Մշակույթ 10:08 21/01/2017 Աշխարհում
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետները ստացել են տվյալներ, որոնք հաստատում են, որ Սիրիայի հնագույն Պալմիրա քաղաքում ահաբեկիչները ոչնչացել են ճարտարապետական համալիր Տետրապիլոնը և ամֆիթատրոնի նախաբեմը: ՏԱՍՍ-ին այս մասին հայտնել են միջազգաին կազմակերպությունից:
«Այս միտումնավոր ոչնչացումները նոր ռազմական հանցագործություն են և մեծ կորուստ սիրիական ժողովրդի, ամբողջ մարդկության համար»,- հայտարարել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովան:
Նրա խոսքով, «մշակութային ժառանգությանը նոր հարվածը» հասցվել է «մի քանի ժամ այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ հնագույն թատրոնի տարածքում զանգվածային  մահապատիժների մասին»:
«Սա խոսում է այն մասին, որ ծայրահեղականները ձգտում են ոչնչացնել նաև պատմական, մշակութային հուշարձանները, որպեսզի սիրիական ազգին զրկեն անցյալից և ապագայից», - ասել է  Ի.Բոկովան:
Պալմիրայի Տետրապիլոնը վկայում է հզորագույն մի ժամանակաշրջանի (մ.թ 270 թվականը) մասին, երբ Զենոբիա թագուհին հասավ իր իշխաության գագաթնակետին: Պալմիայի թատրոնը թվագրվում է մ.թ. 2-րդ դարով: Պալմիրան ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային Ժառանգության ցանկում 1980 թվականին, իսկ 2013-ից ընդգրկվել էվտանգված հուշարձանների Համաշխարհային ժառանգության  ցուցակում:
Հիշեցնենք, որ 2015թ-ի մայիսից Պալմիրան գտնվում էր  «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալների հսկողության տակ: 2016-ի  մարտի 27-ին սիրիական բանակը և աշխարհազորայիններն ամբողջությամբ ազատագրել էին քաղաքը «Իսլամական պետություն»-ից:
Այս տարվա հունվարի 18-ին ՌԴ ՊՆ տեղեկատվություն էր ստացվել, որ ահաբեկիչները Պալմիրա մեծ քանակությամբ պայթուցիկներ են տեղափոխել՝ քաղաքում պատմական մշակութային հուշարձանները ոչնչացնելու նպատակով:

Culture 10:57 21/01/2017 World
UNESCO received several reports and satellite imagery released today by UNITAR-UNOSAT confirming the destruction of Palmyra’s tetrapylon and parts of the theatre’s proscenium, the official website of UNESCO reports.
“This destruction is a new war crime and an immense loss for the Syrian people and for humanity,” said UNESCO Director General Irina Bokova.
In her words the new blow against the cultural heritage came just a few hours after UNESCO received reports about mass executions in the theatre.
“This shows that cultural cleansing led by violent extremists is seeking to destroy both human lives and historical monuments in order to deprive the Syrian people of its past and its future,” Bokova noted.
The tetrapylon was a monument marking a major road intersection along the colonnaded street of Palmyra. It was a testimony to the grandeur of the era around 270 AD, during which Queen Zenobia had reached the height of her power.
Palmyra was inscribed on the UNESCO World Heritage list in 1980 and has been on the list of World Heritage in Danger since 2013.
Notably since May 2015 Palmyra was under the control of the Islamic State militants. On 27 March 2016 the Syrian army forces manage to fully liberate the city from the ISIS siege.
On 18 January 2017 the Defense Ministry of Russia received a report noting that the extremists used a large amount of explosives to destroy the historical and cultural monuments in Palmyra.