Տնտեսություն 16:39 09/03/2018 Աշխարհում
Եվրահանձնաժողովը հաստատել է Ուկրաինային  1 միլիարդ եվրո տրամադրելու առաջարկը՝ տնտեսական կայունացմանն ու կառուցվածքային բարեփոխումներին աջակցելու համար: «Գազետա.ռու»-ն գրում է, որ այս մասին հաղորդվում է Եվրահանձնաժողովի կայքում։
«Առաջարկը հետևում է Ուկրաինայի իշխանությունների խնդրանքին, և Հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի ու Ուկրաինայի նախագահ Պետրո Պորոշենկոյի միջև անմիջական քննարկումներին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսը նշել է, որ չորրորդ մակրոտնտեսական ֆինանսական աջակցության ծրագրի առաջարկը ցույց է տալիս ԵՄ-ի`Ուկրաինայի հետ համերաշխության հանձնառությունը:

Politics 17:49 09/03/2018 Armenia
The European Commission has formally adopted a proposal for a new macro-financial assistance for Ukraine worth up to €1 billion, Ukrinform reported, citing the press service of the European Commission on March 9.
Noted that today's proposal was submitted at the request of the Ukrainian leadership and direct discussions between European Commission President Jean-Claude Juncker and Ukraine's President Petro Poroshenko.
The new programme seeks to build on the progress made in supporting economic stabilisation and structural reforms under the three previous MFA operations.
The EU has so far pledged €12.8 billion to support the reform process in Ukraine, including €2.8 billion through three MFA programmes, since the onset of the crisis in 2014.