Տարածաշրջան 10:05 18/09/2018 Աշխարհում
Սաֆարով-2. Վաշինգտոնում ցուցարարներին դաժանորեն ծեծած Սինան Նարինը հերոսական ընդունելության է արժանացել Թուրքիայում
Թուրք Սինան Նարինը, ով 2017թ.-ի մայիսին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Վաշինգտոն կատարած այցի ժամանակ Թուրքիայի դեսպանատան դիմաց ծեծել էր անմեղ ցուցարարներին, վերադարձել է Թուրքիա ու արժանացել հերոսական ընդունելության։
Սինան Նարինը ԱՄՆ-ում կատարած հանցանքի համար դատապարտվել էր 366 օր ազատազրկման։ Պատիժն այնտեղ 11 ամիս կրելուց հետո փորձաշրջանով ազատ է արձակվել։
Սինան Նարինին Աթաթուրքի օդանավակայանում դիմավորելու էին եկել տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, հարազատներ, երկրպագուներ՝ Թուրքիայի դրոշներով։
Սինան Նարինը հայտնել է, որ իրեն ԱՄՆ բանտում ոգեշնչել են Թուրքիայի նախագահ Էրդողանից ստացած նամակները ու պատրաստակամություն է հայտնել կյանքը տալ Էրդողանի համար։
Հիշեցնենք, որ 2017 մայիսի 16-ին Էրդողանն այցելել էր Վաշինգտոն, որտեղ նրան դիմավորել էին բողոքի ակցիայով: Թուրքիայի դեսպանատան առջև կազմակերպված ցույցին մասնակցում էին հայ, քուրդ և հույն ակտիվիստներ:
Հարձակումն իրականացրած 19 հոգու նկատմամբ բռնություն կիրառելու մեղադրանք էր առաջադրվել: Նրանցից 15-ը Թուրքիայի նախագահի թիկնազորի անդամներ էին: Սակայն ԱՄՆ-ի դաշնային դատախազությունն Էրդողանի թիկնազորի 15 անդամից 11-ի դեմ ներկայացված մեղադրանքները հանել է:

Общество 12:30 18/09/2018 В мире
Сафаров-2: жестоко избившего мирных демонстрантов в Вашингтоне Синана Нарина в Турции встретили как героя
Приговоренный ранее в США к году тюремного заключения – за нападение на мирных демонстрантов  в ходе визита в Вашингтон президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана – Синан Нарин вернулся в Турцию, где его встретили как героя.
В мае 2017 года во время визита президента Турции произошла стычка между его охранниками и группой протестующих, среди которых были армяне и курды, возле резиденции посла Турции в Вашингтоне. Находившийся в американской столице Эрдоган, согласно видеозаписи с места инцидента, лично наблюдал за тем, как его охранники избивали демонстрантов. Госдепартамент выразил Турции протест.
По данным пожарно-спасательной службы, девять пострадавших были доставлены в больницу, причем один из них в тяжелом состоянии, а другой – в крайне тяжелом. Помимо сотрудников службы охраны в беспорядках принимали участие местные сторонники Эрдогана.
Эюп Йылдырым и Синан Нарин были арестованы в июне прошлого года. Данные видеозаписи показали, что обвиняемые участвовали в избиении манифестантов. По решению суда оба мужчины приговорены к году и одному дню тюремного заключения.  Синан Нарин после 11 месяцев в тюрьме был освобожден с назначением испытательного срока. Прокуратура в США сняла обвинения с 11 из 15 охранников Эрдогана, участвовавших в столкновении.
В аэропорту имени Ататюрка Синана Нарина встречать пришли представители различных организаций, родные, поклонники – с флагами Турции.
Синан Нарин отметил, что в тюрьме в США его воодушевляли полученные от президента Турции Эрдогана письма, он выразил готовность отдать жизнь за турецкого лидера.