Հասարակություն 11:53 02/09/2017 Հայաստան
«Նաիրիտ» գործարանում հրդեհաշիջման աշխատանքների ընթացքում ծխահարված երեք հրշեջներն այժմ գերազանց վիճակում են, առողջական որևէ խնդիր չունեն: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ԱԻՆ փոխնախարար Դավիթ Կարապետյանը՝ հավելելով, որ փրկարարների անձնազոհ գործողությունների արդյունքում հնարավոր եղավ խուսափել անկանխատեսելի հետևանքներով գործընթացներից:
Ինչ վերաբերում է այրված նյութերի թափոններին, դրանք կամ պետք է Հյաաստանից դուրս տարվեն, կամ ոչնչացվեն, կամ էլ ապահով կերպով կոնսերվացվեն Հայաստանում: Երկու ամսվա ընթացքում միջազգային փորձագետները կառաջարկեն համապատասխան լուծումների փաթեթ:
«Այս պահին հրշեջները «Նաիրիտ» գործարանի տարածքում հերթապահություն են իրականացնում, հովացման աշխատանքներ տանում, որպեսզի հրդեհի բռնկման դեպքեր չկրկնվեն»,- ասաց նա:

Society 12:20 02/09/2017 Armenia
The three firefighters who suffered smoke inhalation while tackling the fire erupted at Armenia’s Nairit Plant on 28 August are in excellent condition, Deputy Minister of Emergency Situations Davit Karapetyan told a news conference on Saturday.
The official highlighted that due to the rescuers’ self-sacrificing actions, it was possible to avoid unpredictable consequences of the Yerevan rubber plant fire.
Speaking about the wastes of the burnt materials, Mr. Karapetyan said that they will either be removed from the territory of Armenia, destroyed or be safely conserved inside the country. The international experts will come up with relevant solutions within two months, he added.
“Currently the firefighters are on duty at the territory of Nairit to prevent ire renewal in the factory,” he said.