Հասարակություն 14:20 17/09/2018 Հայաստան
Արարատի մարզում կոկորդիլոսաբուծարան հիմնելու մտադրության մասին մարզպետ Գարիկ Սարգսյանի հայտարարությունից հետո ավելի շատ հարցեր հնչեցին, քան պատասխաններ եղան։ Բնապահպաններից շատերը չողջունեցին նախաձեռնությունը, մտահոգություններ եղան շրջակա միջավայրի, ջրային ավազանի վրա դրա հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ։
«Կոկորդիլոսաբուծարան հիմնելու  որոշումը Հայաստանին պատիվ չի բերում».-Panorama.am-ի հետ զրույցում  կարծիք հայտնեց բնապահպան, կենդանաբան Սիլվա Ադամյանը՝ հիշեցնելով, որ հիմա զարգացած երկրներում հակառակ միտումն է, մարդիկ հրաժարվում են բնական մորթիներից, բնական կաշվից պատրաստված իրերի օգտագործումից։
Բացի այդ, խոսքը վերաբերում է մի կենդանու, որն արտերկրում ընդգրկված է Կարմիր գրքերում, իսկ  Հայաստանի բնակլիմայական պայմանները նրանց համար բարենպաստ չեն։
Բացի բարոյականից, հարցն ունի նաև նյութական կողմ՝ ջրային ի՞նչ պաշարներ են օգտագործվելու, բուծարանի գործունեությունն ի՞նչ ազդեցություն  կունենա շրջակա միջավայրի վրա, փորձաքննություն եղե՞լ է, ինչպե՞ս են երաշխավորելու աշխատակիցների անվտանգությունը, ի՞նչ են ուտելու այս կենդանիները, ի՞նչ պայմաններում են պահվելու դրանք, որտե՞ղ է թափվելու դրանց կղանքը, ո՞ւր են գնալու կեղտաջրերը։
«Ես կապ եմ հաստատել նախարարության հետ, մեզ պատասխանել են, որ ծրագրի մասին որևէ տեղեկատվություն չունեն»,-նշեց նա։
Սիլվա Ադամյանի ղեկավարած ՀԿ-ում բնապահպանության նախարարությանն ուղղված մի նամակ են պատրաստում, այսօր կամ վաղը  նախատեսում են ուղարկել հասցեատիրոջը, հույս ունեն իրենց հարցերին սպառիչ պատասխաններ կտրվեն, ծրագրի վրա լույս կսփռվի։
«Ինչպես գիտենք, Արարատյան դաշտավայրում  ջրերի հետ կապված լուրջ խնդիր կա, դա վերաբերում է ոչ միայն արտեզյան ջրերին, այլ Սևանից բաց թողնված ջին, որ մեծ մասը գալիս է հարթավայր։ Մի քանի օր առաջ արմավիրցիները բողոքում էին, որ չնայած Սևանից ջուր է բաց թողնվել, բայց մարդկանց չի հասել։ Մի խոսքով, մենք ջրի շատ լուրջ խնդիր ունենք։ Այս պարագայում պետք է շատ հստակ հայտարարվի, թե ինչ ջուր են օգտագործելու»,-մտավախությունները ներկայացրեց բնապահպանը։
Անկախ այն բանից, թե ինչ պատասխաններ կստանան պետական գերատեսչությունից, որպես կենդանաբան՝ Ադամյանը պնդում է, որ անընդունելի որոշում է։ «Մեզ ոչ մեկիս պետք չի կոկորդիլոսի միս ուտել։ Եկեք առաջին հերթին զբաղվենք տավարաբուծությամբ կամ այլ կենդանիների բուծմամբ։ Եվ եթե որևէ մեկը ցանկանում է այստեղ գումարներ ներդնել, ապա դա կարող է անել գյուղատնտեսության այլ ճյուղում, ոլորտում»,-նկատեց Ադամյանը։
Նա գրեթե համոզված է, Տանզանիայից Հայաստան ներդրողին բերել են էժան աշխատուժն ու ռեսուրսները, իսկ Հայաստանն այս ամենից օգուտ չի ունենա։
«Ես համոզված եմ, որ կոկորդիլոսի միսը Հայաստանում սպառում չի ունենալու, կաշին էլ  արտահանվելու է։ Դրանից ներդրողը բավականին մեծ գումարներ է ստանալու։ Ես չեմ հասկանում, թե նա ինչու պետք է  գա ու այստեղ այդ բանն անի։ Երևի աշխատուժն էժան է։ Աշխատուժի մասին ասեմ՝անսպառ տեղեր են լինելու, որովհետև կոկորդիլոսի ֆերմայում աշխատելն ահավոր, սարսափելի վտանգավոր գործ է»,-ընդգծեց Ադամյանը։
Նա եղել է Բանգկոգում այն ժամանակ, երբ ջրհեղեղի հետևանքով կոկորդիլոսները դուրս էին եկել ֆերմայի տարածքից, խժռել էին իրենց ճանապարհին հանդիպած մարդկանց, բազմաթիվ ավերածություններ գործել։
«Երբ մենք խոսում էինք ֆերմային հարող տարածքի բնակիչների հետ, մեզ ասեցին, որ ամեն տարի մեծ թվով աշխատակիցներ զոհ են գնում գիշատիչ կենդանիներին։ Ստացվելու է անսպառ աշխատատեղեր Արարատյան դաշտավայրում...։ Պետք է համայնքի ժողովուրդն իմանա, որ դա մահացու աշխատանք է։ Եվ աստված մի արասցե, եթե այն, ինչ եղավ Բանգկոգում, կրկնվի Հայաստանում, մենք չենք կարողանա վտանգի դեմն առնել։ Ես չեմ հասկանում, պրոբլեմնե՞ր ենք ստեղծում մեր գլխին։ Ուզում եմ հասկանալ՝ թե որ մի խելացին է թույլ տալիս, որ գան այստեղ ու նման գործունեություն ծավալեն»,-ասաց նա։
Բացի խնդիրների մասին բարձրաձայնելուց, Ադամյանն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման փորձաքննության իրականացմանը մասնակցեն նաև իրենք։
Panorama.am-ը ծրագրի վերաբերյալ հարցեր է ուղղել բնապահպանության նախարարությանը, ստանալուն պես այն կներկայացնենք ընթերցողներին։
Հիշեցնենք, որ իր պաշտոնավարման 100 օրն ամփոփող մարզպետը մասնավորապես ասել էր. ««Արմոտ» ՍՊԸ-ն այս համայնքում արդեն վարձակալության է վերցրել 15 հա տարածք, հանդիպում է ունեցել բնակիչների հետ և ներկայացրել  ծրագիրը: Առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում 1,5 մլն դոլարի ներդրում են, իսկ հետագա հինգ տարում ներդրումների ծավալները կհասնեն 10 մլն դոլարի: Ներդրողը Տանզանիայից է, ով հետաքրքրված է կոկորդիլոսի կաշվի արտադրությամբ»։

Общество 15:53 17/09/2018 Армения
После заявления губернатора Араратской области Армении Гарика Саркисяна касательно создания в селе Даштаван фермы по разведению крокодилов, прозвучало больше вопросов, нежели ответов. Многие из экологов не приветствовали данную инициативу, озвучена обеспокоенность в связи с окружающей средой, а также возможного воздействия на водный бассейн.
«Решение о создании фермы по разведению крокодилов не делает чести Армении», – в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала эколог и зоолог Сильва Адамян. Она также напомнила, что сейчас в развитых странах наблюдается обратная тенденция: люди отказываются от одежды из натурального меха, кожи.
Кроме этого, речь идет о таком животном, которое в некоторых странах занесено в Красную книгу, а климатические условия Армении не являются благоприятными для них.
Помимо моральной стороны, вопрос имеет также материальную сторону: какие водные ресурсы будут использованы? Какое воздействие окажет ферма по разведению крокодилов на окружающую среду? Были ли проведены соответствующие экспертизы? Как будет обеспечена безопасность сотрудников фермы? Чем будут питаться эти животные? В каких условиях их будут содержать? Куда пойдут сточные воды и испражнения животных?
«Я связалась с министерством, нам ответили, что у них нет никаких сведений касательно данной программы», – отметила она.
В общественной организации под руководством Сильвы Адамян подготавливается письмо, адресованное министерству охраны природы РА: сегодня или завтра письмо будет отправлено, они надеются получить исчерпывающие ответы, пролить свет на программу.
«Как вы знаете, в Араратской долине существуют серьезные проблемы, связанные с водными ресурсами. Они касаются не только артезианских вод, но и попусков воды из Севана, большая часть которых поступает на равнину. Днями ранее жители Армавира жаловались, что, несмотря на то, что были проведены попуски воды из Севана, вода так и не дошла до людей. Одним словом, у нас имеются серьезные проблемы с водой. В таком случае необходимо четко заявить, какие водные ресурсы будут использованы для фермы», – отметила эколог.
Независимо от того, какие ответы будут даны министерством, в качестве зоолога Адамян утверждает, что это неприемлемое решение: «Никому из нас не нужно употреблять мясо крокодила. Давайте в первую очередь займемся скотоводством или разведением других животных. И, если кто-либо хочет осуществлять инвестиции, то может сделать это в другой отрасли сельского хозяйства».
Она почти убеждена, что инвестора из Танзании привлекла дешевая рабочая сила и ресурсы в Армении, а Армении от этого не будет никакой пользы.
«Я убеждена, что никто не будет потреблять в пищу мясо крокодила, а кожа будет экспортироваться. От этого инвестор получит огромные средства. Я не понимаю, почему инвестор должен приехать сюда и взяться за это дело. Наверное, здесь дешевая рабочая сила. О дешевой рабочей силе скажу – их количество будет неограниченно, поскольку работа на ферме – очень опасное и ужасное дело», – подчеркнула Адамян.
Она бывала в Бангкоке в то время, когда вследствие наводнения крокодилы вышли с территории фермы, проглотили находящихся на их пути людей, разрушили многое.
«Когда мы разговаривали с людьми, проживающими близ ферм, нам сказали, что ежегодно огромное число сотрудников становятся жертвами хищных животных. Выходит, неограниченное количество рабочих мест… Жители общины должны знать, что это смертельно опасная работа. И не дай Бог, что произошло в Бангкоке, повторится и в Армении. Мы не сможем предотвратить опасность. Я не понимаю, мы сами себе создаем проблемы? Хочу понять, какой умник позволил, чтобы инвесторы приехали сюда и развернули подобную деятельность»,  – отметила она.
Помимо того, чтобы говорить о проблемах, Адамян сделает всё возможное, чтобы они также приняли участие в процессе проведения экспертной оценки по воздействию на окружающую среду.
Корреспондент Panorama.am направил также вопросы в министерство охраны природы. Сразу же после получения ответы будут представлены читателям.