Տնտեսություն 16:47 09/08/2018 Տարածաշրջան
Թուրքիան և Չինաստանն ատոմային էներգիայի արտադրության ոլորտում համագործակցության ուղղությամբ առաջին քայլն են կատարել։ Թուրքիան սկսել է Աքքույուից և Սինոպից հետո 3-րդ ատոմակայանի կառուցման աշխատանքները նախաձեռնել։
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դյոնմեզը տեղեկացրել է, որ Թրակիայում կառուցվելիք ատոմակայանը դեռևս նախագծման փուլում է։ Ներկայումս Թրակիայում ատոմակայանի համար որոնվում է հարմար տարածք:
Շուրջ 30 մլրդ դոլար արժողությամբ այս նախագծում Թուրքիայի գործընկերը կլինի Չինաստանը, ատոմակայանի նախագծի համար անցկացվելիք աճուրդն էլ կիրականացվի չինական արժույթով՝ յուանով։
ԱԺ-ում շնորհավորեցին ՔՊ-ականների ծնունդներ
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի մեկնարկին ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն առաջարկեց շնորհավորեց ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանին, ՔՊ-ականներ...

Economy 17:28 09/08/2018 Region
Turkey will build a third nuclear power plant in the Thrace region northwest of Istanbul, and will cooperate with China on the initiative, Energy Minister Fatih Donmez said on Wednesday, according to Reuters.
Donmez also told broadcaster A Haber that Turkey’s first nuclear power plant was expected to come online in 2023. The $20 billion, 4,800 megawatt (MW) plant has been beset by delays since its contract was awarded to Russia in 2010.
President Tayyip Erdogan announced the project for the third nuclear power plant last week, saying Turkey would also hold tenders for $4.8 billion of investment in 3,000 MW solar power stations.