Մշակույթ 10:36 27/06/2018 Հայաստան
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում այսօր կբացվի «Մինաս. Հին ու բոլորովին նոր» ցուցադրությունը, որը մեկտեղել է շուրջ  90 աշխատանք՝ Հայաստանի ազգային պատկերասրահից, Երևանի Ժամանակակից արվեստի, Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի, Երևանի Ռուսական արվեստի, Արամ Խաչատրյանի  թանգարաններից և հայաստանյան մասնավոր հավաքածուներից:
«Պատկերահանդեսը համակողմանիորեն բացահայտում է Մինասի գործունեությունը ամենատարբեր բնագավառներում՝ հաստոցային և մոնումենտալ գեղանկարչություն, գրաֆիկա, բեմանկարչություն, կինեմատոգրաֆիա, որոնք ուղեկցվում են էլեկտրոնային փաստավավերագրական նյութերով: Նկարչի ծննդյան 90-ամյակին նվիրված այս ցուցահանդեսը ևս մեկ հրաշալի առիթ է նրա արվեստը վերարժևորելու և նոր սերունդներին ներկայացնելու համար»,- հայտնում են պատկերասրահից:
Մինաս Ավետիսյանը ծնվել է 1928 թվականի հուլիսի 20-ին, Ջաջուռում։ Համեմատաբար ուշ է սկսել զբաղվել գեղանկարչությամբ։ Պատանի հասակում տարված է եղել Մարտիրոս Սարյանի արվեստով։ Մինասի գեղարվեստական և էսթետական զարգացման գործում մեծ ազդեցություն են ունեցել Հայկական մանրանկարչությունը, և իտալական վերածննդի նկարչությունը, որի հետ ծանոթացել է Լենինգրադում ուսանելու տարիներին։ Մինասը ստեղծել է հայկական գյուղաշխարհն արտացոլող կոմպոզիցիաներ, բնանկարներ, ինչպես նաև դիմանկարներ, նատյուրմորտներ, որմնանկարներ։ Անդրադարձել է նկարչության բոլոր ոլորտներին՝ գեղանկարչություն, գրաֆիկա, որմնանկարչություն, բեմանկարչություն և այլն։ Մինասի նկարները հայտնի են իրենց գունային կտրուկ հակադրություններով։
Մինասի հասուն ստեղծագործական կյանքը տևել է 15 տարի՝ 1960–1975 թթ, որի ընթացքում նկարիչը ստեղծել է մոտ հինգ հարյուր մեծ ու փոքր կտավ, մոտավորապես նույնքան գծանկար: Մինասը որմնանկարները ստեղծել է 1970-74 թթ.։ Ունի մեկ տասնյակից ավելի բալետային ու թատերական ձևավորումներ: Մ. Ավետիսյանը բեմանկարչական ինքնատիպ սկզբունքը զարգացրել ու թատերական պայմանականության նոր աստիճանի է հասցրել Ալեքսանդր Սպենդիարյանի «Ալմաստ» օպերայի և Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետի ձևավորումներում: Մինասն աշխատել է նաև կինոյում, Հրանտ Մաթևոսյանի «Այս կանաչ, կարմիր աշխարհը» ֆիլմի նկարիչն է։
Նկարիչը 1975թ. փետրվարի 16-ին Երևանում ենթարկվել է ավտովթարի ոմն տաքսու վարորդ Ժորա Հովսեփյանի կողմից, և չգալով գիտակցության՝ փետրվարի 23-ին կնքել է իր մահկանացուն։ Մինաս Ավետիսյանի մահվան հանգամանքները մինչ օրս մնում են չպարզված։

Culture 12:37 27/06/2018 Armenia
The National Gallery of Armenia is opening today an exhibition of the artworks of Minas Avetisyan, a renowned Armenian painter of the 20th century.
The exhibition titled “Minas: Old and Completely New”, is expected to bring together over 90 works of the painter from the National Gallery of Armenia, Yerevan Modern Art Museum, the museums of Mother See of Holy Etchmiadzin, the Museum of Russian Art in Yerevan and Aram Khachaturian Museum, as well as from Armenia’s private collections.
“The exhibition comprehensively reveals Minas’s activity in most various spheres, including easel and monumental painting, graphic art, scenography and cinematography, meantime involving electronic documentary materials,” the gallery’s press service told Panorama.am.
The event is dedicated to the renowned artist’s 90th birth anniversary. “This exhibition is yet another great opportunity to re-evaluate his art and to represent it to the coming generations,” the gallery said.
Born in 1928 in Armenia’s Jajur village, Minas Avetisyan was a painter and set designer. From 1952 to 1954, he studied at the Institute of Theater and Art in Yerevan, and from 1954 to 1960, at the Ilya Repin Institute of Painting, Sculpture and Architecture in Leningrad (now St. Petersburg).
In 1974, the artist designed the sets for Aram Khachaturian’s ballet Gayane at the A. Spendiarov Academic Theater of Opera and Ballet in Yerevan. Following his death in a car accident in 1975, a museum devoted to Avetisyan opened in his native village.