Քաղաքական 09:06 24/09/2018 Աշխարհում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը Հայաստանում ապրիլին իշխանության փոխանցումը համարում է նման հարցերը խաղաղ կարգավորելու «ֆանտաստիկ օրինակ»:
«Մենք վերջերս ունեցանք իշխանությունը խաղաղ փոխանցելու ֆանտաստիկ  օրինակ, որը տեղի ունեցավ Հայաստանում: Դա ֆանտաստիկ օրինակ է, ինչը խոսում է այն մասին, որ պատճառներ կան հավատալու, որ նոր սերունդն ընդունակ կլինի ավելի լավ որոշումներ կայացնել, քան իմ սերունդը»,- Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ ասել է Ա. Գուտերեշը՝ պատասխանելով Ֆեյսբուքի օգտատերերի հարցերին։
Նա նաև հավելել է. «Կարևոր է ընդգծել, որ քաղաքացիական հասարակությունը, մարդիկ, երիտասարդները կարող են միավորվել և ցույց տալ, որ ժողովրդավարությունը, ազատությունը, քաղաքացիական իրավունքները մեր համայնքների համար չափազանց կարևոր են»։

Politics 12:13 24/09/2018 Armenia
United Nations Secretary General António Guterres has hailed the peaceful transfer of power led by youth in Armenia in April as a ‘fantastic example’ of settling similar issues.
“We just recently had a fantastic example of peaceful transition of government led by youth in Armenia. This is a fantastic example to show that there are reasons to hope, that the new generation will be able to do better than my own generation,” the UN chief said, replying to the questions of Facebook users.
“It is important to stress that the civil society, people and namely young people are able to come together and to show that democracy, freedom and human rights are extremely important for our societies,” he highlighted.