Հասարակություն 10:24 22/11/2017 Հայաստան
Բրիտանական The Week ամսագիրը, որն  ամեն շաբաթ իր ընթերցողներին ներկայացնում է մեկ ուղղություն, այս անգամ «երազանքի ուղևորություն է» ճանաչել Հայաստանը:
«Երբ դու  Հայաստանում հանդիպում ես հյուրընկալության, հազիվ թե կարողանաս այն մոռանալ»,-ասել է BBC-ի զբոսաշրջային լրագրող Բեն Լերվիլը:
Լեռնային երկիրը հայտնի է օտարազգիներին իր առատաձեռնությամբ ու մեծահոգությամբ դեռևս «Մետաքսի ճանապարհից», երբ անհամար վաճառականներ, զինվորներ ու միգրանտներ էին անցնում նրա գեղեցիկ, շրջապտույտ լանդշաֆտներով:
Լերվիլը գրել է, որ առնչվել է հայերի հյուրընկալող էությունը Կովկասը «մարշուտկայով» բացահայտելու ընթացքում: Դեբեդի կիրճում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ժառանգություն ճանաչված վանքերում թափառելուց հետո Լերվիլը հայտնվել է Դիլիջանում՝ «գեղատեսիլ, անտառային մի հանգստավայրում, որը տեղացիների մոտ հայտնի է որպես Փոքրիկ Շվեյցարիա»: Լերվիլը որոշել կեցավայր գտնել ու մնալ Դիլիջանում:
«Օգտվելով մի հնացած ուղեցույցից՝ ես քաղաքի ծայրամասում գտա հյուրանոց, սակայն ոչ ոք չպատասխանեց իմ թակոցին ու ես փորձեցի ձայն տալ. «Բարև Ձեզ», ասացի հայերենով: Միջին տարիքի մի կին բացեց դարպասները՝ հետաքրքրական հայացքով ինձ նայելով: Երբ ես ցույց տվեցի ուղեցույցը, նա ժպտաց ու ինձ ուղեկցեց ներս: Տունը լի էր աղմուկով ու ծիծաղով: Իմ հյուրընկալն ինձ ցույց տվեց սենյակս, ապա ճաշասենյակը՝ հասկացնելով, որ ժամը 19-ին լինեմ այնտեղ: Ես պարտաճանաչորեն ներկայացա ժամը 7-ին ու հայտնվեցի ընտանիքի ավագ դստեր 18-ամյակի տոնակատարությանը: Այնտեղ 12-ն էինք և միայն ես էի անծանոթ»,-գրել է Լերվիլը՝ ավելացնելով, որ երեկոն լի էր օղու, խորովածի, պանրի, սմբուկի, ձիթապտղի, լավաշի մեծ քանակությամբ:
Լերվիլը նշել է, որ տան տերերը ոչ մի պահ իր բաժակն առանց օղու չէին թողնում, կենացներ էին ասում բոլորի ու ամեն ինչի համար, որոնց հետևել են երգերն ու ծննդյան տորթը:
Վերջում Լևիլը գրում է. «Ես միայն սա կասեմ. Երբ դուք Հայաստանում  հյուրընկալության հանդիպեք, դուք չեք կարողանա այն մոռանալ»:

11:25 22/11/2017 Armenia
British news magazine The Week that spotlights a dream vacation recommended by some of the industry's top travel writers every week has picked Armenia this week.
"When you encounter hospitality in Armenia, you're unlikely to forget it," the magazine cited the article by BBC’s Ben Lerwill, who detailed about his recent trip to Armenia.
The rugged, mountainous country has been renowned for its generosity to outsiders since the days of the Silk Road, when countless traders, soldiers, and migrants passed through its beautiful, rolling landscape, said the article.
Lerwill wrote that he experienced Armenians' welcoming nature while exploring the Caucasus via marshrutkas. After dawdling too long around the UNESCO-listed monasteries of Debed Canyon, he found himself stranded in Dilijan, “a picturesque, forested resort town known locally as Little Switzerland”. "A night here would surely be no hardship," but I did need a place to stay,” he wrote.
“Using an outdated guidebook, I found a guesthouse on the outskirts of town. Nobody answered when I knocked, so I tried hollering "Barev dzez!" — Armenian for "Hello!" I felt a little foolish, but a middle-aged woman soon opened the gates, regarding me quizzically. When I pointed to my guidebook, she smiled and took my elbow, leading me inside. The house hummed with noise and laughter. My host showed me to my room and then pointed to the dining room, mimed eating, and said "19 o'clock." I dutifully appeared at 7 p.m. and found myself swept into an 18th-birthday celebration for the family's eldest daughter. There were 12 of us, and I was the only stranger,” he noted, adding it was a ‘a heady, hearty, vodka-fueled evening’, with the plates piled high with huge portions of barbecued pork, stringy cheese, eggplants, olives, radishes, greens with garlic, and lavash.
Lerwill said the house owners made sure his glass was never empty of vodka. “As the banquet "roared on," the uncles toasted everyone and everything. I was dizzy when the time came for songs and cakes,” he added.
“I can say this much: when you encounter hospitality in Armenia, you’re unlikely to forget it,” Ben Lerwill summed up.