Այս լսումները նպաստավոր հարթակ են ոլորտի խնդիրների վերհանման. Արա Բաբլոյան
«Խորհրդարանական լսումները համագործակցության խթանման նոր ազդակ կհանդիսանան»,- այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը այսօր ՄԱԿ-ի աղետների ռիսկերի նվազեցման հատուկ ներկայացուցիչ, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական Մամի Միզուտորիի, ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփի և ՄԱԿ-ի աղետների ռիսկի նվազեցման գրասենյակի Եվրոպայի տարածաշրջանային ղեկավար Պաոլա Ալբրիտոյի հետ հանդիպմանը, ովքեր մասնակցել է ԱԺ-ում «Աղետների դիմակայունության ամրապնդումը և զարգացումը» թեմայով խորհրդարանական լսումներին:
ԱԺ նախագահի գնահատմամբ՝ այն նպաստավոր հարթակ է ոլորտի խնդիրների վերհանման, միջազգային փորձի ուսումնասիրման և արդյունավետ կիրառման համար:
ԱԺ հանրային կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ Շոմբի Շարփն ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ը մի շարք ոլորտներում, այդ թվում աղետների ռիսկերի նվազեցման հարցում արդյունավետ համագործակցում է Հայաստանի խորհրդարանի ու կառավարության հետ:
Մամի Միզուտորիի խոսքով՝ ՄԱԿ-ի աղետների ռիսկի նվազեցման գրասենյակը սերտորեն համագործակցում է օրենսդիրների հետ և ոլորտի խնդիրների լուծման հարցում արժևորում է խորհրդարանի մասնակցությունը: Նշվել է, որ հաջորդ տարի Ժնևում նախատեսվում է անցկացնել «Աղետների ռիսկի նվազեցման գլոբալ պլատֆորմ» համաժողովը:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է աղետների վտանգի նվազեցմանն ուղղված ռազմավարական և համակարգված մոտեցումների ցուցաբերումը, ոլորտի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության իրականացումը և օրենսդրության շարունակական կատարելագործումը:

Спикер НС Ара Баблоян высоко оценил сотрудничество ООН с Арменией в различных сферах
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян 25 июня принял спецпредставителя ООН по снижению рисков катастроф, помощника Генерального секретаря ООН Мами Мизутори, постоянного представителя программы развития ООН в РА Шомби Шарпи и руководителя Европейского регионального офиса по снижению рисков катастроф Паолу Альбрито, посетивших Армению для участия в инициированных Постоянной комиссией НС по вопросам обороны и безопасности парламентских слушаниях на тему «Укрепление и развитие противодействия катастрофам».
Приветствуя гостей, Председатель НС высоко оценил сотрудничество ООН с Арменией в различных сферах, выразив уверенность, что парламентские слушания послужат новым импульсом для расширения сотрудничества.
Как передает пресс-служба парламента, Ара Баблоян подчеркнул важность предпринимаемых шагов по снижению рисков катастроф и управлению ими, особо выделив в этом вопросе роль организуемых комиссией парламентских слушаний. В оценке А.Баблояна, это благотворная площадка для озвучивания проблем сферы, изучения международного опыта и его эффективного применения.
Шомби Шарп подчеркнул, что ООН в ряде сфер, в том числе и в вопросе снижения рисков катастроф, плодотворно сотрудничает с парламентом и правительством Армении.
По словам Мами Мизутори, офис ООН по снижению рисков катастроф тесно сотрудничает с законодателями и в решении проблем сферы высоко ценит участие парламента. Отмечено, что в следующем году в Женеве намечается проведение конференции «Глобальная платформа снижения рисков катастроф».
В ходе встречи подчеркнута важность стратегических и скоординированных подходов к снижению угрозы катастроф, осуществления парламентского контроля над сферой и последовательного совершенствования законодательства.