Մշակույթ 19:45 24/10/2016 Հայաստան
«Անտարես» հրատարակչությունը մինչև տարեվերջ ավարտին կհասցնի այս տարվա ընթացքում պլանավորած ծրագրերը,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Անտարես»-ի գլխավոր խմբագիր  Արքմենիկ Նիկողոսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ լույս կտեսնեն Հերման Հեսսեի «Հուլունքախաղը» վեպը՝ գերմաներենից Արա Առաքելյանի թարգմանությամբ, Նոդար Դումբաձեի «Հավերժության օրենքը» և «Ես, տատիկը, Իլիկոն և Իլարիոնը» վիպակները մեկ գրքով՝ վրացերենից Հրաչյա Բայրամյանի թարգմանությամբ:
«Թարգմանական գրքերից կառանձնացնեմ նաև Իոսիֆ Բրոդսկու էսսեների ժողովածուն՝ Լեոնիդ Զիլֆուղարյանի թարգմանությամբ: Լույս կտեսնեն նաև երիտասարդ արձակագիր Լևոն Շահնուրի «Ճանապարհորդություն. Սիրուց առաջ» վեպը, ժամանակակից բանաստեղծներ Ավագ Եփրեմյանի և Էդուարդ Հարենցի նոր ժողովածուները:
Ստեղծել ենք «Հետահայաց» մատենաշար, որի նպատակն է ներկայացնել հայ գրականության այն գործերը, որոնք տարբեր պատճառներով լայն չեն շրջանառվել կամ այնքան էլ հայտնի չեն: Մինչև տարեվերջ այդ մատենաշարով լույս կտեսնի Մկրտիչ Արմենի «Երևան» վեպը: «Եղեռնազոհ գրողներ» մատենաշարով լույս կտեսնի Արտաշես Հարությունյանի ընտրանին: Եվ այլն, և այլն: Շատ են գրքերը»,-  ասաց նա:
Ա.Նիկողոսյանի խոսքով՝ տարեկան մոտ 150 գիրք են հրատարակում:
«Գրքերը ընտրվում են մեր հրատարակչական քաղաքականությանը, այն է՝ լրացնել հայ թարգմանական դաշտի բացերը, հրատարակել ու հանրահռչակել ժամանակակակից հայ լավագույն գրողներին»,- նշեց «Անտարես»-ի գլխավոր խմբագիրը:
«Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության նախագահ Մկրտիչ Կարապետյանը տեղեկացրեց, որ  առաջիկա օրերին  լույս կտեսնի պարսկական հեքիաթների չորրորդ հատորը՝ հայերեն թարգմանությամբ:  ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանատան հետ համագործակցությամբ շուտով լույս կտեսնի «Իմաստության արկղիկ» չինական առակների գիրքը, որն անվճար բաժանվելու է Հայաստանի բոլոր դպրոցներին (2-ական օրինակ), տրվելու է գրադարաններին, լինելու է նաև վաճառքում:
Մ. Կարապետյանը տեղեկացրեց, որ նոր շարք են սկսում՝ լույս է տեսնելու համաշխարհային հեքիաթներ (Հանս Քրիստիան Անդերսեն, Օսկար Ուալյդ, Շառլ Պերոն) երկու լեզվով՝ հայերեն և անգլերեն, հայերեն և ռուսերեն: Այս շարքը շարունակվելու է: Լույս է տեսնելու Էդուարդ Խաչիկյանի երկու գիրք, «Կայարան» հերթական հանդեսը (ժամանակակից գրողների ժողովածու է), Հենրիկ Սենկևիչի «Յո՞ երթաս», «Առանց դավանանքի» գործեր՝  խմբագրված տարբերակներով:
Նա ասաց, որ գրքերն ընտրում են հեղինակների հետ միասին քննարկումների արդյունքում, հետևում են շուկային, գրադարանների պահանջարկին, ինչպես նաև նոր գործեր են հրատարակում: «Էդիթ Պրինտ»-ը տարեկան 300 անուն գիրք է հրատարակում:

15:07 25/10/2016 Armenia
Antares Publishing House will complete the planned publications by the end of the year, Arkmenik Nikoghosyan, Editor-in-Chief of the publishing house told Panorama.am.
He informed that “The Glass Bead Game” by Hermann Hesse will be published translated from the German by Ara Arakelyan, “The Law of Eternity” and “Me, Grandma, Iliko and Ilarion” by Nodar Dumbadze in one book translated from the Georgian by Hrachya Bayramyan.
“I would also mention the Essay Collections by Joseph Brodsky translated by Leonid Zilfugharyan. The book by young novelist Levon Shahnur “Journey: Before Love”, the new collections by modern poets Avag Yepremyan and Eduard Harents are also to be released,” Nikoghosyan informed.
“We have also created the Retrospect series of books that aims at presenting the works which that have had little circulation or are not quite popular among the readers due to different reasons. In the frames of the series the novel “Yerevan” by Mkrtich Armen will be published by the end of the year,” Mr. Nikoghosyan told, adding around 150 books are annually published by Antares.
To his words, the books are selected in accordance with the adopted policy of the publishing house – that is to close the gap of the Armenian translation field and popularize the best modern Armenian authors.
Meanwhile, the chairman at the Edit Print Publishing House Mkrtich Karapetyan informed that in the coming days the fourth volume of the Persian Tales would be released.
Apart from that, Chinese fables entitled “Wisdom box” will come out in cooperation with Armenia’s Embassy to China, which is planned to be distributed among Armenian schools and libraries free of charge
Karapetyan also announced about the upcoming series of the Tales of the World (Hans Christian Andersen, Oscar Wilde, Charles Peron) presented in a dual language format both in the English and the Armenian versions as well as in the Armenian and the Russian.