Մշակույթ 14:51 05/02/2018 Հայաստան
Գեներալների մեջ՝ միակ կոմպոզիտորը և կոմպոզիտորների մեջ՝ միակ գեներալը. նշվեց Ալեքսեյ Հեքիմյանի 90-ամյա հոբելյանը
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում փետրվարի 2-ին Ալեքսեյ Հեքիմյանի սիրված երգերն էին՝ առաջին անգամ սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ և նոր գործիքավորմամբ: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կողմից կազմակերպված համերգը նվիրված էր Հեքիմյանի 90-ամյակին։
Երեկոյին ներկա էր ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ում հովանու ներքո էլ անցկացվում էր հոբելյանական համերգը։ Հանդիսությանը ներկա գտնվելու համար Երևան էին ժամանել Ալեքսեյ Հեքիմյանի որդիները՝ Միքայելը և Ռաֆայելը։ Համերգի հատուկ հյուրերն էին Հեքիմյանի վաղեմի բարեկամներ Նանի Բրեգվաձեն և Վախթանգ Կիկաբիձեն։
Կիկաբիձեն հիշել է իր առաջին հանդիպումը Հեքիմյանի հետ. իրեն զանգել էր Վրաստանի պետական անվտանգության կոմիտեի նախագահի տեղակալը և ասել, որ Մոսկվայից ժամանել է ոստիկանության գեներալ Ալեքսեյ Հեքիմյանը, ով իր համար երգեր է գրել, պետք է գալ և ձայնագրել դրանք։
«Ես միանգամից ասացի՝ ոչ։ Բայց դե ինձ տարան, տեսնեմ իմ առջև կանգնած է համազգեստով ու մեծ աստղեր ունեցող ուսադիրներով Հեքիմյանը։ Ասաց՝ Վախթանգ, ես Ձեզ համար 14 երգ եմ գրել և ցանկանում եմ, որպեսզի կատարեք։ Ես երբեք չէի լսել։ Ասացի՝ միայն երկու շիշ կոնյակ բերեք։ Եվ 3 ժամում ձայնագրեցինք այդ 14 երգը։ Այստեղից էլ սկիզբ առավ մեր բարեկամությունը։ Հաճախ էի նրանց տանը լինում, հրաշալի կին ուներ, շատ համեղ տոլմա էր պատրաստում։ Ցավոք, կյանքն այնպիսի բան է, որ մարդիկ հեռանում են»,- պատմել է Կիկաբիձեն ու ավելացրել, որ Հեքիմյանը շատ լավ մելոդիստ էր, երաժշտությունը նրա մեջ էր, հորդում էր նրա հոգուց։
Նանի Բրեգվաձեն երեկոյի ընթացքում ներկայացրել է «Снегопад» երգը՝ նոր գործիքավորմամբ։ Երգչուհին նշեց, որ Հեքիմյանն ինքն է իրեն առաջարկել կատարել այս ստեղծագործությունը, այն հետագայում սիրվեց երաժշտասերի կողմից, և այս երգից հետո իրեն սկսեցին հաճախ անվանել «Снегопад»։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նկատել է, որ իր և կոլեկտիվի համար շատ կարևոր համերգ է. վերհիշում են Հեքիմյանի սիրված երգերը նոր ձևաչափով, նոր հնչողությամբ ու նոր շնչով։ Նա շեշտել է, որ մշտապես պետք հիշեն ու մեծարեն մեր ազգի մեծ զավակներին։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ հայկական էստրադայի սիրված երգիչները ներկայացրել են Հեքիմյանի «Բարի արագիլ», «Вся жизнь впереди», «Անուշիկ իմ քույրիկ», «Շողոտ-շաղոտ», «Ես չիմացա, թե ինչու…», «Իմ Ղարաբաղ (Ղարաբաղցի)», «Снегопад», «Вот и весь разговор», «Пожелания» և բազմաթիվ այլ երգեր։
Ալեքսեյ Հեքիմյանի որդին՝ Միքայել Հեքիմյանը, իր երախտագիտությունն է  հայտնել դահլիճում ներկաներին և կազմակերպիչներին հոր հիշատակը վառ պահելու համար։ Նա հատկապես շեշտել է տիկին Ռիտա Սարգսյանի դերը Հեքիմյանի ստեղծագործական ժառանգության պահպանման գործում։
Միքայել Հեքիմյանը նշել է, որ թեև հայրը վաղ է հեռացել կյանքից, սակայն երջանիկ մարդ է եղել, քանի որ նրան սիրում է ժողովուրդը, նրա արվեստը հիշվում է, նրա երգերը կատարվում են։ Նա նաև առանձնացրեց երկու մարդու, ոքվեր մասնակից են եղել Հեքիմյանի երաժշտական հաջողություններին՝ իր մայրը՝ Վալենտինա Հեքիմյանը, որը Ալեքսեյ Հեքիմյանի գաղափարակիցն էր, նրա երգերի առաջին ունկնդիրն ու քննադատը։ Միքայել Հեքիմյանը շեշտել է նաև պետական գործիչ Ստեփան Պողոսյանի մեծ դերը Ալեքսեյ Հեքիմյանի ստեղծագործական հաջողությունների մեջ։
Գեղարվեստական-երաժշտական երեկոն ամբողջական անդրադարձ էր Ալեքսեյ Հեքիմյան մարդու, ստեղծագործողի կյանքին։ Տեսաշարով ներկայացվել են հատվածներ կոմպոզիտորի հարցազրույցներից, արխիվային նյութեր, հուշեր նրա մասին։ Հնչել է նաև մեր մեծերից Արամ Խաչատրյանի կարծիքը Հեքիմյան կոմպոզիտորի մասին։

Культура 15:22 05/02/2018 Армения
Единственный композитор среди генералов и единственный генерал среди композиторов: концерт к 90-летнему юбилею Алексея Экимяна
В Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна 2 февраля состоялся концерт любимых и ожидаемых песен Алексея Экимяна. Они были представлены впервыe под аккомпанемент симфонического оркестра и в новой аранжировке. Концерт был организован Армянским государственным симфоническим оркестром и был посвящен 90-летию Алексея Экимяна.
Как сообщают из оркестра,  вечер прошел под патронажем Первой леди Республики Армения Риты Саргсян, которая присутствовала на концерте. Сыновья Алексея Экимяна – Микаэл и Рафаэл – прибыли в Ереван для участия в концерте.
Специальными гостями концерта были Вахтанг Кикабидзе и Нани Брегвадзе. Кикабидзе вспомнил тот день, когда он впервые встретился с Экимяном. Заместитель председателя Комитета госбезопасности Грузии позвонил ему и сообщил, что из Москвы приехал генерал полиции Алексей Экимян, который написал для него песни, и он должен прийти и записать их.
«Я сразу же отказался. Но я был вынужден пойти. Затем я увидел, что Экимян стоит передо мной с униформой и большими звездами на плечевых ремнях. Он сказал мне, что написал для меня 14 песен, и хочет, чтобы я исполнил их. Я их никогда не слышал. Я предложил принести две бутылки коньяка. И мы записали эти 14 песен за 3 часа. Так началась наша дружба. Я стал его частым гостем, у него была замечательная жена, она готовила очень вкусную долму. К сожалению люди покидают нас», - отметил Кикабидзе. Он добавил, что Экимян был очень хорошим мелодистом.
Во время концерта Нани Брегвадзе представила композицию «Снегопад» в новой аранжировке. Певица отметила, что Экимян предложил ей исполнить эту песню, и ее полюбили знатоки музыки, и после этого ее начали называть «Снегопад».
Художественный руководитель и главный дирижер Армянского государственного симфонического оркестра Сергей Смбатян отметил, что это очень важный концерт для коллектива. Они представляют любимые песни Экимяна в новом формате, с новым звуком. Он также добавил, что мы всегда должны помнить и чтить великих представителей нашей нации.
Армянские певцы и Армянский государственный симфонический оркестр представили «Бари арагил», «Вся жизнь впереди», «Снегопад», «Вот и весь разговор», «Пожелания» и другие песни Экимяна.
Сын Алексея Экимяна Микаэл поблагодарил зрителей и организаторов за то, что они вспомнили о его отце. Он особо подчеркнул роль г-жи Риты Саргсян в сохранении творческого наследия Экимяна.
Микаэл Экимян отметил, что, хотя его отец и умер рано, он был счастливым человеком, потому что его любили люди, его музыка запоминалась, его песни исполнялись. Он также выделил двух человек, связанных с музыкальным успехом Экимяна: мать Валентину Экимян, которая разделяла идеологию Алексея Экимяна, была его первым слушателем и критиком. Микаэл Экимян также подчеркнул большую роль политика Степана Погосяна в творческих успехах Алексея Экимяна.
Художественный и музыкальный вечер представил жизнь и творчество Алексея Экимяна. На экране были представлены интервью композитора, архивные материалы, мемуары о нем. Было также представлено мнение Арама Хачатуряна об Экимяне.
Вечер закончился премьерой. Песня «Встреча с Ереваном», написанная Аветом Барсегяном на основе композиции Алексея Экимяна, была исполнена впервые. Концерт прошел при поддержке министерства культуры РА.