Առողջություն 14:55 06/12/2016 Հայաստան
Հայաստանը չունի նավթ, ոսկի, բայց ունի քարեր, սարեր և ապրում է ժողովրդի տաղանդի շնորհիվ. Լեոնիդ Ռոշալ
«Այն, ինչ կապված է Հայաստանի հետ, կարմիր թելով է անցնում իմ կյանքում: Այստեղ լինում եմ և ուրախ, և տխուր օրերին: Նախօրեին խորհում էի. ձեր երկիրը չունի նավթ, ոսկի, բայց ունի քարեր, սարեր և ապրում է ժողովրդի տաղանդի շնորհիվ»,- այս խոսքերով է սկսել Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում տարբեր արհավիրքների, ահաբեկչությունների ժամանակ դժվարին իրավիճակներում հայտնված երեխաներին նվիրված հանդիպումը՝ Ռուսաստանի Դաշնության բժշկական գիտությունների ակադեմիայի անհետաձգելի մանկական վիրաբուժության և վնասվածքաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն, Ազգային բժշկական պալատի նախագահ, պրոֆեսոր Լեոնիդ Ռոշալը:
Հայտնի մանկաբույժ և հումանիստ  ԵՊԲՀ-ի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմին, ուսանողներին և առողջապահության տարբեր ոլորտների պատասխանատունների ուշադրությանը ներկայացրել է աշխարհի տարբեր անկյուններում իր և իր թիմի կատարած հսկայական աշխատանքը:
Անվանի բժշկի արխիվային լուսանկարների օբյեկտիվում տարբեր ազգության երեխաներն են, որոնց բժիշկը օգնության ձեռք է մեկնել, փրկել, ապաքինել և վերադարձրել լիարժեք կյանք: Տարբեր տարիների կտրվածքով արված մանկաբույժի անձնական լուսանկարները հնարավորություն են ընձեռել ներկաներին հետադարձ հայացք նետել աղետների, արհավիրքների, ահաբեկչությունների տարեգրությանը:
Նշենք, որ  Լեոնիդ Ռոշալի  սրտացավ վերաբերմունքը երեխաների նկատմամբ,  մարդկային ու մասնագիտական բարձր հատկանիշները հայ ժողովուրդը տեսել է դեռևս 1988թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո, ինչպես նաև Արցախյան պատերազմի ժամանակ:

Society 15:52 06/12/2016 Armenia
“Everything related to Armenia runs like a red thread through my life. I have used to be here both on happy and sad occasions. I was wondering the other day that Armenia has no oil, gold, yet is has stones, mountains and advances by virtue of its talented people,” Director of Russia’s National Research Centre for Emergency Children’s Surgery and Traumatology and President of the National Medical Chamber Leonid Roshal told on Tuesday in Yerevan.
Leonid Roshal addressed a discussion devoted to children occurred in dire conditions during various disasters and terrorist incidents, presenting his and his team’s mission in different parts of the world. The event was attended by the professorship, the students of the Yerevan State Medical University as well as the representatives of the healthcare system.
The renowned pediatrician spoke of his professional experience and service in different periods through his personal archived photos, showing children survived, treated and brought to full life. The photos gave an inspiring throwback to the chronicle of past disasters, catastrophes and terrorist incidents.
Top note, the Armenian people saw Leoni Roshal’s compassionate attitude to children and high human and professional qualities after the 1988 devastating earthquake in Spitak as well as during the Artsakh Liberation War.