Սերժ Թանգյանը ներկայացնում է հարթակ, որտեղ մրցում են միևնույն 7 նոտայով սկսվող ստեղծագործությունները
10:20 08/02/2018
Աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանգյանը ներկայացրել է  7NotesExperiment.com կայքը՝ թվային բաց հարթակ, որտեղ տեղ են գտել 60 երկրներից ստացված տարբեր ժանրերի հարյուրավոր ստեղծագործություններ։ Իրարից լիովին տարբերվող այս ստեղծագործությունները մեկ ընդհանրություն ունեն. դրանք բոլորն սկսվում են միևնույն 7 նոտաներով։
Այս նոր հարթակը ներառում է Թանգյանի՝ 5,000 ԱՄՆ դոլար մրցանակով երաժշտական մարտահրավերի  մասնակից 500 ստեղծագործություն՝ այդ թվում լավագույն 100-ը։ Հաղթողի անունը պարզ կդառնա շուտով։
Թանգյանի գործընկեր Creative Armenia –ից մանրամասնում են, որ անցած տարվա  հոկտեմբերին System of a Down-ի երաժիշտը, Creative Armenia-ի հետ համատեղ, մարտահրավեր նետեց երաժիշտներին ողջ աշխարհով մեկ՝ ստեղծելու մեղեդիներ, որոնք կսկսվեն Սերժի առաջարկած 7 նոտաներով։ Մարտահրավերը մեծ արձագանք գտավ։
Իբրև «մշակութային փորձ»՝ թվային այս նոր հարթակն իրենից ներկայացնում է Սերժ Թանգյանի մարտահրավերի վերջին փուլը։ Հազարավոր դիմումներից 500-ն են տեղ գտել 7NotesExperiment.com-ում, որոնցից առանձնացվել է լավագույն 100-ը։ Այս 100-ից միայն մեկն է հաղթելու 5,000 ԱՄՆ դոլար մրցանակը, որը կհանձնվի ավելի ուշ՝ այս ամիս։
Ժյուրիի անդամներն են System of a Down խմբի բաս-կիթառիստ Շավո Օդաջյանը, Capital Cities խմբի աստղ Սեպուհ Սիմոնյանը, ջազ ֆենոմ և կոմպոզիտոր Տիգրան Համասյանը, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ Վահագն Հայրապետյանը, UCLA համալսարանի Herb Alpert երաժշտական դպրոցի պրոֆեսոր և հիմնադիր դեկան Ջուդիթ Սմիթը և հայտնի ռոք աստղ ու հենց ինքը՝ մարտահրավերի հեղինակ Սերժ Թանգյանը։

Serj Tankian unveils the digital platform of the finalists for his $5,000 music challenge
World-famous rock singer, lead vocalist of System of a Down Serj Tankian unveiled Wednesday 7NotesExperiment.coman open digital platform showcasing hundreds of compositions spanning 60 countries and all genres. But the very different selections have one thing in common. They all begin with the same 7 notes.
The 7 Notes Experiment was created by Creative Armenia, an arts foundation and production company based in Yerevan and Los Angeles. The challenge went viral after it was first unveiled in
In October 2017.
Billed as a "cultural experiment," the new digital platform signifies the last phase of Serj Tankian's challenge. From thousands of submissions, 500 were selected to take part in 7NotesExperiment.com. Of those, 100 are being featured. And of these 100, only 1 will win the $5,000 prize, to be awarded sometime this month.
The deciding jury includes System of a Down bassist Shavo Odadjian; Capital Cities singer-songwriter Sebu Simonian; jazz phenom and composer Tigran Hamasyan; Honored Artist of the Republic of Armenia Vahagn Hayrapetyan; Professor and Founding Dean of the UCLA Herb Alpert School of Music, Judith Smith; and the iconic rock star and challenger himself - Serj Tankian.