Մշակույթ 12:45 30/10/2017 Հայաստան
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, Մշակույթի նախարարության և «ՊրոԱրտ» ընկերության գործակցության արդյունքում ստեղծված և ավստրիական ճանաչված SONY DADC ընկերության գործարանում հրատարակված՝ «Հայկական ժողովրդական նվագարաններ» ալբոմն իր պատվավոր տեղն է գտել Դիլիջանի ամենահին շինություններից մեկում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, 19-րդ դարում այն իշխանուհի Մարիամ Թումանյանի համար ծառայել է որպես ամառանոց, իսկ խորհրդային տարիներից՝ ստանձնել է ժողովրդական արվեստի պահպանման առաքելությունը, հետագայում վերածվելով Ժողովրդական արվեստի կենտրոնի՝ Դիլիջանի մասնաճյուղ-թանգարանի: Այդ հարցում իր կարևոր ներդրում է ունեցել Վանից գաղթած, Դիլիջանի հին փողոցի նախագծման աշխատանքներին մասնակցած, վաստակավոր նկարիչ Հովհաննես Շարամբեյանը, ում անունն էլ կրում է թանգարանը: Այսօր թանգարանը ստեղծագործական մտքերի քննարկման յուրօրինակ հավաքատեղի է դարձել Դիլիջանի ստեղծագործների համար:
Ութ ձայնասկավառակից բաղկացած, թվայնացված «Հայկական ժողովրդական նվագարաններ» ալբոմը սերունդներին փոխանցվող ինքնատիպ ժառանգություն է: Այն դուդուկի, քանոնի, քամանչայի, թառի և ազգային երաժշտական ավելի քան 10 գործիքի համար գրված ստեղծագործությունների հավաքածու է:
Շուրջ 1000 օրինակով թողարկված ալբոմը ստեղծվել է Հայաստանի հանրային ռադիոյում պահպանվող ձայնագրությունների և մասնավոր հավաքածուների հիման վրա, ալբոմի ստեծմանը մասնակցել են Հայաստանի լավագույն դիզայներները, թարգմանիչները, հնչյունային ինժեներները, երաժշտագետները և մշակութային գործիչները, իսկ ստեղծագործությունները ներկայացնում են հայտնի կատարողները:
Թանգարանի ցուցադրությունների շունչն ու ոգին լրացնող ազգային երաժշտությունը, կնպաստի նաև հայկական նվագարանների նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմանը և մարզում մշակութային կյանքի աշխուժացմանը: Ալբոմը նախատեսված չէ վաճառքի համար և տրամադրվելու է ազգային երաժշտության տարածմանն աջակցող հաստատություններին:
«Մշակույթը յուրաքանչյուր ազգի հոգևոր նկարագիրն է: Ժամանակին համահունչ լինելով հանդերձ՝ անհրաժեշտ է հնարավորության սահմաններում մաքուր պահել ազգը սնող աղբյուրը: Որքան էլ անսպասելի հնչի՝ այդ հարցում անչափ մեծ է մարզերի դերը: Մեր այստեղ լինելը պատահական չէ. եթե ձեզ հաջողվել է աչքի լույսի պես պահել 19-րդ դարի այս շինությունը և այն վերածել թանգարանի, ուրեմն ազգային գործիքների համար թվայնացված ալբոմն իր արժանի տեղն է գտել: Ստեղծված ձայնասկավառակներն իրական արժեք են, և հույս ունեմ՝ կծառայեն ազգային երաժշտության և արվեստի պահպանման նպատակին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ կողմերի գործակցության արդյունքում, նույն սկզբունքով ստեղծվել էին նաև «Հայաստանի հանրային ռադիոյի ոսկե ֆոնդ», «Արամ Խաչատրյան-110», «Կոմիտաս-145» ալբոմները: Չորս ալբոմից կազմված թվայնացված ձայնասկավառակների հավաքածուն համալրել է Հանրային ռադիոյի ձայնադարանը: Գործակցող կողմերի որոշմամբ, թանգարանին նվիրվեցին թվարկված բոլոր ալբոմները:
Մշակույթի զարգացմանն ուղղված՝ վերը նշված ծրագրերի իրականացման համար, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է ավելի քան 89 մլն. դրամի սոցիալական ներդրում:

Society 13:58 30/10/2017 Armenia
The “Armenian National Instruments” album created owing to the partnership between VivaCell-MTS, the RA Ministry of Culture, “ProArt” Company, and released by the well-known Austrian company “SONY” DADC, has taken its respectable place in Hovhannes Sharambeyan Centre for Popular Creation, one of the oldest buildings in Dilijan.
VivaCell-MTS reports, that in the 19th century, it served as a summerhouse for Duchess Mariam Tumanyan. During the Soviet period the building became a center of folk art, later it acquired the status of the Dilijan branch of the Folk Art Museum. The reorganization of the building into a museum was carried out on the initiative of painter Hovhannes Sharambeyan, who had relocated to Dilijan from Van. He had participated also in the design and planning of old streets of Dilijan. Today the museum is a unique meeting place for artists in Dilijan.
The “Armenian Folk Instruments” album comprising eight discs is a valuable cultural heritage for future generations. It is a collection of works for duduk, kanon, kamancha, tar, more than 10 national instruments in total. The digital album released in 1000 copies has been created on the basis of recordings of the Armenian Public Radio and private collections. Some of the best designers, translators, sound engineers, musicologists, and artists in Armenia have been engaged in the project, and the works included in the album were performed by famous musicians.
The folk music complements the exhibitions of the museum, while also awakening interest towards Armenian musical instruments, thus enlivening the cultural life in the region. The album is not for sale and will be provided to institutions supporting the propagation of folk music.
“Culture is the spirit of a people. While keeping up with the time, we have to keep pure the source that nurtures us. Unexpected as it may sound, regions’ role in that is huge. It’s not occasional we are here: if you have managed to conserve this 19th century building and turn it into a museum, then this collection of musical pieces for national instruments is in the place it’s meant to be. These recordings are truly values, and I hope will serve for preservation of national music and arts,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
To remind, earlier, with the joint efforts of the partnering organizations, “Golden Collection of the Armenian Public Radio”, “Aram Khachaturyan-110”, “Komitas-145” albums were published. The set of digital discs comprising the four albums has been added to the collection of the Public Radio of Armenia. By the decision of the collaborating parties, all the above-mentioned albums were donated to the museum.
To note, VivaCell-MTS has allocated AMD 89 mln in social investment, for the implementation of the project.