Մշակույթ 15:35 01/02/2017
«Հայ Փոքրիկ Երգիչներ»-ը չորս օրում պետք է ձայնագրեն 10 ստեղծագործություն ճապոներենով: Լրագրողների հետ  հանդիպմանը «Հայ Փոքրիկ Երգիչներ» միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Հեքեքյանն ասաց երգերը ձայնագրվում են ճապոնական հայտնի «Վիկտոր Էնթերթեյնմենթե կազմակերպության հետ համագործակցության շրջանակում:
Ճապոնական կողմից Երևան է եկել 4 մասնագետ՝  կազմակերպության տնօրենը, հնչյունային ռեժիսորը, պրոդյուսերը,  լուսանկարիչը: Հյուրեն այս օրերին բացի ձայնագրման աշխատանքներին հետևելուց այցելում են տեսարժան վայրեր: Այս օրերին արված նկարահանումները հետագայում ֆիլմի կվերածվեն:
«Վիկտոր Էնթերթեյնմենթ» կազմակերպության պրոդյուսեր Հիրոշի Նագանոն պատմեվ, որ փոքրիկ երգիչների կատարումները լսել է պատահաբար հեռուստատեսությամբ:

Culture 16:34 01/02/2017 Armenia
Little Singers of Armenia choir is set to record ten songs in the Japanese language in a four-day period. During today’s press conference President of the Little Singers of Armenia International Association Tigran Hekekyan noted that the songs are recorded in cooperation with the famous Japanese company Victor Entertainment, Panorama.am reports.
Four experts have arrived in Yerevan from Japan_ the president of the organization, its sound designer, producer and photographer. In addition to following the song recording works the guests are also set to visit Armenia’s sightseeing places in those days. The footage to be filmed in those days will be turned into a movie in the future.
Producer of Victor Entertainment Hiroshi Nagano noted that he accidentally listened to the performances of the Armenian choir on the television.