Քաղաքական 15:32 10/05/2018 Հայաստան
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն Ազգային Ժողովից այս պահի դրությամբ արձանագրություն չի ստացել պատգամավորների լիազորությունները դադարած համարելու մասին: Այս մասին Panorama.am-ին   հայտնեց ԿԸՀ մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը:
Արձանագրությունը ստանալուց հետո միայն ԿԸՀ-ն կգումարի նիստ, որի ընթացքում պատգամավորական մանդատը կտրվի կուսակցությունների ընտրական ցուցակների հերթական հաջորդ թեկնածուներին:
Հիշեցնենք, որ այս պահին երեք պատգամավոր է հրաժարվել մանդատից՝ մեկը Հանրապետական խմբակցության անդամ է, երկուսը՝ ՀՅԴ:
Վերջին հրաժարականի մասին հայտարարությունը հնչեց այսօր. ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին դիմում է ներկայացրել  Ազգային ժողովի պատգամավոր Արմեն Բաբայանը: Նա անկուսակցական է, ՀՅԴ խմբակցությունից:
Բացի այդ, այսօր ԱԺ նախագահը ստորագրել է պատգամավոր Գրիգոր Ավալյանի՝ պատգամավորի լիազորությունները դադարած համարելու մասին արձանագրությունը: Ավալյանը ևս անկուսակցական է, Հանրապետական խմբակցությունից:
Մինչ այդ մանդատից հրաժարվել էր ՀՅԴ խմբակցության անդամ դաշնակցական Աղվան Վարդանյանը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում ՀՀԿ կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Թադևոսյանն ասաց, որ ԱԺ կանցնի կուսակցության համամասնական ցուցակի հաջորդ համարը:
ՀՀԿ համամասնական ցուցակից վերջինը ԱԺ է անցել Տաճատ Վարդապետյանը, այն բանից հետո երբ Հրայր Թովմասյանն ընտրվեց ՍԴ նախագահ: Վարդապետյանին հաջորդում է  ՀՀԿ ցուցակի 34-րդ տեղում գտնվող  Վահրամ Մկրտչյանը:  Նա ԿԳ փոխնախարարն է, նախարարի պաշտոնակատարը:
ՀՅԴ համամասնական ցուցակում հաջորդ  Արմեն Բաբայանին հաջորդում են Ռուզաննա Առաքելյանն ու Սպարտակ Սեյրանյանը: Եթե ինքնաբացարկներ չլինեն, նրանք էլ կանցնեն ԱԺ:

Политика 16:33 10/05/2018 Армения
Вместо Агвана Варданяна – Рузанна Аракелян: стало известно, кто в НС Армении сменит сложивших мандаты депутатов
Центральная избирательная комиссия  (ЦИК) Армении к данному моменту  не получала из Национального Собрания РА протоколов о прекращении полномочий тех или иных депутатов парламента. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила пресс-секретарь ЦИК РА Эрмине Арутюнян.
Только после получения соответствующих протоколов ЦИК РА созовет заседание, в ходе которого депутатские мандаты будут переданы кандидатам, следующим в избирательных списках партий после сложивших полномочия парламентариев.
Напомним, что на данный момент от мандатов отказались трое депутатов, один из них является членом парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА), двое других представляют фракцию АРФ «Дашнакцутюн».
Так, сегодня, 10 мая депутат НС РА Армен Бабаян представил спикеру парламента Ара Баблояну прошение об отставке. Он является беспартийным, из фракции АРФД.
Кроме этого, спикер парламента РА сегодня подписал протокол о прекращении полномочий избранного по территориальному избирательному списку РПА избирательного участка №13 депутата Григора Аваляна. Он также является беспартийным.
Еще раньше свой мандат сложил депутат от АРФ «Дашнакцутюн» Агван Варданян.
Как сообщил Panorama.am председатель оргкомитета РПА Рубен Тадевосян, в Нaциональном Собрании Армении сложившего мандат депутата сменит следующий номер по пропорциональному избирательному списку партии.
Ранее Грайра Товмасяна, который был избран на пост председателя Конституционного суда РА, в парламенте Армении сменил  Тачат Вардапетян.  В списке за Т. Вардапетяном  – под номером 34 –Ваграм Мкртчян, который на данный момент является замминистра науки и образования Армении, и.о. министра науки и образования.
Что касается АРФД, сложившего мандат депутата Армена Бабаяна сменит Спартак Сейранян, а Агвана Варданяна – Рузанна Аракелян.