Մշակույթ 14:51 05/02/2018 Հայաստան
Գեներալների մեջ՝ միակ կոմպոզիտորը և կոմպոզիտորների մեջ՝ միակ գեներալը. նշվեց Ալեքսեյ Հեքիմյանի 90-ամյա հոբելյանը
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում փետրվարի 2-ին Ալեքսեյ Հեքիմյանի սիրված երգերն էին՝ առաջին անգամ սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ և նոր գործիքավորմամբ: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կողմից կազմակերպված համերգը նվիրված էր Հեքիմյանի 90-ամյակին։
Երեկոյին ներկա էր ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ում հովանու ներքո էլ անցկացվում էր հոբելյանական համերգը։ Հանդիսությանը ներկա գտնվելու համար Երևան էին ժամանել Ալեքսեյ Հեքիմյանի որդիները՝ Միքայելը և Ռաֆայելը։ Համերգի հատուկ հյուրերն էին Հեքիմյանի վաղեմի բարեկամներ Նանի Բրեգվաձեն և Վախթանգ Կիկաբիձեն։
Կիկաբիձեն հիշել է իր առաջին հանդիպումը Հեքիմյանի հետ. իրեն զանգել էր Վրաստանի պետական անվտանգության կոմիտեի նախագահի տեղակալը և ասել, որ Մոսկվայից ժամանել է ոստիկանության գեներալ Ալեքսեյ Հեքիմյանը, ով իր համար երգեր է գրել, պետք է գալ և ձայնագրել դրանք։
«Ես միանգամից ասացի՝ ոչ։ Բայց դե ինձ տարան, տեսնեմ իմ առջև կանգնած է համազգեստով ու մեծ աստղեր ունեցող ուսադիրներով Հեքիմյանը։ Ասաց՝ Վախթանգ, ես Ձեզ համար 14 երգ եմ գրել և ցանկանում եմ, որպեսզի կատարեք։ Ես երբեք չէի լսել։ Ասացի՝ միայն երկու շիշ կոնյակ բերեք։ Եվ 3 ժամում ձայնագրեցինք այդ 14 երգը։ Այստեղից էլ սկիզբ առավ մեր բարեկամությունը։ Հաճախ էի նրանց տանը լինում, հրաշալի կին ուներ, շատ համեղ տոլմա էր պատրաստում։ Ցավոք, կյանքն այնպիսի բան է, որ մարդիկ հեռանում են»,- պատմել է Կիկաբիձեն ու ավելացրել, որ Հեքիմյանը շատ լավ մելոդիստ էր, երաժշտությունը նրա մեջ էր, հորդում էր նրա հոգուց։
Նանի Բրեգվաձեն երեկոյի ընթացքում ներկայացրել է «Снегопад» երգը՝ նոր գործիքավորմամբ։ Երգչուհին նշեց, որ Հեքիմյանն ինքն է իրեն առաջարկել կատարել այս ստեղծագործությունը, այն հետագայում սիրվեց երաժշտասերի կողմից, և այս երգից հետո իրեն սկսեցին հաճախ անվանել «Снегопад»։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նկատել է, որ իր և կոլեկտիվի համար շատ կարևոր համերգ է. վերհիշում են Հեքիմյանի սիրված երգերը նոր ձևաչափով, նոր հնչողությամբ ու նոր շնչով։ Նա շեշտել է, որ մշտապես պետք հիշեն ու մեծարեն մեր ազգի մեծ զավակներին։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ հայկական էստրադայի սիրված երգիչները ներկայացրել են Հեքիմյանի «Բարի արագիլ», «Вся жизнь впереди», «Անուշիկ իմ քույրիկ», «Շողոտ-շաղոտ», «Ես չիմացա, թե ինչու…», «Իմ Ղարաբաղ (Ղարաբաղցի)», «Снегопад», «Вот и весь разговор», «Пожелания» և բազմաթիվ այլ երգեր։
Ալեքսեյ Հեքիմյանի որդին՝ Միքայել Հեքիմյանը, իր երախտագիտությունն է  հայտնել դահլիճում ներկաներին և կազմակերպիչներին հոր հիշատակը վառ պահելու համար։ Նա հատկապես շեշտել է տիկին Ռիտա Սարգսյանի դերը Հեքիմյանի ստեղծագործական ժառանգության պահպանման գործում։
Միքայել Հեքիմյանը նշել է, որ թեև հայրը վաղ է հեռացել կյանքից, սակայն երջանիկ մարդ է եղել, քանի որ նրան սիրում է ժողովուրդը, նրա արվեստը հիշվում է, նրա երգերը կատարվում են։ Նա նաև առանձնացրեց երկու մարդու, ոքվեր մասնակից են եղել Հեքիմյանի երաժշտական հաջողություններին՝ իր մայրը՝ Վալենտինա Հեքիմյանը, որը Ալեքսեյ Հեքիմյանի գաղափարակիցն էր, նրա երգերի առաջին ունկնդիրն ու քննադատը։ Միքայել Հեքիմյանը շեշտել է նաև պետական գործիչ Ստեփան Պողոսյանի մեծ դերը Ալեքսեյ Հեքիմյանի ստեղծագործական հաջողությունների մեջ։
Գեղարվեստական-երաժշտական երեկոն ամբողջական անդրադարձ էր Ալեքսեյ Հեքիմյան մարդու, ստեղծագործողի կյանքին։ Տեսաշարով ներկայացվել են հատվածներ կոմպոզիտորի հարցազրույցներից, արխիվային նյութեր, հուշեր նրա մասին։ Հնչել է նաև մեր մեծերից Արամ Խաչատրյանի կարծիքը Հեքիմյան կոմպոզիտորի մասին։

Culture 15:33 05/02/2018 Armenia
A. Spendiaryan National Academic Theatre of Opera and Ballet hosted a concert of Alexey Hekimyan’s favourite and anticipated songs on 2 February . The songs were presented for the first time accompanied by the symphony orchestra and with new instrumentation. The concert was organized by the Armenian State Symphony Orchestra and was dedicated to the 90th anniversary of renowned Armenian-Russian composer Alexey Hekimyan, the orchestra’s press service reported.
The concert was held under the high patronage of the First Lady of the Republic of Armenia Rita Sargsyan, who attended the event. Alexey Hekimyan’s sons Mikayel and Rafayel arrived in Yerevan to attend the concert.
The special guests of the concert were Vakhtang Kikabidze and Nani Bregvadze. Kikabidze remembered the day he first met Hekimyan. The Deputy Chairman of the State Security Committee of Georgia called him and told that the Police General Alexey Hekimyan, who had written songs for him, arrived from Moscow, and he should come and record them.
“I immediately refused. But I was forced to go. Then I saw Hekimyan standing in front of me with uniform and big stars on the straps. He told me that he had written 14 songs for me and he wanted me to perform them. I've never heard them. I suggested bringing two bottles of brandy. And we recorded those 14 songs in 3 hours. Since that we became friends. I was often guest at their home, he had a wonderful wife, she prepared very delicious dolma. Unfortunately, life is such a thing that people are leaving us,” Kikabidze noted. He added that the music poured from the composer’s soul.
During the evening, Nani Bregvadze presented the song “Snegopad” with the new arrangement. The singer noted that Hekimyan suggested her performing this song and it was loved by the connoisseurs of the music and after this song people used to call her “Snegopad”.
The Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra Sergey Smbatyan noted that it was a very important concert for the collective. They were presenting Hekimyan’s favourite songs with new format, new sound. He also added that we should always remember and honor the great representatives of our nation.
Favourite Armenian singers and the Armenian State Symphony Orchestra presented “Bari aragil”, “Vsya jizn vperedi”, “Karotis hyurn es”, “Anushik im quyrik”, “Shoghot-shaghot”, “Es chimaca te inchu” and other songs by Hekimyan.
Alexey Hekimyan’s son Miqayel thanked the audience and organizers for remembering his father. He especially emphasized Mrs. Rita Sargsyan's role in maintaining Hekimyan's creative heritage. Miqael Hekimyan mentioned that though his father died early, he was a happy man because he was loved by the people, his music is remembered and his songs are being performed.
He also highlighted two people connected with Hekimyan's musical success; his mother, Valentina Hekimyan, who shared Alexey Hekimian's ideology, and was his first listener and critic. Michael Hekimyan also stressed the great role of the politician Stepan Poghosyan in Alexey Hekimyan's creative successes.
The artistic and musical evening was a complete reference to Alexey Hekimyan's life. The composer's interviews, archival materials, memoirs about him were presented on the screen. Aram Khachatryan's opinion about Hekimyan was also screened. The evening ended with a surprise. The song "Meeting with Yerevan" written by Avet Barseghyan based on Alexey Hekimyan's composition was performed for the first time.