Հասարակություն 11:05 12/04/2018 Արցախ
Արցախում առաջին եռամսյակում բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը գերազանցվել են 5.6 տոկոսով
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում Արցախի Հանրապետության պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը կազմել են 11 միլիարդ 304.2 մլն դրամ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրել են ԱՀ ֆինանսների նախարարությունից՝ նշելով, որ եռամսյակի մուտքերի պլանավորված ցուցանիշը գերազանցվել է 5.6 տոկոսով կամ 604.2 մլն դրամով, իսկ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ աճը կազմել 74.6 տոկոս կամ 4 մլրդ 830 մլն 600 հազ դրամ:
Այն հարցին, թե ինչով է եղել պայմանավորված մուտքերի այդչափ ավելացումը, ֆիննախից պարզաբանել են, որ 4 մլրդ 830 մլն 600 հազ դրամից 3 մլրդ 925 մլն 300 հազ դրամը պայմանավորված է «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ հանքագործական ընկերության կողմից վճարված հարկային եկամուտների աճով, իսկ 905.3 մլն դրամը կամ 18.7 տոկոսը` ապահովվել է հանրապետությունում արձանագրված տնտեսական աճի և հարկային մարմնի կողմից իրականացված հետևողական վարչարարության արդյունքում:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ պլանային առաջադրանքները գերակատարվել են բոլոր եկամտատեսակների գծով:
Պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտների և տուրքերի գումարից 9 մլրդ 116 մլն 700 հազ դրամը կամ 80.6 տոկոսն ապահովվել է խոշոր հարկ վճարողների վարչությունում հաշվառված հարկ վճարողների հաշվին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 4 մլրդ 612 մլն 200 հազ դրամի կամ 71.2 տոկոսի դիմաց:

Artsakh state budget revenues exceed by 5.6% in first quarter 2018
The tax revenues and fees to the Artsakh Republic state budget comprised 11 bln 304.2 mln drams in the first quarter of 2018, the Artsakh Ministry of Finance told Artsakhpress.
The source added the planned indicator was exceeded by 5.6% or 604.2 mln drams, with a growth of 74.6% recorded in the indicated period compared to the figures of 2017.
The ministry said 3 bln 925 mln 300 thousand drams from 4 bln 830 mln 600 thousand drams is conditioned by increase in tax revenues paid by “Base Metals’’ CJSC. Some 905.3 mln drams or 18.7 % was provided by the economic growth registered in the republic as well as the consistent administration carried out by the tax body.
As the source informed, planned tasks were over-fulfilled in terms of all types of income. 9 bln 116 mln 700 thousand drams or 80.6% from the total amount of tax revenues and fees has been ensured at the expense of major tax payers.