Աչաջուրի երաժշտական դպրոցում ջութակի դասարան կբացվի
«Պահենք հայկական սահմանները հոգեպես ամուր» ծրագրի շրջանակում օգոստոսի 10-ին բարեգործական համերգ կանցկացվի, որի հասույթը կտրամադրվի Տավուշի մարզի Աչաջուր գյուղի երաժշտական դպրոցին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Լոս Անջելեսում «Unison Duet Music Production»-ի համահիմնադիր, նախկինում «Շելլ» դաշնամուրային տրիոյի դաշնակահարուհի Շուշան Հակոբյանն, ով աշխատում է Լոս Անջելեսում:
«Արդեն երրորդ տարին է ինչ գործում է այս ծրագիրը, որի հիմնական ուղղությունը ուսումնական ֆորմատներում սահմանամերձ գյուղերի երաժշտական դպրոցներին աջակցություն տրամադրել է: Այս տարի Աչաջուրի երաժշտական դպրոցում ջութակի դասարան կբացվի, կտրամադրվեն ջութակներ, համապատասխան դասագրքեր, ինչպես նաև երեխաների ուսման վարձը կփոխհատուցվի»,- տեղեկացրեց Շուշան Հակոբյանը:
Նա նշեց, որ այս տարի իրենց բարեգործական ծրագրին են միացել երաժիշտ, տենոր Հովհաննես Այվազյանն ու ֆլեյտահար Տիգրան Գևորգյանը: Համերգին ներկա կլինեն Աչաջուրի սաները, ովքեր ևս ելույթ կունենան:
«Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղը երաժշտական դպրոց չունի, պետք է ամեն ինչ անենք, գտնենք բարերարներ, որպեսզի առաջիկա տարիներին կարողանանք այնտեղ դպրոց բացել»,- հավելեց  նա:
Հանդիպմանը ներկա «Unison Duet Music Production»-ի համահիմնադիր, ջութակահար և կոմպոզիտոր Ռուբեն Աղիյանն էլ նշեց, որ Աչաջուրի երաժշտական դպրոցն ունի 80 սան. «Մենք մեկնեցինք Աչաջուր, ծանոթացանք երեխաների հետ, տեսանք նրանց ոգևորությունը և որոշեցինք, որ անպայման պետք է այս ծրագիրն իրականացնենք այնտեղ: Դպրոցում մեծամասամբ ազգագրական գործիքների դասարաններ են, այդ պատճառով էլ որոշեցինք հենց ջութակի դասարան բացել»:
ՀՀ վաստակավոր արտիստ, սոպրանո Իրինա Զաքյանն, ով  արդեն երեք տարի է մասնակցում է այս բարեգործական արշավին, հավելեց, որ համերգին իտալական ու հայկական երգեր կհնչեն:
«Շատ ուրախ եմ, որ ընկերներս գտնվելով Լոս Անջելեսում, չեն մոռանում հայրենիքին օգնելու, և հատկապես սահմանամերձ գյուղերի մասին»,- ասաց երգչուհին:

Music school in Armenia’s Achajur border village to offer violin classes
Los-Angeles based Unison Duet Music Production is holding a charity concert in Armenia to donate the proceeds of the event to the music school in the border village of Achajur in Armenia’s Tavush Province, Unison Duet’s co-founder, pianist Shushan Hakobyan told a news conference on Wednesday.
The concert scheduled to be held on 10 August, at 7pm, at Komitas Museum-Institute, is organized as part of the Keep Armenian Borders Spiritually Strong program, reports Panorama.am.
“This program has been implemented for the third year already. It is mainly focused on providing support to music schools in border villages. This year Achajur music school will open a violin class: violins and corresponding literature will be provided,” she said, adding the tuition fees for violin lessons will also be compensated.
Hakobyan said tenor Hovhannes Ayvazyan and flutist Tigran Gevorgyan have also confirmed their participation in the charity program. The students of the Achajur music school will perform during the concert as well.
Unison Duet co-founder, violinist, composer Ruben Aghiyan, in attendance of the conference, noted that the music school of the border village has 80 students. “We visited Achajur, got acquainted with the children, felt their enthusiasm and decided that we had to implement this program there. The school mostly offers folk instrument lessons, that is why we decided to open a violin class,” he said.
Honored Art Worker of Armenia, soprano Irina Zakyan, who has been participating in this charity campaign for three years, added that the concert program features Italian and Armenian songs.