Հայազգի լրագրողը «Բելավիա»-ի ինքնաթիռում կատարված միջադեպը կապում է իր քաղաքացիական դիրքորոշման հետ
Բլոգեր և լրագրող  Արմեն Մարտիրոսանը, ում պատճառով բելառուսական «Բելավիա» ընկերության ինքնաթիռը վերադարձվել էր Կիևի օդանավակայան, միջադեպը կապում է իր քաղաքացիական դիրքորոշման հետ: Այս մասին նա ասել է Լենտա.ռու կայքին:
«Ես հենց առաջին օրվանից դեմ էի Ուկրաինայում պետական հեղաշրջմանը, կոչ էի անում այդ ժամանակվա նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին խստորեն պատժել նրանց, ովքեր «հրահրում» են քաղաքացիական պատերազմ, օգնել եմ «Բերկուտ» հատուկ ջոկատայիններին, անցկացրել եմ կլոր սեղաններ, մամուլի ասուլիսներ»,- ասել է նա:
Մարտիրոսյանի խոսքով՝ տեղի ունեցածը շատ անսպասելի էր, վայրէջքից հետո հնչել է նրա անունը և խնդրել են դուրս գալ իրերով:
«Ինձ դիմավորեցին Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության աշխատակիցները և ուղեկցեցին օդանավակայանի շենք: Բավականին քաղաքավարի էին պահում իրենց»,- պատմել է Ա.Մարտիրոսյանը:
Անցագրային  բաժնում, նրա ներկայացմամբ, իրեն բավականին մանրակրկիտ խուզարկել են. «Նրանց թվում էր, թե ինչ-որ տեղ ես կրիչ եմ թաքցնում»:
Լրագրողն ասել է, որ մտադիր է դիմել դատարան «վիճարկելու ուկրաինական իշխանությունների անօրինական գործողությունները»:
Հայտնի բլոգեր, լրագրող, «Ուկրաինա.ռու» ռուսական  տարբերակի հեղինակներից Արմեն Մարտիրոսյանն ունի Հայաստանի քաղաքացիություն, մինչև 2014-ը ապրել է Կիևում, այնուհետև տեղափոխվել է Մոսկվա:

Reporter Armen Martirosyan says that Belavia’s incident is linked with his political views
Famous blogger and reporter Armen Martirosyan, who was forced out of the airplane en route Kiev-Minsk after it was forced to land, claims that the incident is linked with his political views. He has told about this during the interview conducted by the reporters of Lenta.ru Russian news agency.
“From the very first day I was an opponent of the coup in Ukraine. I called upon President Viktor Yanukovych to impose strict punishments on those who "burned" the civil war. I have helped the soldiers of speedydelete "Berkut", held conferences,” he noted.
According to Martirosyan, the incident was a complete surprise. After the airplane landed his name was mentioned on the loudspeaker and he was asked to come out with his things.
“I was taken by the officials of the Ukraine’s Security Service to the airport building. They treated me in a polite manner,” Martirosyan told.
He claims that in the customs office he was meticulously searched. “They thought that I was hiding a media somewhere.”
The reporter has mentioned that he intends to turn to court to appeal the illegal actions carried out by the Ukrainian authorities.
Famous blogger, reporter and author of the Russian news agency Ukraina.ru Armen Martirosyan is an Armenian citizen. Until 2014 he lived in Kiev, then moved to Moscow.