Տնտեսություն 16:24 28/11/2017 Հայաստան
«Կարծում եմ, այս համաժողովը նախորդների նման նույնպես միտված կլինի նոր գործարար կապերի ստեղծմանը և ավելի շատ՝ արդյունքներին»,- այսօր հայ-իրանական գործարար համաժողովի ժամանակ նշել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը։
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ համաժողովը կազմակեպրվել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի այցի շրջանակում։ Հարևան երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված համաժողովին մասնակցել են շուրջ 150 գործարարներ։ Իրանցի ձեռներեցներին ներկայացվել են Հայաստանի գործարար հնարավորությունները, ազատ տնտեսական գոտիները, հարկային կարգավորումները, արտոնյալ առևտրային ռեժիմները։
«Առայժմ չենք կարողացել մուտք գործել ԵԱՏՄ, այդ պատճառով անհրաժեշտ է ավելի արդյունավետ օգտագործել աշխարհաքաղաքական իրավիճակը և մեր հարաբերությունների ամբողջ ներուժը»,- նշել է Իրան-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատի ղեկավար Հերվիկ Յարիջանիանը։
«Հայաստանի զարգացման հիմնադրամն աջակցության և հետսպասարկման արդյունավետ գործիքներ ունի, որոնք ուղղված են արտահանմանը և ներդրումներին։ Իսկ մեր երկրում իրանցի ձեռներեցների համար գործարարությամբ զբաղվելը շահավետ կլինի նաև 23 տոկոսով ավելի մատչելի, բայց ավելի որակյալ աշխատուժի ու ֆինանսական կայունության շնորհիվ»,- նշել է ՀԶՀ Միջազգային հարաբերությունների թիմի ղեկավար Նարեկ Ալեքսանյանը։
Համաժողովի երկրորդ հատվածում ՀԶՀ աջակցությամբ, երկու երկրներից շուրջ 150 գործարարներ դեմ առ դեմ հանդիպել ու քննարկել են համատեղ նախագծեր։ B2B-ներին ավելի քան 50 իրանցի, 80 հայաստանցի և մեր երկրում գործունեություն ծավալող 20 իրանցի գործարարներ դիտարկել են սննդարդյունաբերության, ինժեներատեխնիկական ծառայությունների, թեթև արդյունաբերության, առևտրի ոլորտներին առնչվող ծրագրեր։

Armenian, Iranian FMs attend a business forum organized at Development Foundation of Armenia
An Armenian-Iranian business forum with the participation of entrepreneurs and economic officials from both countries took place today in the Development Foundation of Armenia attended by Iranian FM Mohammad Javad Zarif.
As the Foundation reported in a release, about 150 businessmen took part in the forum dedicated to the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between neighboring countries. Armenia’s business opportunities, free economic zones, tax regulations, preferential trade regimes were introduced to the entrepreneurs from neighboring countries.
“I think this forum like the previous ones will be aimed at creating new business relationships and, moreover, getting results,” noted the Deputy Minister of Economic Development and Investments Emil Tarasyan.
“We have not been able to enter EEU so far, so it is necessary to use geopolitical situation more efficiently and the whole potential of our relations,” noted the Head of the Iran-Armenia Chamber of Commerce and Industry Hervik Yarijanian.
“The Development Foundation of Armenia has effective supportive and aftercare tools focused on export and investment. In our country, doing business for Iranian entrepreneurs will be profitable, and also by 23% more affordable with more skilled labor and financial sustainability,” noted the Head of the DFA International Relations team Narek Aleksanyan.
The Ministers of Foreign Affairs of two countries Edward Nalbandyan and Mohammad Javad Zarif welcomed the participants of the forum. During the second part of the forum, around 150 businessmen from both countries met and discussed joint projects with the support of the DFA.
During B2B meetings more than 50 Iranians, 80 Armenians and 20 Iranian businessmen from our country reviewed the projects related to food industry, engineering services, light industry, and trade, the source said.