Տնտեսություն 12:15 11/05/2017 Հայաստան
«Չեմ ուզում առաջ ընկնել, բայց իմ կարծիքով, առաջին ներդրումները կլինեն վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում»: Կառավարության նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանում ներդրումներ կատարելու ուղղությամբ բավականաչափ ծրագրեր են սկսել իրականացվել:
«Մոտ ժամանակներս արդեն վիճակագրություն էլ կհրապարակվի, թե ինչքան օտարերկրյա ներդրումներ են եղել»,-ասաց նախարարը, ավելացնելով, որ ներդրումային ակտիվությանը նպաստել են կատարված փոփոխությունները:
Այս պահի դրությամբ իրականացվել է 80 մլն դոլարի ներդրում, ստեղծվել՝ 1800 աշխատատեղ։
Ընդհանուր առմամբ, ներկայացվել է ավելի քան 70 ներդրումային ծրագիր՝ 95 մլրդ դրամի ներդրումների ակնկալիքով:
Կարայանն ասաց, որ գրեթե բոլոր ոլորտներում էլ ակտիվություն է նկատվում, դրանց ազդեցությունը բնակչությունը կզգա այն ժամանակ, երբ աշխատատեղեր ստեղծվեն:
«Արդեն աշխատատեղեր ստեղծվում են, ակնկալում ենք, որ այս տարի ներդրումային ծրագրերի իրականացման պարագայում կստեղծվեն 10 հազար աշխատատեղեր»,-ասաց նա:

Экономика 12:37 11/05/2017 Армения
«Не хочу забегать вперед, но, по моему мнению, первые инвестиции будут в сфере возобновляемых источников энергии», – сказал сегодня журналистам после заседания правительства министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян.
По его словам, в Армении в направлении привлечения инвестиций реализовывается достаточно программ.
«В ближайшее время будет обнародована также статистика касательно иностранных инвестиций», – сказал министр, добавив, что инвестиционной активности способствовали произведенные изменения.
Было представлено свыше 70 инвестиционных программ стоимостью 95 млрд долларов.
Караян отметил, что активность наблюдается практически во всех сферах, а население почувствует изменения с созданием рабочих мест.
«Уже рабочие места создаются, ожидается, что в этом году в результате реализации инвестиционных программ будут созданы 10 тыс. рабочих мест», – отметил С.Караян.