2018 թ. մայիսին «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի պաշտոնատար անձանց կողմից ուժեղացվել է բուսասանիտարական կարանտինային վերահսկողությունը Հայաստանի Հանրապետությունից «Վերին Լարս» անցակետով ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի կայքը։
ՀՀ գյուղնախարարության սննդի անվտանգության պետական ծառայության կողմից տրված բուսասանիտարական հավաստագրեր ունեցող և կարանտինի տակ գտնվող ապրանքների՝ Հայաստանից Ռուսաստան տեղափոխման ժամանակ իրականացվել է կարանտինային բուսասանիտարական ապրանքների վերահսկողություն, որի արդյունքների հիման վրա 2018-ի մայիսի 3-ից 9-ը Ռուսաստանի համար կարանտինային համարվող երկու ապրանքատեսակի բացահայտման 7 դեպք է տեղի ունեցել. հայտնաբերվել է լոլիկի ցեց (Tuta absoluta)` լոլիկի, և արևմտյան ծաղկային թրիփս՝ վարունգի վրա։ Նշված ապրանքները վերադարձրել են ներմուծողներին։
ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ-ին ծանուցվել է Հայաստանից Ռուսաստանին կարանտինի տակ գտնվող ապրանքների մատակարարման ժամանակ ԵՏՄ Միասնական բուսասանիտարական պահանջների խախտման մասին, վերոնշյալ փաստերով պաշտոնական հետաքննություն սկսելու և նման դեպքերի կրկնությունը բացառելու պահանջ ներկայացվել։
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը տեղեկացնում է, որ երևույթի կրկնության պարագայում ստիպված կլինի Հայաստանից Ռուսաստանին մատակարարվող՝ կարանտինի տակ գտնվող ապրանքների ժամանակավոր սահմանափակումներ կիրառել։

Россельхознадзор: Возможны временные ограничения на ввоз продукции из Армении
Россельхознадзор информирует, что в мае 2018 года должностными лицами Россельхознадзора усилен карантинный фитосанитарный контроль (надзор) поступающей продукции из Республики Армения через многосторонний автомобильный пункт пропуска «Верхний Ларс».
«По результатам проведения карантинного фитосанитарного контроля при поставках подкарантинной продукции из Армении в Россию в сопровождении фитосанитарных сертификатов, выданных Государственной службой безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства Республики Армения, за период с 3 по 9 мая 2018 года было выявлено 7 случаев обнаружения двух видов карантинных для России объектов - томатная минирующая моль (Tuta absoluta) на томатах и западный (калифорнийский) цветочный трипс (Frankliniella occidentalis Perg.) на огурцах. Указанная продукция возвращена экспортёру.
В соответствии с положениями Международного стандарта по фитосанитарным мерам ISPM № 13 «Руководство по нотификации о несоответствии и экстренном действии» (Рим, 2002) в адрес Государственной службы безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства Республики Армения направлены нотификации о нарушениях Единых фитосанитарных требований Евразийского экономического союза при поставках подкарантинной продукции из Республики Армения на территорию Российской Федерации с требованием провести официальное расследование по указанным фактам и принять меры по недопущению подобных случаев.
В случае продолжения поступления подкарантинной продукции, в том числе с наличием не нотифицированных для Республики Армения карантинных организмов, Россельхознадзор будет вынужден ввести временные ограничения на подкарантинную продукцию, поставляемую на территорию Российской Федерации из Республики Армения», – говорится в сообщении.