Կրթություն, գիտություն 13:17 07/08/2018 Հայաստան
«Իմ քայլը» հիմնադրամը կֆինանսավորի «Լույս» հիմնադրամի հույսով տարբեր առաջատար համալսարաններ ընդունված 18 դիմորդների առաջին տարվա կրթաթոշակների պակասող գումարները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տիկին Աննա Հակոբյանը:
««Իմ քայլը» հիմնադրամը փորձեց ամեն ինչ անել «Լույս» հիմնադրամի հույսով տարբեր առաջատար համալսարաններ ընդունված դիմորդների հետ կապված, ովքեր հիմնադրամի գործունեության դադարի պատճառով մնացել էին, այսպես ասած, օդում կախված և չգիտեին ինչպես վարվել: Մենք մոտ երկու-երեք շաբաթ առաջ բաց նամակ ստացանք՝ ուղղված «Իմ քայլը» հիմնադրամին, որպեսզի կարողանանք ապահովել նրանց կրթաթոշակները: Բայց քանի որ գիտեք «Իմ քայլը» հիմնադրամը դեռ ձևավորման փուլում է, մենք դիմեցինք մեր հայտարարած գործունեության մյուս տեսակին, այսինքն կամուրջ դարձանք և գործընկեր կազմակերպությունների հետ համագործակցության արդյունքում «Լույս»-ից 18 հոգու կարողացանք ապահովել իրենց պակասող կրթաթոշակով»,- պատմեց Հակոբյանը:
Նա նշեց, որ բացի այդ 18 հոգուց, կրթաթոշակի հետ կապված ֆինանսավորում կստանան ևս չորս հոգի, ովքեր «Լույսի» շահառուներից չեն. «Եվս հինգ երեխայի հարց քննարկվում է: Բայց ուզում եմ խնդրել բոլորին և նշել, որ «Իմ քայլը» հիմնադրամը չի կարող այս ճանապարհով բոլորի կրթաթոշակների հարցին լուծում տալ: Մենք արդեն սկսել ենք քննարկումներ շահագրգիռ կողմերի հետ՝ հասկանալու ինչպես պետք է այս հարցը հիմնավոր ու ստաբիլ լուծում ստանա, քանի որ այն ինչ տեղ ունեցավ այս շաբաթների ընթացքում ստեղծված իրավիճակում հնարավորինս արագ ու անցնցում ելք էր»:
Աննա Հակոբյանը մանրամասնեց, որ 220 հազար դոլար տրամադրել է «Վիտալի Գրիգորյան» հիմնադրամը, 200 հազար՝ դոլար ՀԲԸՄ-ն, կանադահայ գործարարից՝ 70 հազար դոլար և անանուն բարերարից ևս: Ընդհանուր 517 հազար դոլարի ներդրում է եղել:

My Step Foundation, headed by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s spouse, Anna Hakobyan, has managed to grant scholarships to 18 beneficiaries of Luys Foundation studying at different leading universities in the world, she told reporters at today’s news conference.
Hakobyan said the scholarships are set to cover the tuition fees of the first academic year, stressing the foundation did its best to deal with the issue of Luys Foundation’s scholarship recipients who faced a difficult situation after the latter terminated its activities in May.
The PM’s wife said apart from them, 4 more students, who are not beneficiaries of Luys Foundation, are set to receive scholarships. “The cases of five others are being considered. But I want to note that My Step Foundation cannot settle the scholarship issues of everyone this way,” she said. “We have already launched discussions with all stakeholders to find out possible ways to give a lasting solution to this issue.”
Hakobyan stressed My Step has cooperated with partner organizations to collect a sum worth $517 thousand for the students. She detailed the major investments were made by Vitaliy Grigoryan Foundation and AGBU – $220 thousand and $200 thousand respectively. $70 thousand has been allocated by a Canadian-Armenian businessman, she said, adding an anonymous philanthropist has also provided financial support to the project.