Հասարակություն 13:56 06/03/2018 Հայաստան
Ռուսական և վրացական կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Լարսի ճանապարհի ընդլայնման և անցակետերի արդիականացման ուղղությամբ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը:
Ինչ վերաբերում է Լարսի մոտակայքում նախատեսվող թունելի կառուցմանը, նախարարն ասաց, որ  նախագծային աշխատանքները շուտով կավարտվեն և շինարարությունն այս տարի կսկսվի:
Անդրադառնալով այլընտրանքային ճանապարհների մասին հարցին, նախարարը նշեց, որ Լարսին այլընտրանքային ճանապարհ գտնելու թեման բոլորի ուշադրության կենտրոնում է, բայց դա, ըստ նրա, ռուս-վրացական քաղաքական հարաբերությունների շրջանակում է:
«Իհարկե, Հայաստանը աշխատում է այլընտրանքային ճանապարհներ գտնելու ուղղությամբ: Պետք է նշեմ, որ այլընտրանքը միայն  Հարավային Օսիայով և Աբխազիայով ճանապարհները չեն: Մենք այսօր ունենք նաև այլընտրանքային լաստանավային ճանապարհ, որը գործում է շատ հաջող ու բեռների շատ մեծ մասն անցնում է այդ ճանապարհով»,- ընդգծեց նախարարը:

Economy 14:58 06/03/2018 Armenia
The Russian and Georgian sides reached an agreement on the expansion of the Lars road and modernization of the border checkpoints which are the only legally functioning border crossing between Russia and Georgia and serves as a vital route linking Armenia to Russia.
During the briefing in the frames of the session of the Intergovernmental Commission of TRACECA (Europe-Caucasus-Asia international transportation corridor) in Yerevan, Martirosyan commented also on the tunnel operation near Lars.  In is words, the design works are at the final phase with the construction works set to launch this year.
The minister next referred to alternative routes to Lars, reminding of its vital importance for Armenia, however, added the issues is within the scope of Russian-Georgian relations.
"Armenia is working toward finding alternative routes not only through South Ossetia and Abkhazia. We benefit from a successfully operating ferry route with growing volumes of cargo transportation," said Martirosyan.