Տնտեսություն 13:16 30/08/2017 Հայաստան
Հայկական տեքստիլ ընկերությունները 400 միլիոն դրամի արտահանման պատվերներ են ստացել նախորդ ցուցահանդեսից
Թեթև արդյունաբերության ոլորտի վեց ընկերություններ միասնական տաղավարով Հայաստանը ներկայացնում են Մոսկվայում այսօր բացված «ՏեքստիլԼեգՊրոմ» 49-րդ ցուցահանդեսին։
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությանհաղորդմամբ,  Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ հայկական ընկերությունները միջազգային էքսպոյին մասնակցում են արդեն 5-րդ անգամ։ Նախկին ցուցահանդեսների մասնակից բոլոր ընկերություններն արտահանման պատվերներ են ստացել։
«Միայն փետրվարի ցուցահանդեսից հայկական ձեռնարկությունները 400 միլիոն դրամի արտահանման պատվերներ են ստացել։ Ընդ որում, ամեն հաջորդ ցուցահանդեսից հետո պատվերների քանակը նկատելիորեն ավելանում է»,- նշել է ՀԶՀ Միջոցառումների կազմակերպման խմբի ղեկավար՝ Մարկուս Ազադյանը։
«Հայկական արտադրանքի արտահանման զգալի աճը, մասնավորպես Ռուսաստան, պայմանավորված է կառավարության, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության արդյունավետ քաղաքականությամբ և հատկապես արտադրության ու արտահանման խթանման ծրագրերով»,- միջոցառման բացման արարողությանը նշել է ՌԴ-ում ՀՀ առևտրային ներկայացուցիչ Կարեն Ասոյանը։
Տեքստիլ ու թեթև արդյունաբերության արտադրանքի ու սարքավորումների Ռուսաստանի խոշորագույն ցուցահանդեսն անցկացվում է տարեկան երկու անգամ, 40 000 քմ տարածք զբաղեցնող 9 սրահներում։ «ՏեքստիլԼեգՊրոմ» 49-րդ էքսպոյին մասնակցում են ավելի քան 200 ընկերություններ աշխարհի 28 երկրներից։ Սպասվում են 35 000-ից ավելի այցելուներ` մեծածախ գնորդներ, ոլորտի մասնագետներ, առևտրային ցանցերի ներկայացուցիչներ, ներմուծողներ։
«Լենտեքս», «Հելլո», «Արշալույս», «Ալեքս տեքստիլ», «Ֆիրմա Լիդա» ընկերությունները, Կամսար Դարբինյան ԱՁ-ն միասնական տաղավարով ներկայացնում են Հայաստանի թեթև արդյունաբերության ոլորտը՝ տրիկոտաժի, գուլպեղենի, հագուստի սեփական արտադրության հավաքածուներով:

6 light industry companies represent Armenia with the joint pavilion at the 49th “Textilelegprom” exhibition launched today in Moscow. As Development Foundation of Armenia reported in a press release, with the support of the Foundation, the Armenian companies take part in this international exhibition already for the 5th time. All the companies attended the previous exhibitions have received export orders.
“The Armenian companies attracted export orders worth 400 million USD only in the result of the Exhibition held in February; moreover, the number of orders considerably increases after every subsequent Exhibition”, noted the head of the event management team of DFA Marcus Azadian.
“Significant growth of export of Armenian products, particularly to Russia, is conditioned by the effective policy, production and export promotion projects of the Government, the Ministry of Economic Development” , said Karen Asoyan Trade Representative of Armenia in Russia.
The largest Russian Exhibition of textile and light industry products and equipment is being conducted twice a year in the 9 halls occupying 40 000 sq. meters area. More than 200 companies from 28 countries of the world attend the 49th “Textilelegprom” Expo, and about 35000 visitors, including wholesale buyers, industry experts, representatives of trade chains and importers, are envisaged to visit the Exhibition.
The “Lentex”, “Hello”, “Arshaluys”, “Alex Textile”, “Firma Lida” companies and Kamsar Darbinyan private entrepreneur jointly represent the Armenian light industry sphere at the event with their collections of hosiery and clothes.