Մշակույթ 19:28 11/02/2017 Հայաստան
Այս տարի խաչատրյանական 13-րդ միջազգային մրցույթն առաջին անգամ կանցկացվի «վոկալ» մասնագիտությամբ։ Մրցույթի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ ժյուրիի նախագահն է լինելու Ռուսաստանի Դաշնության վաստակավոր արտիստ, դիրիժոր և դաշնակահար, Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոստանտին Գ. Օրբելյանը։  Ժյուրիի կազմում են նաև ճանաչված բեմադրող ռեժիսոր Անդրեյս Ժագարսը, օպերային երգիչ (բաս) Բարսեղ Թումանյանը, «Գրեմմի» մրցանակի առաջադրված ճանաչված օպերային երգչուհի (սոպրանո) Իզաբել Բայրաքդարյանը:
Խաչատրյանի մրցույթի մասնակցության կարգը հաստատված է։ Հայտերը կարելի է ներկայացնել մինչև ապրիլի 25-ը։
Մրցույթի առաջին փուլում բոլոր մասնակիցները, ի թիվս այլ գործերի, պետք է պարտադիր կատարեն Կոմիտասի ստեղծագործություններից։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն ամեն տարի մեկնարկում է հայ մեծ կոմպոզիտորի ծննդյան օրը՝ հունիսի 6-ին։ 2016-ին այն առաջին անգամ անցկացվել է «դիրիժորություն» մասնագիտությամբ։ Իսկ մինչ այդ մրցույթը կայացել է «դաշնամուր», «ջութակ», «թավջութակ» անվանակարգերում։ Խաչատրյանական մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի անդամ է։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կազմակերպիչներն են «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Երևանի պետական կոնսերվատորիան։ Միջոցառումն անց է կացվում ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Այն երաժշտական նշանակալի իրադարձություն է, որն ընդգրկում է տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդ երաժիշտների։ Հեղինակավոր այս մրցույթի ժյուրիի անդամներ են հանրահայտ երաժիշտներ և երաժշտական մենեջերներ։

Culture 20:06 11/02/2017 Armenia
The Aram Khachaturian International Competition broadens its sphere of activities as this year for the first time in its history the competition is open for vocalists.  According to the official website of the competition, renowned conductor and pianist Constantine Orbelyan is appointed Chairman of the Jury.
According to the release, the rules of participation of the Aram Khachaturian International Competition are already approved. Applications are submitted up to April 25.
It is noteworthy that during the first round of the competition all participants are obliged to perform pieces by Komitas.
The Aram Khachaturian International Competition is held in Yerevan from June 6 to June 14 every year starting from 2003. In 2016 it was open for conductors. Earlier it was aimed at identifying talented young musicians only in three specialties – “Piano”, “Violin” and “Cello”.
The project is being implemented thanks to joint efforts of the RA Ministry of Culture, “Aram Khachaturian-Competition” Cultural Foundation and Yerevan Komitas State Conservatory. It is held under the high patronage of the Spouse of the RA President Mrs. Rita Sargsyan.