12:35 05/12/2017 Հայաստան
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը 2017 թվականին բազմապատկել կամ բարելավել է գործունեության հիմնական արդյունքները: Այս մասին այսօր տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում ասաց ՀԶՀ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը:
Նրա խոսքով` այս տարի հիմնադրամում երեք գլոբալ փոփոխություն է տեղի ունեցել: Նախ, ըստ նրա, փոփոխվել է ՀԶՀ մանդատը` ընդհանուր զարգացման հիմնադրամից դառնալով բիզնեսին ուղղված կառույց: Բացի այդ, ՀԶՀ գործառույթներից հանվել է տուրիզմի զարգացման բաղադրիչը, ՀԶՀ ծառայությունների ցանկը համալրվել է նախագծային հարթակով և հետսպասարկման ծառայությունով: Ա. Ավակյանը նշեց նաև, որ նոր մանդատին համահունչ, փոփոխվել է հիմնադրամի կառուցվածքը:
Ըստ նրա` այս տարի Հիմնադրամի աջակցությամբ սննդաարդյունաբերության, ոսկերչության, թեթև արդյունաբերության, կոշիկի արտադրության, գինեգործության և այլ ոլորտների շուրջ 70 ընկերություն մասնակցել են միջազգային ցուցահանդեսների: Արդյունքում, ըստ Հիմնադրամի տնօրենի, օտարերկրյա մեծածախ գնորդների ու մատակարարների հետ կնքվել են 5.1  մլրդ դրամի արտահանման պայմանագրեր, իսկ «WorldFood Moskow 2017»-ում Հայաստանի տաղավարը լավագույնն է ճանաչվել:
Անդրադառնալով ՀԶՀ կառուցվածքում ստեղծված Հետներդրումային սպասարկման թիմի գործունեությանը` Արմեն Ավակ Ավակյանն ասաց, որ թիմը հասցեականորեն հարթել է 8 օտարերկրյա և տեղական ներդրողների գործում  ծագած խնդիրներ: Տարվա ընթացքում 3.2 մլն դոլարի օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ են կատարվել, շուրջ 124,5 մլն դոլարի ներդրում կամ ներդրումների  ընդլայնում էլ սկզբնական փուլում է: Բացի այդ, արդեն մշակված և փաթեթավորված են 1.5 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագրեր:
Հիմնադրամի տնօրենը նաև հայտնեց, որ 2017 թվականին ստեղծել են պաշտոնական ներկայացուցիչների ցանց` կազմված պետության կողմից չվճարվող անհատներից: Նրանց միջոցով, ըստ Ավակյանի, ՀԶՀ-ն արտահանման և ներդրումների ներգրավման աշխատանքներ է տանում ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, Չինաստանում, եվրոպական երկրներում:
«Հիմնադրամը ներկայումս մշակում է նրանց արտահանման պատվերները` ներքին արտադրողների շրջանում համապատասխան խմբաքանակներ ապահովելու նպատակով»,- ընդգծեց Հիմնադրամի տնօրենը:

Economy 18:32 05/12/2017 Armenia
The Development Foundation of Armenia (DFA) has multiplied or improved the main results of its activities in 2017. During today’s annual summarizing press conference, the CEO of the DFA Armen Avak Avakian presented the data.
As the press release by the Foundation informs, the CEO of the Foundation answered the questions of journalists. In 2017, three global changes have been made in the Foundation: first, the DFA mandate has been changed from the general development foundation to a business-oriented structure. In addition, the tourism development component has been removed from the DFA’s functions, the list of the DFA services has been supplemented by a project platform and aftercare. In the line with the new mandate, the Foundation’s structure has been changed. During the year, 23 times more output has been achieved for each dollar spent on the export promotion.
Last year due to the DFA’s support about 70 companies of the food, jewelry, shoe, light industry, winemaking and other spheres participated in the international exhibitions. As a result of exhibitions, export contracts worth of 5.11 billion drams were signed with foreign wholesale buyers and suppliers, which are successfully implemented. And, at the “WorldFood Moscow 2017” our pavilion was named as the best.
The Aftercare Team of the DFA started to resolve addressable the problems emerged in the activities of 8 foreign and local investors. During this year there were made investments worth of 15.388mln USD, and 124.5mln USD investment is expected.
This year, the DFA has created a network of official representatives composed of professional, dedicated individuals who are not paid by the government. Due to them, the DFA is now represented, and carries out export and investment promotion activities in the US, Russia, China and European countries. To compile the network, the DFA’s International Cooperation team has selected 35 representatives from 2,000 candidates. The Foundation is currently working on processing the presented export projects in order to provide appropriate batch.
Additionally, the DFA has provided a new platform for new business connections for hundreds of Armenian companies by organizing more than 600 B2B meetings, conferences, business missions and investment campaigns.