Մշակույթ 11:26 25/12/2017 Հայաստան
Շուշիի «Նարեկացի» արվեստի միությունում կայացել է «Արցախյան երիտասարդ և մանուկ կարպետագործներ» ծրագրի շրջանակում գործած կարպետների ցուցահանդեսը։ «Արցախյան երիտասարդ և մանուկ կարպետագործներ» ծրագիրը մեկնարկվել էր 2017թ.-ին։
Միության ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ ծրագիրը նպատակ ուներ լուծելու Շուշիի և հարակից շրջանների երեխաների զբաղվածության խնդիրն ու երիտասարդներին տրամադրելու արհեստի ձեռքբերման հնարավորություն։ Ծրագիրը մեկնարվել էր հուլիսի 1-ից և ավարտվել նոյեմբերի 30-ին։ Ծրագրի կարպետագործ մասնագետներն էին Սվետա Առստամյանը, Սոսե Ամիրջանյանը և Իրենա Թևանյանը։
«Արցախյան երիտասարդ և մնաուկ կարպետագործներ» ծրագիրն իրականացվեց Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հայտարարած մրցույթի շրջանակներում ՀՀ նախագահի աշխատակազմի կողմից ՀԿ-ներին տրամադրվող դրամաշնորհային ծրագրով, - բացման խոսքում նշել է «Նարեկացի» արվեստի միության Շուշիի տնօրեն Հայկ Պապյանը։
Ծրագրի շրջանակներում 5 ամսվա ընթացքում մասնակիցները մասնագետների օգնությամբ գործեցին 10 և ավելի կարպետ, որոնցից 3-ը մեծ են, 2-ը` միջին, իսկ 5-ից ավելին՝ փոքրիկ կարպետներ։
Ցուցահանդեսի ընթացքում «Արցախյան երիտասարդ և մանուկ կարպետագործներ» ծրագրի մասնակիցները փոքր շրջանակների վրա գործում և հյուրերին էին ներկայացնում տեղում կատարած աշխատանքները։
Ազգային ու մշակութային ոգին երեկոյի ընթացքում բարձր պահեցին նաև ՆԱՄ-ի հայկական ազգագրական պարի խմբի սաները «Փափուռի», «Մածուն եմ վեր դրել» և «Կարնո քոչարի» պարերով։
Կարպետագործության արվեստը ՆԱՄ Շուշիի կենտրոնում կշարունակի զարգանալ, և խմբակի դռները բաց են բոլորի առաջ՝ առանց տարիքային սահմանափակության։

Culture 13:06 25/12/2017 Armenia
Naregatsi Art Institute (NAI) Shushi Center unveiled the exhibition of carpets woven in the frames of the "Artsakh Young and Child Carpet Makers" Project, the Union reported in a release.
The "Artsakh Young and Child Carpet Makers" project was launched in 2017, aimed to promote the employment of children in Shushi and adjacent regions, to provide young people with the opportunity to obtain craft. The carpet weaver specialists of the project were Sveta Arstamyan, Sose Amirjanyan, and Irena Tevanyan. The project was implemented in the period of July 1st till November 30 within the framework of the Grant Program provided for NGOs by the RA Presidential Staff and the competition announced by the Armenian Youth Foundation.
Under the project, within 5 months, the participants prepared more than 10 carpets with the help of the specialists, of which 3 were large, 2 medium and over 5 small carpets.
During the exhibition, the participants were working on smaller circles and presenting their work to the guests.
The Armenian National Dance Group transferred the national and cultural spirit to the audience through their invigorating dances of "Papuri", "Matsun em Ver Drel" and "Karno Kochari".
NAI Shushi center will continue to develop the art of carpet-making, and the classes of the group are open to everyone, with no age restrictions, the source said.