Փաշինյանն անցկացրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ
Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ նոր կառավարության ձևավորումից հետո սա Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստն է և հավելել. «Գիտեք, որ ապրիլի 9-ից հետո Անվտանգության խորհրդի գործառույթներն ավելի են կոնկրետացվել և Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղությունները սահմանում է Անվտանգության խորհուրդը: Այսօրվա մեր նիստը նաև այս շրջանակի մեջ գտնվող հարցերն ու հետագա անելիքները քննարկելու նպատակ ունի»:
Խորհրդի նիստում քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի և սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի զարգացման պետական ծրագրին և ԶՈՒ-երի մարտական հերթապահության արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է նաև ՀՀ ՊՆ-ում ակտիվ պաշտպանության կազմակերպման ավելի արդյունավետ ձևերի և մեթոդների ներդրման մասին:

A Security Council meeting was held today, chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the government press service reported.
Noting that the Security Council held its first meeting after the formation of the new government, Prime Minister Pashinyan stated in part, “You know that the Security Council has been vested with more specific functions since April 9 and in accordance with Article 155 of the Constitution, the Security Council will have to define the main vectors of Armenia’s defense policy. Today’s meeting also aims to discuss issues in this framework and the future plans."
According to the release, the meeting discussed the RA Armed Forces Development Plan, the State Program for Development of Armament and Military Equipment, as well as ways of enhancing the troops’ fighting capacity in the exercise of combat duty. In his report, Defense Minister David Tonoyan dwelt on Defense Ministry’s efforts aimed at introducing more effective forms and methods of active defense.