Տնտեսություն 09:04 23/06/2018 Հայաստան
Հայկական գորգերի արտադրությունն այս տարի զգալի աճել է: ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2018 թվականի հունվար-ապրիլ  ամիսներին հանրապետությունում արտադրվել է 8.9 տոննա գորգեր և գորգեղեն, ինչը 2017 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2.1 անգամ:
Նշենք, որ նախորդ տարվա հունվար-ապրիլին հանրապետությունում արտադրվել է 4.2 տոննա գորգ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում գորգերի և գորգագործական արտադրատեսակների արտադրությունը  2017 թվականի ընթացքում հիմնականում անկման ցուցանիշներ էր գրանցում, սակայն տարեկան կտրվածքով գորգերի արտադրությունն աճել է։ Մասնավորապես,  նախորդ տարի հանրապետությունում արտադրվել է 19.8 տոննա գորգեր և գորգեղեն՝ 2016 թվականի համեմատ աճելով 10%-ով։

Carpet production increased in Armenia
Carpet production increased by 2.1 times in Armenia in 2018 as compared to the production volumes in the same period of the previous year, according to the National Statistical Service of the Republic of Armenia (NSS).
According to the source, 8.9 tons of carpets and carpet coverings have been produced in the republic in January-April this year, while 4.2 tons of carpets and carpet coverings have been produced in the republic in 2017 which is 10% increase to compare with the production volumes of 2016.
To note, the carpet production levels constituted mostly a decrease in 2017, yet recorded increase per annum.