Մշակույթ 10:36 27/06/2018 Հայաստան
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում այսօր կբացվի «Մինաս. Հին ու բոլորովին նոր» ցուցադրությունը, որը մեկտեղել է շուրջ  90 աշխատանք՝ Հայաստանի ազգային պատկերասրահից, Երևանի Ժամանակակից արվեստի, Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի, Երևանի Ռուսական արվեստի, Արամ Խաչատրյանի  թանգարաններից և հայաստանյան մասնավոր հավաքածուներից:
«Պատկերահանդեսը համակողմանիորեն բացահայտում է Մինասի գործունեությունը ամենատարբեր բնագավառներում՝ հաստոցային և մոնումենտալ գեղանկարչություն, գրաֆիկա, բեմանկարչություն, կինեմատոգրաֆիա, որոնք ուղեկցվում են էլեկտրոնային փաստավավերագրական նյութերով: Նկարչի ծննդյան 90-ամյակին նվիրված այս ցուցահանդեսը ևս մեկ հրաշալի առիթ է նրա արվեստը վերարժևորելու և նոր սերունդներին ներկայացնելու համար»,- հայտնում են պատկերասրահից:
Մինաս Ավետիսյանը ծնվել է 1928 թվականի հուլիսի 20-ին, Ջաջուռում։ Համեմատաբար ուշ է սկսել զբաղվել գեղանկարչությամբ։ Պատանի հասակում տարված է եղել Մարտիրոս Սարյանի արվեստով։ Մինասի գեղարվեստական և էսթետական զարգացման գործում մեծ ազդեցություն են ունեցել Հայկական մանրանկարչությունը, և իտալական վերածննդի նկարչությունը, որի հետ ծանոթացել է Լենինգրադում ուսանելու տարիներին։ Մինասը ստեղծել է հայկական գյուղաշխարհն արտացոլող կոմպոզիցիաներ, բնանկարներ, ինչպես նաև դիմանկարներ, նատյուրմորտներ, որմնանկարներ։ Անդրադարձել է նկարչության բոլոր ոլորտներին՝ գեղանկարչություն, գրաֆիկա, որմնանկարչություն, բեմանկարչություն և այլն։ Մինասի նկարները հայտնի են իրենց գունային կտրուկ հակադրություններով։
Մինասի հասուն ստեղծագործական կյանքը տևել է 15 տարի՝ 1960–1975 թթ, որի ընթացքում նկարիչը ստեղծել է մոտ հինգ հարյուր մեծ ու փոքր կտավ, մոտավորապես նույնքան գծանկար: Մինասը որմնանկարները ստեղծել է 1970-74 թթ.։ Ունի մեկ տասնյակից ավելի բալետային ու թատերական ձևավորումներ: Մ. Ավետիսյանը բեմանկարչական ինքնատիպ սկզբունքը զարգացրել ու թատերական պայմանականության նոր աստիճանի է հասցրել Ալեքսանդր Սպենդիարյանի «Ալմաստ» օպերայի և Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետի ձևավորումներում: Մինասն աշխատել է նաև կինոյում, Հրանտ Մաթևոսյանի «Այս կանաչ, կարմիր աշխարհը» ֆիլմի նկարիչն է։
Նկարիչը 1975թ. փետրվարի 16-ին Երևանում ենթարկվել է ավտովթարի ոմն տաքսու վարորդ Ժորա Հովսեփյանի կողմից, և չգալով գիտակցության՝ փետրվարի 23-ին կնքել է իր մահկանացուն։ Մինաս Ավետիսյանի մահվան հանգամանքները մինչ օրս մնում են չպարզված։

Культура 13:40 27/06/2018 Армения
Выставка, которая будет действовать с 28 июня по 28 сентября,  объединяет около 100 работ – из Национальной галереи, Музея современного искусства, из собрания Первопрестольного Эчмиадзина, Музея русского искусства, Музея Арама Хачатуряна, из частных коллекций Армении.
«Экспозиция всесторонне освещает творческий путь Минаса Аветисяна в самых разных областях изобразительного искусства – станковая и монументальная живопись, графика, сценография, кинематография. Выставка произведений сопровождается электронными документальными материалами.
Выставка, посвященная 90-летию со дня рождения мастера, предоставляет прекрасный повод для нового осмысления его творчества, ознакомления с ним молодого поколения любителей искусства», – указывают из НГА.
Директор галереи Арман Цатурян  в беседе с газетой «Айастани Анрапетутюн» (Республика Армения) отметил, что сейчас существует необходимость трактовки искусства Минаса по-новому. И в этом плане, по его словам, выставка станет замечательным поводом для переосмысления оставленного им наследия и представления новым поколениям.
«Одно дело, когда вы знакомитесь с творчеством художника в 16-17 лет, другое – когда открываете для себя его работы в более зрелом возрасте. Восприятия совершенно разные», – отметил он.
Как известно, выдающийся армянский художник Минас Аветисян родился в 1928 г. в селе Джаджур в Ширакской области. Профессиональное образование получил в Художественном училище им. Ф.Терлемезяна и в Ереванском Художественно-театральном институте, затем учился в Академии художеств им. Репина в Ленинграде, которую окончил в 1960 году.
Минас Аветисян – среди ключевых фигур армянского искусства второй половины XX века. Его творчеству присущи неповторимые сочетания ярких и приглушенных цветов, живописное обобщение особенностей родной природы, жизнеутверждающая выразительность. Его многожанровое искусство представлено живописными композициями, отображающими мир армянской деревни, пейзажами, портретами, натюрмортами. М. Аветисян успешно работал и в жанре графики, стенной живописи (он автор двадцати оригинальных фресок), театрально-декорационного искусства.
Особенности художественных принципов его творчества берут начало от средневекового армянского искусства. Несмотря на недолгий срок творческой деятельности – 15 лет (1960-1975), Минас Аветисян оставил неповторимый след в истории армянского изобразительного искусства.