Հասարակություն 16:55 06/09/2018 Հայաստան
Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականը չի մեկնելու Բաքու՝ մասնակցելու 2018 թ. սեպտեմբերի 20-27-ն Ադրբեջանում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը: Հայաստանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության լրատվության բաժնից հայտնել են, որ ընդունող երկիրը հրաժարվել է պաշտոնապես ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության անվտանգությունն ապահովող անհրաժեշտ երաշխիքներ:
Սա առաջին դեպքը չէ, որ հայ մարզիկները հրաժարվում են գնալ Ադրբեջան։ Պատճառը միշտ նույնն է՝ անվտանգության երաշխիքները։ Panorama.am-ը հետաքրքրվեց ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայից, արդյո՞ք Ադրբեջանում պետական քաղաքականություն է՝ սպորտն ու բուն քաղաքականությունը միախառնել իրար, արդյո՞ք նկատվում է նման միտում։
«Ադրբեջանական կողմն այսօր նամակ հրապարակեց, որտեղ ասում էր, որ հայկական կողմի բոլոր երաշխիքներն ապահոված են  և, իրենց պնդմամբ, պարտադիր չէր առանձին անդրադառնալ անվտանգության հարցերին։  Հայկական կողմն ասում է, որ առանձին անվտանգության երաշխիքներ չեն ապահովել,  ձյուդոյի հավաքականը չի մասնակցում»,- ասաց Ա. Էլիբեգովան՝ հավելելով, որ սա այն ֆոնին, երբ ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանի Բաքու գալու-չգալու հարցն է քննարկվում։
Ադրբեջանագետը հիշեցրեց, որ նրա մուտքն  արդեն մեկ անգամ Ադրբեջան փաստացի արգելել են այն պատճառով, որ Արցախ է այցելել, հիմա էլ պարզ չէ առհասարակ գնալու է, թե ոչ, ըստ երևույթին նորից՝ ոչ։
2015 թ. Դորտմունդի «Բորուսիան» Եվրոպա լիգայի խմբային փուլի 3-րդ տուրի շրջանակում «Գաբալայի» հետ մրցելու համար մեկնել էր Բաքու։ Այդ ժամանակ «Բորուսիա» ակումբում հանդես եկող Հ. Մխիթարյանը չմեկնեց Բաքու։ Արդեն այս տարի Եվրոպայի լիգայի խմբային փուլում Լոնդոնի «Արսենալը» կխաղա Ադրբեջանի «Ղարաբաղի» հետ։ Այժմ Հ. Մխիթարյանը հանդես է գալիս «Արսենալի» կազմում։
Ա. Էլիբեգովան նշեց, որ առաջին դեպքը չէ, երբ հայ մարզիկները հրաժարվում են գնալ Բաքու, Հայաստանը չի մասնակցել նաև Բաքվում տարիներ առաջ կայացած «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին։
«Իսկ այն դեպքերում, երբ գնացել  ու մասնակցել ենք այնտեղ կայացած մրցույթներին, միջադեպեր են գրանցվել։ 2012 թվականին բռնցքամարտի հավաքականը գնաց, տրիբունաներից քարեր, շշեր էին շպրտում նրանց վրա, նույնիսկ վիրավոր ունեցանք, շրջապատել էին հայ մարզիկների ավտոբուսը, մի քանի ժամ չէին թողել դուրս գային շենքից»,- ասաց ադրբեջանագետը՝ ընդգծելով, որ, փաստացի,  Ադրբեջանում հայ մարզիկների համար անվտանգության խնդիր կա։
Բացի այդ, նրա խոսքով, հոգեբանական լուրջ ճնշում է զգացվում խաղերի ժամանակ.  «Մի տարի մրցույթում հայ մարզիկը հաղթել էր, մեդալներ էին հանձնում, ներկա էր անձամբ Իլհամ Ալիևը։  Հայ մարզիկին մեդալ հանձնելու ժամանակ դահլիճը սուլել  էր, Ալիևը ձեռքը բարցրացրել էր, որ լռեին։
Այսինքն, Ադրբեջանում  հայ մարզիկների դեմ նման դեպքեր բազիս եղել են, հայատյացության դրսևորումներ են»։
Ի տարբերություն Ադրբեջանի, Հայաստանում ադրբեջանցի մարզիկների հետ կապված որևէ միջադեպ չի գրանցվել։
«Իրենք էլ եկել են մեզ մոտ մրցույթների, որևէ միջադեպ չի գրանցվել, լուռ, համեստ եկել, մասնակցել, գնացել են։ Այնպիսի իրավիճակում, որ հայտնվել են մեր մարզիկներն այնտեղ, այստեղ ադրբեջանցի մարզիկները չեն հայտնվել»,- ընդգծեց Ա. Էլիբեգովան։
Ադրբեջանագետի կարծիքով, սպորտը պետք է քաղաքականությունից զերծ մնա, բայց մեր դեպքում դա առհասարակ հնարավոր չէ, որովհետև երբ որ հակառակորդ պետությունը պատրաստ չէ ադեկվատ, կիրթ ձևով ընդունել, հետևաբար հայկական կողմին ոչինչ չի մնում, որ հրաժարվի մասնակցությունից։
«Բնականաբար, Ադրբեջանը չի ապահովում պայմանները՝ և հոգեբանական, միգուցե նաև ֆիզիկական անվտանգությունը։ Հոգեբանական ճնշումը ոչ պակաս գործոն է»,- հավելեց նա։
Ադրբեջանում հայատյացության դրսևորումներ զգացվում է բոլոր ասպարեզներում, բնագավառներում։ Ա. Էլիբեգովայի խոսքով, նման դրսևորումները չեն կարող չզգացվել, քանի որ դա արդեն  հասարակության մեջ մշակույթ է։

Politics 16:55 07/09/2018
The Armenian national Judo team will not visit Azerbaijan to take part in the World Championships 2018 slated for September 20-27 in Baku. As Panorama.am was told at the press department of the ministry of sport, the hosting country had refused to provide security guarantees for the Armenian delegation.
This is not the first case when Armenian athletes refuse to go to Baku for reasons of lack of security guarantees. Panorama.am turned to expert in Azerbaijan Anzhela Elibekova to comment on whether mixing sport with politics by Azerbaijan is the case and whether it is done are deliberately.
“The Azerbaijani side published a letter today stating all the guarantees of the Armenian side were ensured and as alleged the security matters didn’t need separate reference. The Armenian side, in turns, points to security concerns, the reason the Judo team will not participate in the competition,” Elibekova said, reminding the news came against the backdrop of discussions whether Henrikh Mkhitaryan, Armenian midfielder of Arsenal should go to Baku (Arsenal tie with Qarabag FK in the Europa League).
The expert reminded that Mkhitaryan’s entry was actually blocked in the past because of the visit to Nagorno Karabakh as Azerbaijan blacklist all people who visit Artsakh. Mkhitaryan did not travel to Azerbaijan with Borussia Dortmund in 2015 because of security concerns.
Elibekova also recalled the story of the Eurovision song contest which the Armenian team didn’t attend years ago in Baku.
“Whenever, we went and participated in this or that event, incidents were recorded. In 2012, when our boxing team was in Baku, stones and woods were thrown on our athletes from the stands that resulted in an injury of one of the athletes, they even blocked the bus of the team to leave,” the expert said.
Apart from that, Elibekova recalled the handing of awards to the winning boxers at the European Games when Azerbaijani president Ilham Aliyev presented Armenian boxer Gevorg Manukyan with a medal and the audience, which always used reacted to Armenian surnames with whistles, started whistling again, but Aliyev silenced the crowd with a gesture: “In contrast to Azerbaijan, we have had no incidents with Azerbaijanis who visited Armenia,” added the expert.
In Elibekova’s opinion, sport should not be mixed up with politics, yet the case is impossible when we deal with Azerbaijan. “If the adversary state is not ready for any adequate dialogue, not ready to receive the guests properly, the Armenian side has nothing to do but refuse the trip,” explained the speaker.
Anti-Armenian manifestations are felt in all spheres of Azerbaijan. In Elibekova’s words, that has been rooted in their public and regretfully turned into a culture.