Տնտեսություն 11:13 27/06/2017 Հայաստան
2016 թվականին եկամուտների կառուցվածքում որոշակի փոփոխություն է տեղի ունեցել և ավելացել է հարկային եկամուտների տեսակարար կշիռը` կազմելով 92%: Այս մասին խորհրդարանում «ՀՀ 2016 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Նրա խոսքերով՝  հարկերի և տուրքերի մասով բյուջեն համալրվել է 1 տրիլիոն 80 մլրդ դրամի չափով, ինչը կազմում է ՀՆԱ-ի 21.3 տոկոսը: Մինչդեռ, ըստ Ատոմ Ջանջուղազյանի,  ծրագրվել էր ունենալ ՀՆԱ/հարկեր  20.7%-անոց ցուցանիշ:
Փոխնախարարը հայտնեց, որ հարկային եկամուտների հիմնական մասը կազմել է ԱԱՀ ուղղությամբ դրամական մուտքը` 391 մլրդ դրամ, որը կազմում է հարկային եկամուտների 36.2 տոկոսը:  Նշվեց նաև, որ եկամտային հարկը կազմել է 332.7 մլրդ դրամ, շահութահարկը` 127.2 մլրդ դրամ:
«Միայն նշեմ, որ անուղղակի հարկերի տեսակային կշիռը շուրջ 3 տոկոսով  նվազել է ընդհանուր հարկային եկամուտների կառուցվածքում, որը կարևոր ցուցանիշ է»,- նշեց փոխնախարարը:

Economy 11:54 27/06/2017 Armenia
In 2016, the revenue system has undergone certain changes in Armenia. The share of the tax revenues increased in the country, totalling to 92%, Deputy Minister of Finance Atom Janjughazyan said at the discussion of the annual report on Armenia’s state budget execution for 2016, Panorama.am reports.
In the minister’s words, the state budget was replenished with 1 trillion 80 billion AMD taxes and duties, which comprises for the 21.3% of the GDP. Whereas, according to Atom Janjughazyan, a 20.7% tax-to-GDP ratio was set for the year.
The deputy minster informed that the major part of the tax revenues made up 391 billion AMD paid in VAT, which totals to 36.2% of the tax revenues. To note, the income tax amounted to 332.7 billion AMD and the profit tax –127.2 billion AMD.