ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի Հ;անրապետության անդամակցության և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գործունեության 25-ամյա հոբելյանների կապակցությամբ այսօր այցելել է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է կազմակերպության աշխատակազմին՝ ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոյի գլխավորությամբ, ինչպես նաև կազմակերպության հայաստանյան թիմի մաս կազմող մասնագիտացված գործակալությունների, հիմնադրամների և ծրագրերի ղեկավարներին ու աշխատակիցներին այդ կարևոր և հիշարժան հոբելյանի առթիվ: Նախագահը բարձր է գնահատել անցած 25 տարիներին Հայաստանում ՄԱԿ-ի կողմից երևանյան գրասենյակի միջոցով իրականացված զարգացման ծրագրերը, որոնք, նրա խոսքով, եղել են և՛ թիրախային, և՛ բազմազան՝ սկսած ժողովրդավարական հաստատություններին աջակցությունից մինչև փոքր և միջին բիզնեսին օժանդակություն:
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոյի հետ հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ կազմակերպության հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը տարեցտարի առավել կամրապնդվի ու կխորանա: Նախագահը ջերմությամբ է հիշել ավելի քան մեկ ամիս առաջ իր հանդիպումը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ՝ կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի շրջանակներում: Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ՄԱԿ-ի հիմքում դրված հիմնարար արժեքներին:
«ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի օգտակար և արդյունավետ աշխատանքում մեծ է նաև մշտական համակարգող Բուզետտոյի ներդրումը: Հայաստանում մարդիկ հավատում են գրասենյակին, որի համակարգմամբ ծրագրերն իրականացվում են մասնագիտական բարձր որակով և մեծ պատասխանատվությամբ: ՄԱԿ-ը, իհարկե, առաջին հերթին ընդհանուր նպատակների շուրջ համախմբված պետությունների միավորում է, և ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել կազմակերպության դրոշի ներքո կարևոր առաքելություն իրականացնող այն բազմահազար մարդկանց, ովքեր ամեն օր մեծագույն նվիրումով իրականացնում են իրենց աշխատանքը»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Բրեդլի Բուզետտոն շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ՄԱԿ-ի գրասենյակ այցելության, շնորհավորական ջերմ խոսքերի ու գնահատանքի համար և ընդգծել, որ գրասենյակն այս տարիների ընթացքում իր լավագույն ջանքն է ներդրել, որպեսզի ՄԱԿ-ը Հայաստանում դառնա չեզոք հարթակ միջազգային համայնքի և Հայաստանի համադրված աշխատանքի համար:
«Հայաստանում՝ ՄԱԿ-ը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում Եվրոպական Միության, Ռուսաստանի Դաշնության, Միացյալ Նահանգների և այլ դոնորների ֆինանսավորման միջոցով: Մենք այս տարիներին փորձել ենք կենտրոնանալ Հայաստանի կառավարության համար կարևոր ռազմավարական խնդիրների վրա, օրինակ՝ սահմանային անցակետերի արդիականացում, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդում, ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացում, ինչպես նաև ժողովրդագրական խնդիրների լուծման ուղղությամբ աշխատանք: Ակնկալում ենք նաև նոր ծրագրերի իրականացում, օրինակ՝ Մեղրիի սահմանակետի արդիականացում, ԱԻՆ-ի հետ քննարկում ենք Նաիրիտի տարածքում վտանգավոր նյութերի պահեստների մաքրման աշխատանքներ իրականացնելու հարցը: Շատ լավ և կարևոր աշխատանքներ ենք իրականացնում Տավուշի սահմանամերձ համայնքներում և այժմ ուսումնասիրում ենք այդ ծրագրերը ընդարձակելու հնարավորությունը՝ ներառելով նաև Գեղարքունիքի և Սյունիքի սահմանամերձ գյուղերը:
Իհարկե, չպետք է մոռանանք այն աշխատանքը, որ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ իրականացնում ենք սիրիահայ փախստականներին աջակցության նպատակով:
Առիթից օգտվելով՝ ցանկանում եմ Հայաստանին երախտագիտություն հայտնել համաշխարհային մակարդակով կայունությանը և խաղաղությանը նպաստելու, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի շրջանակներում խաղաղապահ առաքելությանը մասնակցելու գործում կարևոր և ակտիվ դերակատարում ունենալու համար: Ցանկանում եմ ընդգծել Մալիում, Լիբանանում և այլ երկրներում Հայաստանի խաղաղապահ առաքելությունը և այն շարունակելու պատրաստակամությունը»,- նշել է ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բուզետտոն:
Հանդիպման ավարտին Նախագահ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ուղեկցությամբ դիտել է գրասենյակում բացված «Հայաստան-ՄԱԿ. 25 տարի միավորված ազգերի ընտանիքում» ցուցահանդեսը, որտեղ լուսանկարների միջոցով ներկայացվում են 25 տարվա ընթացքում Հայաստանի ներկայությունը ՄԱԿ-ում, ինչպես նաև Հայաստանում կազմակերպության կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացված ծրագրերը:

Our citizens trust in the UN Office’s mission – Armenian president
“UN Resident Coordinator Bradley Busetto has made a valuable contribution to the activities of the UN Office in Armenia. Our citizens trust in the UN Office’s mission since your programs are implemented with top quality and a sense of high responsibility. The UN is in the first place an association of countries striving for common goals, and I would like to thank the thousands of people who carry out an important mission under the UN flag, who do their daily work with great dedication,” Armenia’s President Serzh Sargsyan said at a meeting on the 25th anniversary of Armenia’s accession to the United Nations and UN activities in Armenia.
As the President’s Office reported, during the held at the meeting with UN Resident Coordinator Bradley Busetto, President Sargsyan expressed the hope that Armenia’s effective cooperation with the organization would go strengthening year by year. The President said he has kept warm recollections of his meeting with UN Secretary General Antonio Guterres on the margins of the 72nd session of the UN General Assembly. Serzh Sargsyan reaffirmed Armenia’s commitment to the core values advocated by the United Nations.
According to the source, Bradley Busetto on his part emphasized that the UN Office has done its best to make the UN a neutral platform for cooperation between Armenia and the international community.
“The United Nations has been implementing several programs in Armenia through funds available from the European Union, the Russian Federation, the United States, and other donors.
During these years, we have tried to focus on issues of strategic importance to the Government of Armenia, such as modernization of border checkpoints, strengthening of democratic institutions, democratic elections and demographic challenges.
We look forward to implementing ever new projects, for instance, the modernization of Meghri border checkpoint. We are discussing with the Ministry of Emergency Situations the possibility of cleaning up warehouses containing hazardous matters on the site of Nairit.
We are implementing very good and important work in Tavush Marz border communities, and are now exploring the possibility of expanding the scope of these programs to cover border settlements in Gegharkunik and Syunik Marzes of Armenia.
Busetto next expressed gratitude to Armenia for support of peace and stability at the international level, in particular, for playing an important and active role in the UN peacekeeping mission and Armenia’s peacekeeping missions in Mali, Lebanon and other countries,
In conclusion, accompanied by the UN Resident Coordinator, President Sargsyan called at the UN Office-hosted “UN-Armenia: 25 years in the United Nations family” exhibition, which by means of photos presents Armenia’s 25-year-long presence in the UN, as well as the multifaceted programs implemented by the UN Office in Armenia, the release said.