary one. That initiative was also conditioned by the economic considerations since the parliamentary mode of governance, in our view, will be more effective for our country, also in the economic terms.
The new cabinet, which was formed just a few days ago, was been mandated to take bold steps to further enhance legal and institutional reforms, making the investment environment of Armenia much more attractive for both local and foreign investors. To this end we have reformed the Ministry of Economy into the Ministry for Economic Development and Investments in order to provide the entrepreneurs interested in investing in Armenia with a political platform to raise the issues they face and find solutions to those issues. Furthermore, we have empowered the Development Foundation of Armenia, which acts as an implementation agency, to assist foreign investors in all matters.
We see the engagement of international investors as an essential component to boost Armenia’s economy. Therefore, we commit ourselves to tailoring legislative solutions for global actors, who would wish to partner with us in making our vision of Armenia as one of the most efficient, secure and profitable opening to the major markets in the region to come true.